Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konieczne dodatkowe konsultacje propozycji zmian w VAT

0
Podziel się:

Komitet Stały Rady Ministrów zgodził się na obniżenie stawki podstawowej VAT i "dopasowanie" stawek preferencyjnych, jednak uznał, że konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych konsultacji w tej sprawie - poinformowali w czwartek PAP przedstawiciele Ministerstwa Finansów.

"Generalnie jest zgoda na przeprowadzenie całej operacji, czyli obniżenie stawki podstawowej i dopasowanie do tego poziomu stawek preferencyjnych" - powiedział minister finansów Mirosław Gronicki.

"Przedyskutowaliśmy sprawę, doszliśmy do wniosku, że potrzebne są dalsze negocjacje" - dodał wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"Zaprezentowaliśmy trzy warianty zmian w VAT. To wszystko, co w tej chwili można powiedzieć" - powiedział Neneman.

Według szefa resortu finansów szczegóły propozycji rządu zmian w podatku od towarów i usług zostaną przedstawione we wtorek 14 grudnia.

Ministerstwo Finansów przygotowało trzy warianty zmiany stawek VAT, ale - jak mówił na początku grudnia minister Gronicki - resort opowiada się za wprowadzeniem stawek na poziomie 0 proc., 8 proc. i 18 proc. To rozwiązanie ma być neutralne dla dochodów budżetu państwa, jednak - zdaniem szefa resortu - powinno zmniejszyć koszty funkcjonowania administracji skarbowej.

Wariant "0,8,18 proc." ma polegać na utrzymaniu zerowej stawki w eksporcie, opodatkowaniu 8-procentową stawką żywności i 18-procentową reszty towarów i usług.

Obecnie w Polsce są cztery stawki podatku VAT: podstawowa 22 proc. i preferencyjne 7 proc., 3 proc. i 0 proc.

Orędownikiem zmian w VAT jest wicepremier Jerzy Hausner, który od dawna mówi o potrzebie obniżenia podstawowej stawki tego podatku. Kilka tygodni temu Hausner powiedział, że taki zabieg mógłby być impulsem do pobudzenia popytu, a przez to także wzrostu gospodarczego.

vat
msp
zarzadzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)