Forum Forum inwestycyjneFundusze

3000zł,co z tym zrobic?

3000zł,co z tym zrobic?

DDawidd / 83.19.188.* / 2007-06-20 19:47
Witam serdecznie!
No wlasnie...mam okolo 3000zł i nie wiem gdzie te pieniądze ulokować, w tej chwili leżą w domu,a przeciez mogą przynieść jakis zysk. Niedawno skonczylem 18-stke wiec chcialbym osiagnac jakis przyzwoity zysk w dosc krotkim czasie(pare rzeczy chciałbym kupic)- myslalem o 6 lub 12miesiącach. Mogłby ktoś poradzic gdzie zainwestowac taka kwotę? Nie jest zbyt duza ale na początek wystarczy, z czasem moze troche przybędzie.
pozdrawiam
Dawid
Wyświetlaj:
DDawidd / 83.19.188.* / 2007-06-20 23:34
Napisalem ze 3000zl to nie zbyt duzo poniewaz czytalem juz tutaj o ludziach, ktorzy maja po 40,50 tys. zl do inwestowania. Dla mnie 3000zł to napewno duzo. Z tego co przegladalem to najwieksze zyski sa z funduszy akcji i wlasnie nad nimi sie zastanawiam. Chodzi mi tez troche po glowie obracanie walutami.
TaS / 2007-06-20 23:46 / Tysiącznik na forum
hmm :) nie patrz ile inni maja - to zupelnie nieistotne. Ważne co Ty masz i co Ty z tym zrobisz.

Obracanie walutami - jeśli chesz latac do kantoru to zapomnij :D jeśli myślisz o forexie to super sprawa, ma tylko jeden minus. Musisz miec baaaardzo dużo czasu na śledzenie notowań i informacji. Mniemam,ze jestes w klasie maturalnej, wiec moze z tym byc cienko.

Powtórzę to co pisałem - potraktuj to raczej jako doświadczenie, jako naukę. Zbuduj swój portfel złożony z kilku fundów (przecież w mBanku nikt Cię nie wyśmieje, ze 200zł wpłacasz na coś!) :)

ja proponuje Ci (bo widzę, że jestes ostry gracz):
1000zł BPH Dynamicznych spółek - jeszcze otwarty, a to minimalna kwota wejscia,
500zł LeggMason - fajny fundusz z grupy wiekszych
500zł UniAkcje Nowa Europa - cos ciekawego z fundów zagranicznych
500zł SEB4 - mój ulubieneic choć ostatnio mnie zawodzi...
a 500zł zostaw sobie np w ING na OKO - jakbys najgle kaski potrzebował :)

poobserwuj, popatrz co sie dzije, poemocjonuj sie trochę/poćwicz nerwy i bedziesz zadowolony :)
DDawidd / 83.19.188.* / 2007-06-21 00:09
"Zbuduj swój portfel złożony z kilku fundów (przecież w mBanku nikt Cię nie wyśmieje, ze 200zł wpłacasz na coś!) :)" tak sie wlasnie sklada ze dopiero co zalozylem konto w mBanku:) i tu pytanie...bo z tej wypowiedzi wnioskuje ze poprzez np. mBank mozna kupowac fundusze,tak?
I jeszcze takie glupie wrecz pytanie: jak juz kupie te fundusze to potem juz nic nie robie i tylko czekam na jakis zysk?
radziej / 2007-06-21 17:12 / Bywalec forum
jak już kupisz fundusze, to będziesz czekał i liczył na to, że szybko wyjdziesz ze straty, a nie będziesz czekał na zysk inwestorze:):):), co nie Tasik?:)
TaS / 2007-06-21 00:13 / Tysiącznik na forum
:) hehe. Mam więc dla Ciebie takie propozycje:

1. http://www.mbank.com.pl/promocje/szkola_sfi/index.html
TaS / 2007-06-21 00:18 / Tysiącznik na forum
ale chamstwo obcięło mi 3/4 posta :/

punkt drugi brzmi: musisz założyc SFI na mLini, mKiosku lub internetowo

punkt trzeci: odpowiedz na "głupie wręcz pytanie": raczej tak, ALE:
1. nie panikuj gdy spada,
2. mozesz jeszcze rynek obserwowac, szukac analogii itp ciekawa zabawa :)
DDawidd / 83.19.188.* / 2007-06-21 01:00
dzieki:) juz poczytalem i conieco wiecej wiem
teraz tylko to SFi musze zalozyc i wreszcie cos zainwestuje:)
radziej / 2007-06-21 17:14 / Bywalec forum
a będziesz miał jeszcze jakieś pytania?:)
TaS / 2007-06-20 23:10 / Tysiącznik na forum
Panie Dawidzie ;)

cieszy mnie, że ktoś mocniej ode mnie zaniża średnią wiekową tego forum :)

3000 zł... hm. Jaka to kwota? Piszesz "nie jest zbyt duża". Mam dla Ciebie taka lekko filozoficzno-matematyczna metodę :) Otóż zastanów się jakie są Twoje miesięczne dochody (nie ważne czy z pracy, czy od Rodziców, czy innych tajnych źródeł - po prostu ile miesięcznie masz). Jeśli nie są stałe policz mniej więcej średnią (z tendencją do zaniżania). następnie zastanów się ile z tego wydajesz lub ile wydac bys chciał :D to co zostanie to Twój kapitał inwestycyjny. I jak te 3000zł to dla Ciebie subiektywnie dużo? W stosunku do dochodów?

Ale to dłuuuugi post będzie....

Obawiam się, że zaliczasz się (jak większość początkujacych) do grupy liczacych na łatwy i szybki zysk - a to "raczej niemożliwe". Dlatego też proponuje CI na początku odrobinę edukacji. Dowiedz się czym są fundy, jakie są zależności ryzyko/zysk, jakie są rodzaje fundów itp

Piszesz, że chciałbyś parę rzeczy za to kupić - hmm masz prawo - ja jednak poleciłbym Ci nie przejadanie tej kwoty. Taka cecha młodości i klasy średniej, że z pieniedzy chcemy korzystać tu i teraz - mam to wydaję. W praktyce jednak lepiej wychodza Ci, który napierw oszczędzają i inwestują, a potem kupują - ich nagroda jest po prostu większa.

Przykład:

dziś możesz kupić stare bmw 3 cabrio 91 rocznik za ta kaskę,
za to co pomnożysz za pare lat będziesz mógł kupić znacznie lepszą.


Mógłbym tak jeszcze pisać i pisać, ale bilans na tvnie 24 sie zaczyna więc zmykam i zycze Ci abys przemyślał czy chcesz konsumować czy inwestrować :)


Twój prawie równolatek TaS :D
krzychoo / 77.91.4.* / 2007-06-20 22:33
teoretycznie fundusze są forma inwestycji długookresową. są niby szanse, że w te 6-12 miesięcy sporo zarobisz, ale gwarancji nikt nie da. żeby mieć jakieś większe szanse na lepszy zarobek, warto by wrzucić $ w jakieś fundusze, które nie mają problemu zbyt dużej ilości kapitału, jak np. Fortis , Union Investment czy Legg Mason. Bo juz np taka Arka czy AIG powoli mają problemy ze zbyt dużą ilością pieniędzy i nie mogą inwestować tak efektywnie jak by chcieli. - tak na logike i po wynikach.
Egzorcysta / 2007-06-21 01:27 / portfel / "Farciarz na giełdzie"
TaS dobrze Ci doradzil tylko teraz jest nienajlepszy czas na wchodzenie w fundy. Ida marnie do przodu i jest duze ryzyko wiekszej korekty.
DDawidd / 83.19.188.* / 2007-06-21 17:21
Aha,czyli czekac narazie?
radziej / 2007-06-21 17:17 / Bywalec forum
nie strasz chłopaka, nie wolnoooo:)!
TaS / 2007-06-21 22:42 / Tysiącznik na forum
Egzorcysto,

straszysz rynkiem chłopaka, a sam od dopiero 9 dni bpha trzymasz? czyzby Cię walnęło po kieszeni na dzień dobry? ;) ja mam zasade do tego fundu - "patrz jak najrzadziej" i lepiej mi się śpi :)
DDawidd / 83.19.188.* / 2007-06-21 22:58
Hehe..czyli jednak mozna teraz wejsc w fundusze:) Tak też zrobie jak tylko ta sprawe z SFI zalatwie. Potem bede czekal az bedzie jakis zysk z inwestycji ;]
TaS / 2007-06-21 23:37 / Tysiącznik na forum
Dawidzie - bo tak mniemam masz na imię,

nie oczekuj prosze prostych odpowiedzi :) to nie jest tak, że my albo znacznie więksi na tym forum (Big , czy Warren), ze ktokolwiek wie na 100% jak będzie.

Ja wiem tu dziala chciwość, chciałbyś już dziś wszystko wpakować w np bph i za miesiac wyciagnac no powiedzmy z 20% :) ale to tak nie działa.

Pomyśl nad strategią.
krzychoo / 77.91.4.* / 2007-06-22 19:38
póki co, dziś stany na czerwono, więc u nas pewnie się zaczerwieni w poniedziałek. jakbyś złożył zlecenie z realizacją z poniedziałkowej wyceny, to mógłbyś przynajmniej ładnie zacząć ;)
DDawidd / 83.19.188.* / 2007-06-22 22:16
hm..nie bardzo rozumiem ;d ?
TaS / 2007-06-22 23:50 / Tysiącznik na forum
Widzisz :) dlatego powinienes sie uczyc :)

"Stany na czerwono" - zanaczy w jezyku dla normalnych ludzi: "Indeksy amerykańskiej giełdy zakończyły sesję na minusach". A co można z tego wywnioskować?

Otóż nasz rynek jest dość mocno skorelowany z USA (nie wiadomo dlaczego) i ostatnio dosc czesto sie zdarza,ze jak stany konjcza na minusie to my od niego zaczynami i zazwyczaj na minusie konczymy. Akcje tanieja, indexy spadaja, ceny jednostek funduszy zazwyczaj tez...

czyli jak zlozysz zlecenie dzis to jest szansa,ze przez weekend trafi ono do biura danego funduszu i zakupisz jednostki po cenie poniedizalkowej - potencjalnie nizszej :) i nie bedziesz mial (albo bedziesz mial ale mniejsza) straty na poczatku :)
Ddawidd / 83.19.188.* / 2007-06-27 11:06
witam ponownie!
SFi chyba juz otwarte bo pojawil mi sie nowy rachunek-inwestycyjny, jutro albo pojutrze zainwestuje wreszcie w fundusze ;]

Mam znowu jedno pytanie(do osób majacych konto w mBanku): wiele razy czytalem różnice między eMAX i eKonto w mBanku ale dalej nie moge tego zczaic ;d . Moze ktos mi tak na chłopski rozum wytlumaczyc dlaczego sa 2rachunki i czy to bez roznicy na ktorym cos bede robil??
TaS / 2007-06-27 12:24 / Tysiącznik na forum
eMax to chyba konto oszczednosciowe maszy wyzsze oprocentowanie ale bez jego utraty (chyba tez jakiejs kary) mozesz tylko jedna operacje miesiecznie zrobic.

ekonto to zwykły ROR :)

otwórz jeszcze emaklera :D

zartuje, na poczatek pomysl jakie fundy wybrac - jak wczesniej pisalismy :)
Ddawidd / 83.19.188.* / 2007-06-27 13:52
dzieki TaS :)
a fundusze to wezme te co polecales:
-BPH Dynamicznych spółek
-LeggMason
-UniAkcje Nowa Europa
TaS / 2007-06-27 16:15 / Tysiącznik na forum
ale polecałem też seb 4 :)

bo tak poza tym to idziesz "ostro".

Poczekamy zobaczymy. aha i koniec kwartalu to nienajlepszy moment na wejscie :)
Ddawidd / 83.19.188.* / 2007-06-27 16:41
to SEB tez bedzie ;p
czemu ostro??
hm....czyli mam poczekac? to kiedy jest najlepszy moment na wejscie?
izabella / 82.139.8.* / 2007-06-27 20:32
Nie czekaj -wchodż jak najszybciej.Im dłużej czekasz z wejściem tym więcej tracisz.Ja popełniłam takie błędy .Gdybym nie zwlekała z kupnem to dzisiaj miałabym o wiele więcej. Nie warto czekać!!!!!BPH Dynamicznych Spółek i Legg Mason to b. dobre funduszeJa mam te dwa fundusze i jestem zadowolona.Mam też certyfikaty Investor FIZ ale one są drogie.Mógłbyś sobie kupić za tę kwotę tylko 1 certyfikat.(na koniec maja wartość certyfikatu wyniosła ok. 2587 PLN.INV FIZ bardzo dobrze zarabia.
Ddawidd / 83.19.188.* / 2007-06-27 22:14
hm....to zdania widze podzielone :)
teraz juz sam nie wiem czy kupowac czy czekac
TaS / 2007-06-28 01:54 / Tysiącznik na forum
Dawidzie,

właśnie myślę nad tym dlaczego tutaj piszę i doszedłem do wniosku, że powód jest jeden - mi zasadniczo nikt na początku nie pomógł, a byłem w sytuacji właściwie jak Ty :)

Co do posta Izabelli... hm duża emocjonalność wypowiedzi - ocen sam.

Co do investors fiz - wierzyłem w nich bardziej niż w fundamenty mojego domu dopóki nie zrobili banalnego błędu na spółce zwanej bytom - obserwowałem to wiem - sprzedali w największym dołku tuż przed odbiciem na kolejne maxy... to mnie do nich zniechęciło, ale ogólne są spox.

Co do czasu inwestycji - obecnie bedize windows dressing, wyciąganie wyników na koniec kwartału, wejdziesz na górkę, ale decyzja należy do Ciebie.

Ja już wcześniej pisałem nie kupować wszystkiego naraz. Co się złego stanie jak codzienne puścisz zlecenie kupna jednostek za 100zł? no moze poza tym, że listonosz sie wkurzy...

pośpiech, emocje, zachłanność to najgorsi doradcy.

ale wybór jest Twój :)
Ddawidd / 83.19.188.* / 2007-06-28 02:01
To moze teraz wybiore sobie jakis jeden fundusz za niewielka kwote i zobacze jak bedzie szlo, a jak juz bedzie dobra pora(choć nie mam pojecia kiedy ;d ) to kupie reszte.

P.S.Dzieki TaS ze tak mi tu doradzasz i pomagasz zawsze;]
TaS / 2007-06-28 02:07 / Tysiącznik na forum
hmm dobrej pory nie bedzie nigdy :D

proponuje wpłać proporcjonalnie do wszystkich funduszy, np po 100 zł, a za tydzień wypniesz więcej... :)


aha a tak poza tym to już do cholery pora spać :) lub czytać książki - ja mam jedną giełdową Eldera w ręku właśnie i czuje, że to długa noc będzie :)

wciągnęła mnie :D
Ddawidd / 83.19.188.* / 2007-06-28 02:11
dobra,to jakos tak zrobie ;)
no wlasnie ja sie zbieram spac juz,a ksiazki...to nie dla mnie ;d wole jakies stronki w necie,czy fora jak to np.
ok, dobranoc ;p
TaS / 2007-06-28 02:17 / Tysiącznik na forum
książki są lepsze oczu nie psują, ostatnio na jakiś egazmin przewaliłem 150 stron w wordzie - coby oszczedzić na papierze - oczy bola mnie do dziś :) w dodatku mam zasade: "nie jesc przy kompie",a jak czytem to lubie jesc :D
Klekot / 84.40.191.* / 2007-06-27 22:25
Ja tak obserwuję Wasze wypowiedzi i jestem pełen podziwu, pomoc życzliwość i wogóle. Gratuluję i dziękuję jestem w podobnej sytuacji jak Dawid i po niedzieli bo teraz jeszcze mam pilniejsze tematy do załatwienia wchodzę w fundusze jako początkujący. Na pewno będę tu zaglądał częściej i podzielę się swoimi uwagami ( mniej lub bardziej komptentnymi ;) )
Dawid ja bym nie czekał tym bardziej dzisiaj się troszkę wyjaśniło po spotkaniu RPP a jakie mogą być tego konsekwencje funduszach to pewnie ktoś podszepnie :)
Klekot / 84.40.191.* / 2007-06-27 22:52
poprawcie mnie proszę:
po ogłoszeniu RPP po Waszemu jest na czerwono - po mojemu (uczę się) spadki, być może tylko drobna korekta.... wniosek czekać kilka dni.
Ddawidd / 83.19.188.* / 2007-07-02 17:26
no nareszcie mam te fundusze;p dzisiaj nabylem:
BHP dynamicznych spolek - 1000zł
Legg Mason - 200zł
Uniakcje: nowa europa - 200zł
dobry wybor? mysle ze tak,bo TaS tak polecales przeciez :)
a tego SEB4 w mBanku nie ma..to nie wiem
TaS / 2007-07-02 22:50 / Tysiącznik na forum
Panie Kulego,

po primo to - kupowanie, bo ktoś polecał to nie jest dobre kupowanie :) kupujesz na własne ryzyko i sam miej kryteria - to co pisze traktuj tylko ja jakies ogolne wskazowki. Ja nie zarabian na funduszach,ani bezposrednio na papierach 100% rocznie :)

interesuje mnie około 15-20% zysku rocznie z całości moich inwestycji - duzo nizej niz reszta tutejszych "inwestorow".

co do portfela - fajnie :) ale brakuje obligacji :)

a co do seba to Panie Kulego... Panie Kulego należy dokładniej przeglądać listy SEB4 jest,bo sam go w mBanku nabyłem :)
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy