Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hausner za wprowadzeniem 19 proc. stawki VAT

0
Podziel się:

Wicepremier Jerzy Hausner zapowiedział w poniedziałek, że w ciągu 3-4 lat będzie dążył do obniżenia podstawowej stawki podatku VAT do 19 proc. z obecnych 22 proc.

"Naszym zamierzeniem jest obniżenie stawki podstawowej VAT w ciągu 3-4 lat. Moja propozycja to 19 proc." - powiedział Hausner podczas spotkania z radą gospodarczą działającą przy wojewodzie małopolskim.

Wicepremier dodał, że być może w ciągu tego okresu zostaną wprowadzone przejściowe etapy dochodzenia do stawki podatku VAT wynoszącej 19 proc.

Drugie czytanie VAT-u

Marszałek Sejmu Marek Borowski poinformował na poniedziałkowej konferencji, że skierował projekt ustawy o podatku VAT ponownie do drugiego czytania 17 lutego 2004 r., aby przeanalizować zgłoszone do projektu poprawki i uniknąć błędów legislacyjnych oraz niekonstytucyjności.

Borowski poinformował, że w drugim czytaniu posłowie zgłosili do projektu aż 204 poprawki, w tym wiele wzajemnie się wykluczających. Dlatego sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpatrzy te wnioski, począwszy od wtorku, i ustali czytelną kolejność głosowań.

"Jeśli powstaną problemy z kolejnością głosowania, to może oznaczać zablokowanie możliwości głosowania, albo wybór złej opcji, która doprowadzi do powstania jakiegoś potworka" - powiedział.

Marszałek powiedział, że 41 z 204 poprawek zgłosił rząd za pośrednictwem posłów, aby skorygować wady w projekcie, które zauważono już po skierowaniu projektu do Sejmu.

Dodał, że "poprawki sensowne" zostaną wprowadzone do tekstu projektu ustawy. Natomiast autorzy poprawek kontrowersyjnych zostaną poproszeni, żeby zapisać je jako wnioski mniejszości.

Wyjaśnił, że doprecyzowania wymaga m.in. kwestia obłożenia prasy 22-procentowym podatkiem VAT. Podkreślił, że podatek ten nie będzie nałożony na wszystkie gazety, ale na te, które "zajmują się głównie reklamą". Jednak taki nieprecyzyjny zapis zostałaby uznany za niezgodny z konstytucją. Dlatego rząd określi powierzchnię reklam, i zgłosi taki wniosek jako poprawkę poselską.

Dodał, że rząd przygotował też projekt zwrotu podatku VAT w budownictwie.

Według Borowskiego, prace komisji mają na celu określenie kolejności głosowań i wyeliminowanie sprzeczności. Natomiast obniżenie stawek podatku VAT nie jest kwestią zgodności z konstytucją.

Według niego, ustawa powinna zostać skierowana do podpisu przez prezydenta do końca marca 2004 r. Musi wejść w życie przez 1 maja 2004 r., bo inaczej powstałyby "perturbacje w handlu wewnątrzwspólnotowym".

vat
msp
zarzadzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)