Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniunktura - lepiej w handlu, bez zmian w przemyśle, gorzej w budownictwie

0
Podziel się:

Ogólny klimat lutowej koniunktury w przetwórstwie przemysłowym utrzymał się na podobnym poziomie jak w styczniu. Gorzej niż miesiąc wcześniej oceniają sytuację przedstawiciele przemysłu budowlanego. Natomiast nieznacznie poprawiła się koniunktura w handlu.

Koniunktura w przemyśle w lutym taka jak w styczniu

Ogólny klimat koniunktury w lutym w przetwórstwie przemysłowym wyniósł plus 10, podobnie jak w styczniu - podał badający koniunkturę GUS.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 27 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 17 proc., podczas gdy w styczniu odpowiednio: 26 proc. i 16 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Obserwowane w lutym ograniczanie bieżącego portfela zamówień jest nieco większe niż w poprzednim miesiącu. Pogorszenie to wynika przede wszystkim z większego ograniczania krajowego portfela zamówień. Na najbliższe miesiące przedsiębiorcy oczekują wzrostu przyszłego portfela zamówień w skali większej niż prognozowano przed miesiącem" - napisał GUS w komentarzu.

Według GUS bieżąca produkcja jest zmniejszana.

"W najbliższych miesiącach jej wzrost może być bardziej znaczący" - napisał GUS.

Z badań wynika, że stan zapasów wyrobów gotowych uznawany jest przez producentów za nadmierny.

GUS pisze, że mimo braku opóźnień przy ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy sygnalizują zwiększone trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych.

"W najbliższych miesiącach sytuacja finansowa przedsiębiorstw może się nieznacznie poprawić" - napisano w komentarzu.

Z badań wynika, że skala zwolnień pracowników zmniejszy się w stosunku do poziomu sygnalizowanego w prognozie ze stycznia.

Ceny produkowanych wyrobów mogą w najbliższych trzech miesiącach nieznacznie wzrosnąć.

Koniunktura w budownictwie w lutym oceniana negatywnie

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie jest oceniany w lutym negatywnie (minus 1), gorzej niż w poprzednim miesiącu (plus 6) - podał w poniedziałek GUS.

Wśród badanych przedsiębiorstw 21 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 22 proc. - jej pogorszenie (w styczniu odpowiednio: 26 proc. i 20 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Według danych GUS przedsiębiorstwa odnotowują dalsze ograniczanie portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe. Znacznie pogarszają się oceny bieżącej produkcji budowlano-montażowej. W najbliższych trzech miesiącach przewidywana jest natomiast poprawa portfela zamówień. Oceny przyszłej produkcji są też optymistyczne, lepsze niż w styczniu.

GUS podał, że zwiększające się opóźnienia przy ściąganiu płatności od dłużników powodują, że bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych jest niezadowalająca.

Przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej są też negatywne, ale lepsze niż prognozy formułowane w styczniu. W najbliższych trzech miesiącach przedsiębiorcy przewidują wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych, choć wolniejszy niż prognozowano przed miesiącem.

Zatrudnienie w budownictwie będzie ograniczane w mniejszym stopniu niż przewidywano w styczniu.

Według GUS w stosunku do portfela zamówień, oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy, 21 proc. przedsiębiorstw budowlanych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 66 proc. jako wystarczające, a 13 proc. jako zbyt małe. Oceny te są zbliżone do ocen formułowanych przed miesiącem.

Lekka poprawa koniunktury w handlu

Ogólny klimat koniunktury w handlu w lutym nieznacznie poprawił się, wobec stanu sprzed miesiąca i wyniósł minus 9, wobec minus 10 - podał GUS.

Wśród badanych przedsiębiorstw 17 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 26 proc. jej pogorszenie, podczas gdy w styczniu było to odpowiednio: 17 proc. i 27 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Przedsiębiorstwa handlowe odnotowują znaczne pogorszenie bieżącej sprzedaży, ocenianej negatywnie już w ubiegłym miesiącu. Zwiększają się trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach przewidywane jest mniejsze ograniczenie sprzedaży" - napisał GUS w komentarzu.

Respondenci zgłaszają niewielki nadmiar bieżących zapasów towarów, w związku z tym przyszłe zamówienia na towary mogą być nadal ograniczane, choć w nieco mniejszym stopniu niż prognozowano w ubiegłym miesiącu.

GUS pisze, że przedsiębiorcy sygnalizują wzrost zarówno bieżących, jak i przyszłych cen towarów, choć nieznacznie mniejszy niż przed miesiącem.

Z badań wynika, że skala zwolnień pracowników w najbliższych miesiącach może utrzymać się na poziomie ze stycznia.

gospodarka
budownictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)