Forum Polityka, aktualnościGospodarka

27 lat temu wybuchła wojna polsko-polska

27 lat temu wybuchła wojna polsko-polska

Money.pl / 2008-12-13 09:06
Komentarze do wiadomości: 27 lat temu wybuchła wojna polsko-polska.
Wyświetlaj:
Rtx / 77.254.228.* / 2009-12-13 21:55
Wśród różnych opinii odnośnie Stanu Wojennego brakuje mi rzetelnej analizy co by było gdyby Jaruzelski go nie wprowadził.
Ja też wiele razy się zastanawiałem co by było gdyby Jaruzelski nie wprowadził Stanu Wojennego.
Jest raczej pewne że Rosjanie by nie wkroczyli, ale nie znaczy to żeby nie podjęli innych działań. Jest niemal pewne że zostałyby wstrzymane dostawy ropy i gazu a także zerwana wszelka współpraca z pozostałymi "demoludami". Spowodowałoby to kłopoty w gospodarce nieporównywalnie większe niż w okresie przemian w 1989r.Na dodatek Solidarność nie była przygotowana na wprowadzenie kapitalizmu-21 postulatów można by określić "socjalizm tak,wypaczenia nie".
Reasumując wprowadzalibyśmy sobie rodzaj bardziej ludzkiego socjalizmu w skrajnie niekorzystnym otoczeniu zewnętrznym. Entuzjazm przemian-który jest dany raz-zostałby zmarnowany.
I być może ten cały system by padł pięć lat wcześniej, ale jako społeczeństwo zapłacilibyśmy za to bardzo wysoką cenę.
Jaruzelski, wprowadzając Stan Wojenny, miał na celu ratowanie socjalizmu, paradoksalnie przyczynił się do jego dokładniejszego demontażu. I chociaż nie został on, niestety, dokładnie zdemontowany jednak jest go znacznie mniej, niż by było wg rządow Solidarności z 1981r.
A każdy % mniej socjalizmu w gospodarce to wymierne korzyści dla społeczeństwa.
Catbert / 83.11.146.* / 2008-12-14 19:50
Polsko-bolszewicka. Komuniści są kosmopolitami (proletariacki internacjonalizm) - nawet jeżeli jakiś komunista (Jaruzelski) ma polskie pochodzenie i czuje się Polakiem.
młodycogotonieobchodzi / 89.79.177.* / 2008-12-13 21:43
ja sie człowiek umie ustawic to sie wszedzie i zawsze ustawi (albo i nie). W każdym razie co mi to za różnica czy będe mówic po polsku rosyjsku czy niemiecku skoro czy tu czy tam zawsze rzadzący będa mnie chcieli orżnąc na pare groszy.
To jest jeden kit gdzie sie mieszka ważne żeby miec pelną miche.
strofujący / 83.28.156.* / 2008-12-14 01:21
To Ty świnia jakaś jestes !!!
Ona też tylko o jedzenie zabiega.
Mało tego - żyje.

Ps. Żyję by jeść czy jem by żyć - oto jest dla Ciebie pytanie
A właściwie do twoich rodziców i nauczycieli
A może psychologa ?
Sam pomyśl kazda roślina więdnie bez korzeni
Szukaj korzeni .................. !!!!!
Powodzenia !
Jokes / 77.254.61.* / 2008-12-13 21:28
A Radio Wolna Europa podawało że na granicy stoją wojska sowieckie i tylko czekają aby wejść do polski. Podobnie było z wojskami Układu Warszawskiego.
Stvi / 213.25.153.* / 2008-12-14 22:28
wojna????
Pamiętam czołgi i skoty pod mioim domem! Ale nie pamiętam aby strzelali czy grozili nam. To były takie same chłopaki jak my , jedynie ubrani w mundury wojskowe którym ktoś kazał tam siedzieć.
A z pałami ganiali "zoomowcy" i wredne szuje "ormowcy".
A to nie czyni wojny!
A co do wojsk rosyjskich to niech młodzieży będzie wiadomo, że byli zdolni wkroczyć w ciągu 30min do centrym Warszawy kompaniami czołgów!!! I niech mi nikt kitu nie wciska że nie! Sam ich widziałem w tajnym ośrodku pod Laskami.(teraz wiem że było to jedno z centrum dowodzenia Układem Warszawskim). Już 13 grudnia most powietrzny dostarczał ruskich ze specnazu do BabichDołów oraz Legninicy. Więc wkroczenie to raczej złe pojęcie - oni już tu byli. A stan wojenny miał raczej za zadanie powstrzymać jawną interwencję. ..
Jokes / 77.254.44.* / 2008-12-14 13:41
ja nie słuchałem radia polskiego, tylko wolnej europy.
handel wyrokami 1 / 79.186.188.* / 2008-12-14 10:39
To jedna z propagandowych bzdur jaka kazała propagowac PZPR w 1989 roku
lolek000 / 2008-12-13 17:49 / portfel / Tysiącznik na forum
Przecież nieważne, kto zabił i uradł ale kto ma i żyje. A najlepiej już zacząć uczyć się rosyjskiego i niemieckiego, bo nasi sąsiedzi mają do historii dużo bardziej konserwatywne podejście i są w tym konsekwentni. Nie marnują czasu na biczowanie się Jedwabnym i akcją wisła tylko zamazują Katyń i Auschwitz i są w tym konsekwentni.
młodycogotonieobchodzi / 89.79.177.* / 2008-12-13 17:35
swoją drogą kto redaguje te artykuły ? jechanie po emocjach jak w jakimś brukowcu
może powinni wydac np: FAKT historia (podtytuł) ciągle żywa
.............................................
młodycogotonieobchodzi / 89.79.177.* / 2008-12-13 17:32
ileż można o tym trabic eh
to już jest tylko historia
na dzień dzisiejszy są ważniejsze sprawy do załatwienia niż ciągłe rozdrapywanie ran
"Hej kto polak na bagnety!!" a sie ponabijajcie romantycy
komusik / 83.29.29.* / 2008-12-13 17:23
Ludzie pomyślcie przez chwile,nie ważne czy ruski miały wejść czy nie .Ale jakie były przyczyne wprowadzenia stanu wojennego,gdy były puste półki w sklepach tak chetnie dzisiaj pokazywane w telewizorach,,połowa polski strajkowała itd.itd.Wy inwestorzy gpw tak samo zrobicie teraz jak wam kapitał ucieka poprzez machloje i piramidy finansowe.
arch / 2008-12-13 17:25 / Tysiącznik na forum
Wprowadzając stan wojenny w Polsce, władze musiały zabezpieczyć "front ideologiczny", czyli środki masowego przekazu. Zapanowanie nad nimi było oczywiste z politycznych względów. Już w 1980 r., na długo przed 13 grudnia 1981 r., zainicjowano operację "Lato '80", która zakładała m.in. ofensywę propagandową wiążącą się z kompromitowaniem przeciwników politycznych, podgrzewaniem nastrojów oraz obniżaniem popularności i wiarygodności "Solidarności".
komusik / 83.29.29.* / 2008-12-13 18:57
czy Ty jesteś analfabetą i nie rozumiesz treści tego co napisałem [zresztą jak to całe pokolenie sterypianowców] Powody ,kochany powody i przyczyny???
Wapniak / 2008-12-13 16:27 / Tysiącznik na forum
Na własne życzenie. Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta... A kto?... Głupota kosztuje.
Bjustolog / 83.11.47.* / 2008-12-13 15:28
Kiedyś krążył taki wierszyk: Kiedy pęcherz mnie rozpiera to wyciągam jaruzela. Były też rolki papieru toaletowego /fakt, ciężko z tym było/ z nadrukowaną podobizną jaruzela, oj biedaczyna nawąchała się ! ale tam jego miejsce, gdzie wieją wiatry o podejrzanej woni. Niestety takich drobnych "zaklinaczy" było i jest więcej.
i_nie_rzucać_się_do_mnie_komuszki!! / 149.254.48.* / 2008-12-13 14:09
Jaruzelowi dać pośmiertnie tytuł marszałka, wbić kołka jak Drakuli żeby z pudła nie wylazł i nie straszył dzieci, zasypać dół czerwonymi cegłami.
poborowy / 195.205.64.* / 2008-12-13 18:25
chcciałbym tylko wiedzieć ile masz lat, bo ton wypowiedzi pasuje na wiek psełdokibica piłkarskiego który sie kryje pod kapturem na głowie.Myślę że cię jeszcze nie było na świecie w 1981r.Jestem pełen obaw że kwalifikujesz się do leczenia w szpitalu zamkniętym
anna2008 / 77.252.18.* / 2008-12-13 21:17
A Pan do czego się kwalifikuje? Może nauczy się Pan pisać po polsku . Pisze się pseudokibic. Chyba, że wykształcenie pobierał Pan w innych szkołach niż polska.
kilof / 84.38.26.* / 2008-12-13 15:20
Jaruzel to fasada dla ludzi, którzy siedzą taraz na szczycie drabiny społecznej: Michnik, Walter, Kulczyk, Zoll itp.
Jego wina to podpisy pod nieswoimi pomysłami i jego odpowiedzialność nie jest przez to mniejsza.
andowc / 83.30.108.* / 2008-12-13 13:55
Wojna polsko-polska to wojna domowa.
Obejrzyj film "Wojna domowa" (odcinkowy), to zrozumiesz o co walczyło "młode" pokolenie (dzieci) z pokoleniem "starym" (rodzicami).
Nie potrzeba "wielkiej" polityki (samo życie,- konflikt pokoleń, dzisiaj "mamy" to samo).
777c / 149.254.48.* / 2008-12-13 13:47
wojna polsko-polska coś w tym jest.... sądzę że trwa do dzisiaj, ileż to trzeba pokoleń aby się zakończyła, w społeczeństwie tkwi głęboki podział do dziś... bo taka jest p************* historia. Kiedyś oglądano się na Związek Radziecki, dzisiaj na UE, jak się nie jest w stanie samemu decydować o swych losach to trzeba szukać wsparcia poza granicami. Poprostu Polacy mają mentalność dobrych sprzedawców ale własnej nacji.
Dla mnie ten dzień nie powinien być rozpamiętywany, chyba że jako Dzień Świetego Wojciecha /tego z Czech/, A Jaruzel no cóż pójdzie tak jak wielu czerwonych, czy też solidarnościowych na śmietnik historii. Polacy powinni jak najszybciej zapomnieć o takich kreaturach.
JAW / 84.10.239.* / 2008-12-13 13:40
Zawsze lubiłem tę rocznicę. Pospieramy się, porzucamy argumentami bez dowodów, obsmarujemy jednych i drugich, a na drugi dzień zaczniemy myśleć o świętach. I to jest fajne. Wściekłość trwa tylko jedną dobę. A za 100 lat pozostanie wspomnienie jak po Targowicy - wiadomo, że coś było, ale kiedy, kto i jak, to już się zapomni i będzie żyło dniem codziennym
anna2008 / 77.252.18.* / 2008-12-13 21:20
"Naród to pamięć i groby. Narody, które tracą pamięć tracą życie."
pan władek / 85.222.86.* / 2008-12-13 10:48
tak sobie myślę, jak oceniono by Rydza Śmigłego gdyby w obliczu najazdu niemieckiego sam wprowadziła stan wojenny. Nie chce odwoływać się do historii głębiej, ale warto wspomnieć parę sytuacji np. Sobieskiego i najazd turecki, Jagiełłę i najazd krzyżacki itp itd.
Wszyscy wspomniani nie byli, jak rozumiem, ludźmi honoru.
Energy 27 / 89.78.141.* / 2008-12-13 11:51
panie władku, gdyby pan "tak sobie myślał", to zamiast powtarzać IPN-owskie brednie nie opowiadałby pan takich bzdur. Śmigły działał w warunkach, kiedy żadna realna opozycja w Polsce nie istniała, bo wskutek zamachu majowego Piłsudskiego (gdyby nie był Pan tak zakłamany to dodałby pan, że zamach kosztował wielokrotnie więcej ofiar niż stan wojenny - ofiar, którym nikt dziś pomników nie stawia ani nawet nie wspomina) nie byliśmy krajem demokratycznym, przypominaliśmy PRL, tylko, że niewolili nas Polacy, a nie sąsiednie państwo. Za długoletnie zaniedbania w rozwoju armii i wojskowości, szczególnie w obliczu doktryny wojennej sąsiadów odpowiada wyłącznie piłsudczykowska sanacja. Sobieski i Jagiełło działali w zupełnie innym systemie politycznym (również wyłączającym istnienie jakiejkolwiek "opozycji") i społecznym, porównywać te czasy do XXI wieku to paranoja. Siejesz, władku, typową pisowsko-ipnowską, splunięcia niewartą propagandę. Szkoda, że nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteś żałosny.
pan władek / 85.222.86.* / 2008-12-13 16:44
Szkoda, że nie zdajesz sobie
sprawy z tego, jak bardzo jesteś żałosny.
tyle mogę odpowiedzieć Panu. Ja już wielokrotnie przerabiałem konieczność dziejową, powiem szczerze nudzą mnie argumenty obrony.
pan władek / 85.222.86.* / 2008-12-13 16:46
dodam więcej działający w podobnej sytuacji Wielopolski doczekał się jednoznacznej oceny, podobnie jak generalicja popierająca Konstantego tyle, że 30 lat wcześniej.
A łamańce umysłowe drogi Energy proszę wykonywać na łamach słusznych jedynie mediów
no-energy72 / 149.254.48.* / 2008-12-13 14:01
pisowsko-ipnowsko-rydzykowska propagadna, peowsko-wykształciuchowska czy komuchowsko-eseldowska propagadna to propaganda :D a my się dajemy tak ogłupiać
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy