Forum Forum inwestycyjneFundusze

200 zl miesiecznie okres 10-15lat

200 zl miesiecznie okres 10-15lat

Marcin1337 / 83.144.109.* / 2007-07-04 22:52
Witam,
Mam 20 lat jestem studentem administracji...
Mogę oszczędzać po 200 zł miesięcznie przez 10 -15 lat planuje tylko nie wiem czy wejść w PSO czy lepiej mbank i samemu inwestować... Byłem w, expanderze ale cos się zawiodłem, bo pani mamiła mi oczy wynikami z 2005 roku:D i zaproponowała Aegon i Axe. w PSO martwi mnie ze nie mogę sobie np. dopłacić jak mam wolne środki.
Proszę o pomoc

Pozdrawiam
Marcin
Wyświetlaj:
jan kowalski / 2007-07-05 21:23 / Tysiącznik na forum
nie bądż zbyt pazerny i nie spodziewaj się krociowych zysków, wtedy ewentualny upadek będzie mniej bolał. Według mnie, a wspomagam fundusze już od 8 lat, nie należy ekscytować się bieżącymi wynikami, bo te zależą wyłącznie od krótkoterminowej i bardzo zmiennej koniunktury. Te fundusze, które podczas hossy najbardziej zarabiają, podczas bessy najwięcej stracą. To specjalnie nie wynika z zarządzania, tylko składu portfela i agresywności zarządzających. Zobacz, które fundusze najbardziej straciły np. podczas ubiegłorocznej i marcowej korekty? Oczywiście te najlepsze, najbardziej agresywne. Proponuję zbudować swój portfel z wiekszej ilości, bardzo zróznicowanych funduszy, od stabilnego wzrostu do akcyjnych i najlepiej pod parasolem. Jest tu wielu pseudo doradców na okres hossy, którym udało sie zarobić parę groszy, ale nie doświadczyli jeszcze upadku z dużej wysokości. Nie daj się ponieść emocjom, słuchaj TaS-a, nieżle radzi.
blueberg / 2007-07-05 15:45 / Tysiącznik na forum
dobra rada, by wybrać nie jeden a kilka najlepszych funduszy -
polecam skandię-poczytaj-lepsza niż aegon (więcej najlepszych funduszy, lepsza operacyjnie-wiem, bo mam programy i tu i tu)
Agaaaa / 62.29.134.* / 2007-07-05 11:27
Hej, najlepiej inwestuj sam i nie w jednym funduszu. Przy tak długim okresie inwestowania nie obawiaj się funduszy akcyjnych, ryzyko inwestycji maleja prawie do zera :)

Pozdrawiam :)
TaS / 2007-07-04 23:01 / Tysiącznik na forum
Marcinie,

fajnie, że w takim wieku myślisz o oszczedzaniu - ze mnie sie wielu ludzi wysmiewa, ze marnuje kaske. Ale oni nie rozumieja tego co mozna miec za to za wiele lat.

Osobiscie polecam Ci:
1) okreslic sie dokladniej,
2) poczytac to forum,
3) wybrac mbank na poczatek, a dopieor potem ew cos stalego - nigdy nie wiadomo czy nagla sytuacja Cie nie zmusi do wstrzymania inwestycji....


i pogadamy :)
Elokwent / 2007-07-04 23:45 / portfel
W mBanku jest możliwość określenia stałego przelewu na fundusze. Opcja jest dodatkowo płatna przy składaniu zlecenia stałego (bodajże 5zł), ale jest to zawsze ułatwienie.
Marcin1337 / 83.144.109.* / 2007-07-04 23:52
Jesli ejdynba wada SFI w mbanku ma byc to brak dyscypliny to dam rade i tak bede musial robic przelew z bz wbk na mbank to z mbanku sam sobie zrobię na fundusz i jak rozumiem taki ageon nie bedzie wcale lepszy w inwestownaiu niz ja?:D
TaS / 2007-07-05 17:05 / Tysiącznik na forum
tego czy aegon nie bedzie lepszy nie wiem :)

zalezy od tego ile masz szczescia i rozumu... jesli wiecej szczescia - bedziesz bogaty, jesli wiecej rozumu - bedziesz biedniejszy, ale spokojniejszy :) wybor nalezy do Ciebie ;)

ktos u gory polecal by nie brac jednego fundu i nie koneicznie ten obecnie najlepszy - zgadzam sie. Latwiej dogonic lidera, niz nim pozostac :)
Kuballa / 83.31.42.* / 2007-07-06 21:30
Ja polecam Aegona jeśli na 10 lat lub Skandie na 15 lub więcej.
1-Tam też sam możesz zarządzać kapitałem i masz wiele funduszy choćby Arkę,CU,Legg Mason...
2-Podczas konwersji brak podatku belki!oszczędzasz 19% od zysków i te 19 dalej zarabia w innym funduszu.
3w Skandi masz kilkanaście funduszy zagranicznych dzięki czemu w razie bessy w Polsce możesz zarabiać.
tompig / 2007-07-08 21:52
Jestem podobną osobą jak założyciel tematu. Również chce zacząc odkłada około 300 zł co miesiąc na fundusze. Stopa zwrotu roczna w pełni zadawalająca mnie byłaby na poziomi 15-20%. Od czego lepiej zaczęc czy już na początku dywersyfikowac swój portfel przez zakup funduszy akcji i stabilnego wzrostu, czy też wystarczy dywersyfikacja na poziomi różnych funduszy akcji. Dużo sie mówi na temat "nadchodzącej" korekty nie chce już na początku "sparzyc" się i gonic straty. Jeśli chodzi gdzie będę inwestowac to wybrałem mBank. Piszecie też o funduszach z parasolem, gdzie można znalesc jakieś inforamcje jakie są obecnie pod "ochroną".
TaS / 2007-07-08 22:33 / Tysiącznik na forum
czytac forum, czytac forum i jeszcze raz czytac forum :)

parasole:
ing
union inv
seb
i chyba aig

innych w tej chwili nie kojarzę ;)

stopa zwrotu w pełni realna :)
matyja / 2007-07-08 23:21
Przed miesiacem zainwestowalem w ARKE-akcji 20tys.,czy pozbycie sie tego w grudniu i nastepnie kupienie powiedzmy w lutym bylo by dobrym rozwiazaniem???
Koolio7 / 2007-07-19 00:25
Mam podobną sytuację co autor tematu. Wykupiłem za 2500 jednostek w DWS Top 50 MiŚ.
Do tego co miesiąc minimum 200 zł. Planowany okres inwestycji min. 5 lat. Potem dopiero w zależności od sytuacji na giełdzie i stanu mojej wiedzy pomyśle o akcjach na giełdzie albo dywersyfikacji.
Narazie nie planuję drugiego funduszu ani dywersyfikacji. Mam 20 lat i dopiero studiuję więc nie mam zobowiązań i pozwalam sobie na wysokie ryzyko. Czy mogę spokojnie liczyć że okres 5 lat mimo nawet głębszej korekty będzie opłacalny??
TaS / 2007-07-19 20:32 / Tysiącznik na forum
majac dwadziesia lat nalezy sie przede wszystkim uczyc - i kwota jaka dysponujesz lepiej sie pobawiac niz cisnac w jeden fund :)

ja sie wciaz ucze i jestem happy :)

naprawde, nie pisz,ze nie potrzebujesz dywersyfikacji, ze akcptujesz mega ryzyko....

naucz sie teraz na czym to polega bys kiedys umiał pomnażać prawdziwe pieniadze...

chyba wale glową w mur...
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy