Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pentor: Wskaźnik klimatu konsumenckiego wzrósł o 8 pkt

0
Podziel się:

Wskaźnik klimatu konsumenckiego PENKON, a także wartość wskaźnika percepcji sytuacji ekonomicznej kraju PESK oraz wskaźnik kondycji finansowej gospodarstw OGD w sierpniu ponownie wzrosły - poinformował instytut Pentor.

Wskaźnik PENKON wyniósł w sierpniu minus 25,0 pkt (wzrost o 8,0 pkt wobec lipca) PESK minus 29,0 pkt (wzrost o 12 pkt), a OGD minus 20,0 pkt (wzrost o 5 pkt).

Pentor napisał, że wraz z poprawą nastrojów konsumentów nastąpił wzrost wiary w możliwość samodzielnego, bez pomocy z zagranicy, rozwiązania problemów gospodarczych Polski. Obecnie pogląd taki podziela 60 proc. Polaków wobec 52 proc. w lipcu.

55,3 proc. respondentów (spadek o 17,8 proc. wobec lipca) negatywnie ocenia obecną sytuację gospodarczą Polski, a 44,6 proc. ocenia ją w miarę pozytywnie.

54 proc. badanych, czyli o 6 pkt. proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu, uważa, że obecna sytuacja jest gorsza niż przed rokiem. Natomiast co trzeci (33 proc.) uważa, iż w stosunku do okresu sprzed 12 miesięcy nic się nie zmieniło. 14 proc. respondentów jest zdania, że przyszły rok przyniesie zmiany na lepsze.

Wskaźniki PENKON, PESK oraz OGD mogą przyjmować wartości od minus 100 do 100 pkt. Im wyższa jest (dodatnia) jest wartość wskaźnika tym bardziej pozytywne są oceny.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)