Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Powstaje nowa agencja rządowa. Z rocznym budżetem 100 mln zł

110
Podziel się:

Na całym świecie pojawią się polskie placówki handlowe, które pomogą firmom zdobywać zagraniczne rynki. - Do tej pory przedsiębiorcy, którzy chcieli inwestować w Kazachstanie, nie mogli liczyć na pomoc. To się właśnie zmienia - mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Powstaje nowa agencja rządowa. Z rocznym budżetem 100 mln zł
(fotolia.com)
bEJYIpxh

Na całym świecie pojawią się polskie placówki handlowe, które pomogą firmom zdobywać zagraniczne rynki. - Do tej pory przedsiębiorcy, którzy chcieli inwestować w Kazachstanie, nie mogli liczyć na pomoc lub była ona niewielka. To się właśnie zmienia. Zatrudnimy specjalistów i doradców - tłumaczy Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. PFR będzie koordynował pracę kilku agencji dbających o inwestycje.

Polskie firmy mają zdobywać świat - planuje Ministerstwo Rozwoju i oferuje gigantyczne pieniądze. 60 mld zł pomocy dla firm eksportujących polskie produkty. - Niezbędna jest koordynacja i integracja zarządzania systemem wsparcia przedsiębiorców z poziomu centralnej instytucji. Dlatego tworzymy Polską Agencję Handlu i Inwestycji, która od stycznia 2017 r. rozpocznie swoją działalność - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki podczas konferencji na Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdrój. Szczegóły wsparcia przedsiębiorców omówił dla money.pl Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

bEJYIpxj

Co będzie robić agencja? - Będzie ona odpowiedzialna za rozwój usług doradczych dla polskich eksporterów i inwestorów. Połączy pozyskiwanie inwestycji do Polski i promocję polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych - wyjaśnia Borys. Przy okazji prezes funduszu zaznaczył, że rząd nie tylko powołuje jedną agencję, ale drugą zamyka. Morawiecki zdecydował, by zlikwidować Polską Agencje Informacji i Inwestycji Zagranicznych, która - zdaniem resortu - po prostu się nie sprawdzała.

Budżet nowej agencji wyniesie około 100 mln zł w 2017 roku. Obecny budżet PAIiIZ to 12 mln zł - resort planuje więc na działania promocyjne i doradcze wydać prawie osiem razy więcej niż do tej pory.

Jednocześnie znikną przedstawicielstwa dyplomacji gospodarczej, natomiast powstaną nowe „trade office”, które będą działały również komercyjnie. Przedsiębiorcy będą tam mogli kupić specjalistyczne usługi, które do tej pory mogli uzyskać tylko w prywatnych firmach konsultingowych.

- Dla średniej wielkości firmy rynek, taki jak np. Brazylia, jest bardzo trudny. By zacząć tam trzeba ponieść spore koszty, więc przedsiębiorca potrzebuje wiedzy lokalnej. I taki trade office może służyć jako przedstawicielstwo na rynku – dać adres, biuro i księgowość. A na dodatek dostarczy analizy rynkowe. Część oczywiście będzie płatna, przedsiębiorcy są skłonni za dobrą usługę płacić. To może być pomoc przy organizacji targu, promocji, imprezy - wyjaśnia Paweł Borys.

bEJYIpxp

Jednocześnie przedsiębiorcy otrzymają dostęp do gigantycznych środków. - Finansowanie eksportu i inwestycji jest równie ważne, co oferta handlowa, dlatego nowy system zakłada zwiększenie dostępności środków na te cele dla przedsiębiorców - wyjaśnia Borys. Oferta wszystkich podmiotów działających w ramach grupy PFR wyniesie łącznie 60 mld zł.

bEJYIpxK
wiadomości
krynica 2016
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(110)
zaskoczony
5 lata temu
Rząd pani Szydło , dobry kawał.
sabbath61
5 lata temu
Kolejne ministerstwo dla złodziejskiego PiS-u!!! zabrakło stanowisk, to trzeba tworzyć nowe dla rodzin i znajomych!!!!
ANL
5 lata temu
Początek przyszłego roku to plajta
bEJYIpxL
0n
5 lata temu
Tak pomogą jak rolnikom przy np.jabłkach.
otco
5 lata temu
PRLbis. Ojciec mój był dyplomatą w wolnej Polsce więc pamiętam jeszcze tę pozostałość po PRLu Biura Radcy Handlowego, bogate synekury dla partyjnych kacyków, do niczego nie potrzebne, nikomu nie pomocne.
...
Następna strona