Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejm przyjął nowelizację ustawy o prawie autorskim

0
Podziel się:

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dostosowującą przepisy obowiązujące w Polsce do dyrektyw UE. W ustawie znacznie zaostrzono kontrolę nad produkcją nośników optycznych, m.in. płyt CD i DVD, w celu zapobiegania piractwu.

Na wysoki poziom piractwa w Polsce wskazywała wielokrotnie społeczność międzynarodowa, w tym Komisja Europejska i administracja USA. Polska została umieszczona na liście krajów, którym należy się bacznie przyglądać (priority watch list) w związku z łamaniem prawa własności intelektualnej. Uznano, że hamuje to w sposób znaczący rozwój kultury i przemysłu informatycznego.

Aby ograniczyć piractwo, w ustawie wprowadzono m.in. rozdział dotyczący kontroli produkcji nośników optycznych przez ministra kultury.

Producenci będą m.in. zobowiązani do informowania ministra kultury o prowadzonej przez siebie działalności w terminie 30 dni od chwili jej rozpoczęcia oraz do składania sprawozdania na temat wielkości produkcji i wykonywaniu zamówień poza miejscem prowadzenia działalności.

Minister kultury będzie mógł w każdej chwili zarządzić kontrolę działalności przedsiębiorcy.

Za wytwarzanie lub handel urządzeniami przeznaczonymi do usuwania technicznych zabezpieczeń przed odtwarzaniem, zwielokrotnianiem lub przegrywaniem grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 3.

W ustawie uwzględniono też nowe formy eksploatacji utworów - za pośrednictwem sieci komputerowych oraz technik cyfrowych. Wprowadzono m.in. obowiązek pośrednictwa organizacji zbiorowego zarządzania przy zawieraniu umów dotyczących udostępniania utworów w internecie.

Zezwolono również na nieodpłatne wykonywanie publiczne rozpowszechnionych już utworów podczas oficjalnych uroczystości państwowych, ceremonii religijnych, imprez szkolnych i akademickich, jeżeli nie są to przedsięwzięcia komercyjne i wykonawcy nie otrzymują za nie wynagrodzenia.

Wolno będzie bez opłat korzystać z rozpowszechnionych już utworów dla dobra osób niepełnosprawnych, jeżeli to korzystanie odnosi się bezpośrednio do ich upośledzenia.

Z ustawy wykreślono wszystkie kontrowersyjne zapisy regulujące rynek organizacji zbiorowego zarządzania, ponieważ uznano, że wychodzą one poza zakres nowelizacji dostosowującej nasze prawo do unijnego.

Ustawa ma wejść w życie z chwilą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Teraz zajmie się nią Senat.

wiadomości
zarządzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)