Forum Forum dla firmKadry

30 tys. zł kary za brak badań lekarskich pracownika

30 tys. zł kary za brak badań lekarskich pracownika

Wyświetlaj:
Estert / 83.27.217.* / 2018-04-19 15:39
https://www.badania-kierowcow.warszawa.pl - Jeżeli chodzi o badania dla kierowćów to polecam wam.
ak933 / 37.30.164.* / 2015-04-27 00:49
Witam proszę o pomoc, czy zakładając własną działalność gospodarczą musze na nowo wyrobić ksiazeczke sanepidu, chociaż wcześniej miałam i wszystkie badania prywatnie?
ewciarybcia / 2013-09-09 13:38
a jakie konsekwencje poniesie pracownik i jego bezpośredni praełożony gdy oszukają firme .chodzi o to że pracownicz w kwietniu miała wypadek na terenie firmy-wywróciła sie na prostej drodze-pogotowie szpital L4.dodam że firma nie uznała tego za wypadek poniewaz w/w pracuje na 1/32 umowy o prace i umowe zlecenie.Teraz po blisko 4 miesiącach wróciła do pracy,tylko że dokonała tzw.przekrętu:lekarz medycyny pracy nie dał zgody na powrót do pracy więc poszła do innego gdzie nie zgłosiła że jest to badanie kontrolne-zgoda jest.dokonała tego za namowa bezpośredniego przełożonego.czy ujawnienie tej sytuacji grozi sankcjami dla obojga?
ona12 / 83.25.73.* / 2013-06-05 22:54
Czy ktoś juz otrzymał taką karę za brak badań lekarskich? Pytanie do przedsiębiorców. W jakiej wysokości?
Pamparampa / 188.121.23.* / 2013-06-05 16:58
Mnie nikt niezgoosil, choc zmienilam stanowisko, bylam tez na l4 mieiac... Mirma nie pilnuje tego. Komu to zglosic ?
chorowitka / 89.78.198.* / 2013-03-18 12:16
Mój pracodawca skierował mnie na inne stanowisko pracy bez wydania skierowania na badania i dopuszczenia do pracy w związku ze zmianą stanowiska. Pracowałam w administracji przez wiele lat natomiast od stycznia 2013 zostałam przeniesiona do pracy na stanowisko d/s obsługi klienta - inny rodzaj pracy. Czy powinnam mieć zgodę lekarza.
Właśnie mój stan zdrowia się pogorszył i co mogę zrobić dalej.
oszuany przez FF / 217.28.156.* / 2013-02-27 10:55
a jak poradzić sobie z nieuczciwą firmą, która nie zwraca pracownikowi kosztów badań lekarskich ? Mam na mysli firmę Fast Finance S.A - otrzymałem skierowanie, wykonałem badania ( zapłaciłem za nie z własnej kieszeni ), przesłałem całość wraz z rachunkiem za wykonanie badań wystawionym na Fast Finance do siedziby firmy. 5 krotnie przypominałem o konieczności zwrotu poniesionych przeze mnie kosztów badań. Ani razu firma Fast Finance nie raczyła mi odpowiedziec, nie mówiąc o zwrocie pieniędzy...
co moge w tej sytuacji zrobic ?
M.Jajko / 87.205.236.* / 2012-12-11 12:14
Mam taki problem. Otóż mój pracodawca nie dotrzymał terminów badań lekarskich i nie skierował mnie na takie badanie abym miał ciągłość. Badani mi się skończyły , on powiedział że wystawi mi skierowanie a ja mam wracać do pracy. Nie zgodziłem się na to. Czy pracodawca ma obowiązek płacić mi za dni w których nie byłem zdolny do pracy z powodu braku badań lekarskich. Czy mogę podać takiego pracodawcę do sądu pracy za nakazywanie mi pracy bez aktualnych badań ?
szklarek / 2012-12-11 19:42
W sytuacji, gdy pracownik jest gotów do pracy, a doznaje przeszkód z winy pracodawcy mamy do czynienie z 'postojem' i należnym wynagrodzeniem postojowym z art. 81 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-trzeci-wynagrodzenie-za-prace-i-inne-swiadczenia/rozdzial-ia-wynagrodzenie-za-prace/art-81

Pilnowanie spraw BHP jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy, którego niewykonywanie jak i dopuszczanie do pracy bez badań jest zagrożone karą:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/badania;lekarskie;pracownika,91,0,459867.html

z art. 283 KP
Gdhyehjsdbfbvs / 80.53.159.* / 2012-02-17 12:29
Za badania wstępne zapłaciłem 100 zł a firma oddała mi 68 po półtora mięsiąca czasu czekania. Na początku co prawda byłem poinformowany o tym fakcie ze mogę nie dostać zwrotu całości, ale jak to jest skoro fakturę na firmę wziąłem na 100 zł a oddaje mi się 68 zł to gdzie reszta? Jak mam sie starać o tą różnice?
panienka z okienka / 78.88.223.* / 2011-10-09 13:32
a co w sytuacji gdy pracodawca nie wydaje skierowania na badania wstepne oraz nie przeprowadza szkolenia BHP?
JaSz / 2010-11-26 19:24
Witam!
Może mi jakaś dobra dusza obeznana w przepisach odpowie - kto kieruje na badania okresowe dyrektora szkoły?
Pracowników szkoły na badania kieruje dyrektor.
Kto kieruje dyrektora?
Pozdrawiam.
mlioi / 83.26.147.* / 2009-11-17 15:36
Proszę mi powiedzieć bo zaczynam sie w tym mieszac zgodnie z KP jest napisane ze pracodawca ponosi odpowiedzialnosc za pracownikow zatrudnionych u siebie i musi im zapewnic badania lekarskie to rozumie ale co z pracownikami na umowe zlecenie? bo z tego co sie orientowalam jest to umowa prawno cywilna ktora nie obliguje do szkolen z bhp ani badan tylko jezeli pracodawca tego chce ok ale co wypadku kontroli PIP? ni eprzypierniczy sie? a jak bedzie wpadek to co wtedy prosze o odpowiedz
wkio / 194.0.186.* / 2009-06-20 08:06
a co można zrobić jeżeli sam pracodawca nie dostarcza zaświadczenia lekarskiego z badań okresowych? jak pracodawcę można zdyscyplinować, czy jest na to jakiś przepis?
MEDYK MS / 83.3.233.* / 2009-07-02 22:41
Wkio – przepis - kodeks pracy .
Ann- / 83.16.58.* / 2009-06-23 07:38
to Ty musisz iść na badania i dostarczyć zaświadczenie do pracodawcy !! a nie na odwrót!!
State_Mint / 83.21.118.* / 2009-06-19 19:21
Witam. Właśnie się sądzę z byłym pracodawcą m.in. o zwolnienie dyscyplinarne bez powodu. Przez ponad pół roku pracowałem bez jakichkolwiek badań, skierowanie dostałem po prawie dwóch miesiącach od rozpoczęcia pracy, gdzie zaznaczono bym się z tymi badaniami nie śpieszył bo firma nie ma pieniędzy by oddać za badania. Po przepracowaniu ponad pół roku doszło do zwolnienia dyscyplinarnego (art. 52 §1 pkt 1 k.p.), więc po czyjej stronie stanie sąd w takiej sytuacji gdybym chciał to wyciągnąć na rozprawie, zawinił pracodawca czy ja?
prawnik714 / 91.231.45.* / 2019-09-19 09:13
Wynik sprawy zależy od wielu czynników, ale należy zacząć od tego, że Pan w ogóle nie powinien być dopuszczony do wykonywania pracy bez badań profilaktycznych!
MEDYK MS / 83.3.233.* / 2009-07-02 22:42
nie znamy przyczyn w/w decyzji zakładu pracy –nie można się wypowiedzieć w tej sprawie. Na pewno pracodawca nie miał prawa dopuścić Cię do pracy bez badań wstępnych .
„Pracodawca dopuszczający pracownika do pracy bez aktualnych badań narusza przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Na podstawie art. 283 §1 k.p., może na niego zostać nałożona kara grzywny w wysokości od 1.000 zł do 30.000 zł. Ponadto, w razie wystąpienia wypadku przy pracy, dopuszczenie do pracy pracownika bez aktualnego zaświadczenia może zostać uznane za przyczynę zewnętrzną wypadku przy pracy (wyrok SN z 17 listopada 2000 r., II UKN 49/00, wyrok SN z 7 lutego 2006 r., I UK 192/05).” Od siebie mogę dodać ,że przy stwierdzeniu uporczywego uchylania się od tego obowiązku grozi mu kara do 2 lat więzienia, a w przepadku np.: wypadku ze skutkiem śmiertelnym - do 8 lat .
wowa52 / 150.254.22.* / 2009-06-19 12:54
W zeszłym roku, to na okresowych badaniach w przychodni pracy nawet nie badali poziomu cukru we krwi, a okulista był rencistą i wystarczyło mu , że go widzę. To i tak postęp bo poprzednio wzroku wcale nie badali.
Za większość badań laboratoryjnych z pobranej krwi zapłaciłem sobie sam, podobnie jak za prześwietlenie płuc!
A parę lat temu było inaczej, koledze podczas okresowych wykryli początki cukrzycy . Innego uratowało prześwietlenie płuc.
Przychodnie pracy kontynuują tradycje wojskowych komisji lekarskich i to kolejna kpina z ludzi i zasad. "Zdrowie" zależy od kasy wyłożonej przez firmę!
MEDYK MS / 83.3.233.* / 2009-07-02 22:43
wowa52 – zakres badań lekarskich określa rozporządzenie MZ z1996r. – zleży on od informacji przekazanych przez pracodawcę w skierowaniu pracownika do lekarza , a dotyczącą czynników uciążliwych i szkodliwych występujących na stanowisku pracy . Pracodawca odpowiada za treść skierowania. Badanie cukru obowiązkowo wykonuje się tylko u kierowców prowadzących pojazdy powyżej 3,5 tony. Lekarz ma prawo poszerzyć zakres badania ale jest w tym przypadku w dużym stopniu uzależniony od twojego pracodawcy( podpisanie umowy ). Koszt badań pokrywa pracodawca. RTg płuc najczęściej wykonuje się u osób pracujących w narażeniu na pyły . Doświadczony lekarz profilaktyk jest wstanie na podstawie wywiadu , obserwacji badanego oraz podstawowego badania lekarskiego ( opukiwanie , osłuchiwanie i obmacywanie ) wydać opinię .
Jednak ustawa nakłada na niego obowiązek wykonania badań dodatkowych lub konsultacji specjalistycznych w wypadku określonych czynników szkodliwych i uciążliwych . To podlega bardzo rygorystycznej kontroli. Najbardziej rozpowszechnione badania (OB. , morfologia ,mocz) nie są wymagane – w takim wypadku pracodawca nie chce pokryć kosztów tych badań.
„Za większość badań laboratoryjnych z pobranej krwi zapłaciłem sobie sam, podobnie jak za prześwietlenie płuc!” – jeżeli nie wchodziły one w zakres badań profilaktycznych związanych z twoim stanowiskiem pracy to niestety koszty tych badan musiałeś ponieś Ty. Istnieje możliwość wykonania badań w ramach NFZ twojego lekarza rodzinnego do którego oczywiście się zadeklarowałeś (?).
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy