Forum Polityka, aktualnościKraj

65 lat temu wybuchło powstanie warszawskie

65 lat temu wybuchło powstanie warszawskie

skomentuj
Wyświetlaj:
Wapniak / 2009-08-01 09:51 / Tysiącznik na forum
Ciekawe, bo wczoraj widziałem w TV dość młodego powstańca. Czyżby ich przybywało?...
ajak! / 213.158.199.* / 2009-08-01 10:52
skieruj swoje zaciekawienie na bardziej prozaiczne dla typowego esbeka kwestie, jak np. dlaczego to jeszcze sąsiad żyje, z czego żyje, dlaczego chodzi zadowolony po świecie.
man13 / 2009-08-01 09:06 / Tysiącznik na forum

Dziś mija 65. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. 1 sierpnia 1944 roku, na rozkaz Komendanta Sił Zbrojnych w Kraju, generała Bora Tadeusza Komorowskiego, walkę w okupowanej przez Niemców stolicy, podjęły oddziały Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej.


A jakie rolę odegrał Rząd Lądyński RP w organizacji, prowadzeniu i zakończeniupowstania ? Jakoś tak cicho w tej sprawie i o odpowiedzialności nic a nic.
wara! / 213.158.199.* / 2009-08-01 10:54
szukasz odpowiedzialności? to uważaj, bo wywołasz wilka z lasu. a jak się towarzystwo weźmie, tak na fest, za wymierzanie sprawiedliwości, to puste latarnie znajdziesz może gdzieś w okolicach Garwolina.
LaVega / 2009-08-01 09:22 / portfel / Bywalec forum
Bo i kogo mają ciagać w tej sprawie szyscy odpowiedzialni nie zyja..Głowna sprężyna powstania gen. Okulicki "Niedżwiadek" zginął po procesie 16stu w Moskwie
Czytałem wczoraj o tej sprawoe ciekawy artykuł w "GW" wywiad z prof. Ciechanowskim, polecam takie inne spojrzenie
pan władek / 89.231.102.* / 2009-08-01 12:33
niestety artykułu nie czytałem, gdyż nie czytam GW z założenia, ale z tego co piszesz wnioskuję, że jest to typowy artykuł mówiący o powstaniu z punktu widzenia jego skutków po kilkudziesięciu latach, tudzież snucie wizji co by było gdyby powstanie nie wybuchło. Moim zdaniem, jak to już niżej koledzy napisali, jest to science fiction.
Wydaje mi się, że rozsądnym podejściem do oceny powstania jest próba odpowiedzi na pytanie czy, mając do dyspozycji informacje takie jak w '44, ludzie odpowiedzialni za wybuch powstania mogli podjąć inną decyzję (dziś można by się pokusić o symulację komputerową i sprawdzić wynik). Jak wiadomo nie wiedzieli o podstawowym fakcie czyli o ustaleniach i zdradzie w Jałcie. Bez tej wiedzy powstanie nie wydaje się już takim bezsensownym działaniem, jak to próbuje się ciągle pokazywać. W podobnej sytuacji i paryżanie i prażanie podjęli podobne decyzje i nikt nie mówi, że powstanie w Paryżu (wojska amerykańskie u bram) czy w Pradze (wojska sowieckie u bram) było głupie
A snucie wizji jakież to ogromne straty ponieśliśmy i ileż to korzyści przyniósłby brak powstania, to tak samo jak obwinianie Kolumba o eksterminację Inków, Azteków i Majów, bo odkrył Amerykę
LaVega / 2009-08-01 13:05 / portfel / Bywalec forum
Pytaniem jest więc jakimi informacjami dysponowala wtedy KG AK.. a tego sie nie dowiemy chyba ze sporo krajów otworzy swoje archiwa..

PS. Czy ktos wie kto przejoł archiwa II wydziału Sztaby Generalnego Wojska polskiego na Zachodzie?? bo do polski Ludowej tego nie odesłanno przeciez??
pan władek / 89.231.102.* / 2009-08-02 01:36
ha, no właśnie. Jeśli wiedzieli o Jałcie to decyzja była zbrodnią i żadne tłumaczenia tego nie zmienią, ale jeśli nie wiedzieli to zachowali się bardzo logicznie i tak samo jak inni w tych samych warunkach, którzy są za swe zachowania wręcz chwaleni.

co do pytania w post scriptum nie wiem, ale wydaje mi się, że wszelkie archiwa są wciąż w Anglii, oczywiście wiele rzeczy jest z nich usunięte (spalone) przez oddziały polskie przekazujące te dokumenty angolom.
studentMIM / 2009-08-01 09:36 / Tysiącznik na forum
A ja nie polecam czytania GW (a jeśli już to ze sporą dozą krytycyzmu). Niestety to ogłupia.
LaVega / 2009-08-01 10:08 / portfel / Bywalec forum
Samo czytanie nigdy nie ogłupia..ogłupiaja manipulacje faktami i subiektywizm osób piszących..pozatym polecam artykuł w GW a nie sama gazete przeczytaj dobrze
studentMIM / 2009-08-01 10:24 / Tysiącznik na forum
Czytanie bez dużej dozy krytycyzmu ogłupia, bo GW manipuluje faktami.

Artykuł rzeczywiście ciekawy (ukazuje rolę Okulickiego, choć warto sprawdzić te dane jeszcze w innym źródle). Nie odpowiada on jednak na pytanie, czy gdyby nie Powstanie Warszawskie, to nie bylibyśmy kolejną SRR?
LaVega / 2009-08-01 11:05 / portfel / Bywalec forum
ta "kura nie ptica, polsza nie zagranica "

Tego nie wie nikt co by było gdyby..Gdybanie na ten temat to swoiste poltical-fiction dobre zajecie
dla autorów ksiązek vide "www.1939.com.pl" czy "www.1944.waw.pl"
studentMIM / 2009-08-01 11:09 / Tysiącznik na forum
Oczywiście, że ciężko jest określić, co by było gdyby decyzje były inne. Ale jeśli chcemy analizować historię (a to się dzieje także w tym artykule), to musimy spróbować, gdyż jest to podstawa wszelkiej analizy.

Oczywiście też można zrezygnować z analizy historii i po prostu zachować pamięć o bohaterstwie i patriotyzmie Polaków podczas WW II. I może jest to najlepsze rozwiązanie...
LaVega / 2009-08-01 11:39 / portfel / Bywalec forum
I przyjmijmy to przez aklamacje pamietając również że W Polsce jako w jedynym okupowanym przez nazistów kraju nie było ruchu oporu było cos co sami niemcy nazywali Państwem Podziemnym, a od chyba 1942 roku utworzyli komórke wywiadu rozpracowujaca strukturę AK w celu powielenia jej na ziemiach niemiec w razie kleski
miranda 2 / 87.239.216.* / 2009-08-02 14:33
Czytając wasze widzenie czasów już historycznych bardzo mało wiecie co to byl faszyzm i na jaką skalę szykowali zniszczenie całkowite wszystnich narodów świata, chodowali już rasę aryjską o odpowiednich cechach . Następnie sojusznicy bili by się między sobą, tak jak to miało miejsce między Niemcami a Rosją.Ludzie wtamtych realiach mieli tego swiadomość, że wiele narodów czeka zagłada. Polska stawiała niemcom spory opór, nie tak jak Austria czy Czesi, którzy witali niemieckich faszystów a i tak nie obylo się bez represji. Wszystkie większe miasta w polsce zostały podminowane i miały być zbużone.Zbużyli by wszystko co sprzeszne byloby z ich ideologią, gdyby udalo im się panować nad swiatem. Powstanie warszawskie to był ewenement na skalę swiatową,bo to nie wyszkolene do boju wojsko , lecz ludność cywilna , nawet kobiety i dzieci zaprotestowała przeciwko zagladzie zycia i kultur wielu narodów i zwyciężyliby ,gdyby rosjanie byli sojusznikami narodu polskiego- chociaż w ich szeregach maszerowała polska armia . Zostawili powastańców cyt. "niech się ten karzełek wykrwawi"To zdażenie powinno umocnić naszą tożsamość narodową i to ze to my mamy tę szczegolną cechę heroizm, mamy go w genach wypracowany przez setki lat niewoli. Dopiero dzisiaj powinniśmy umieć docenić wszelkie zrywy wyzwoleńcze ,gdy jesteśmy wolnii i w braterstwie budować nasz dom i najlepiej o siebie dbać.Ktoś powiedział, że patriotyzm wyssaliśmy z mlekiem matki polki. Dbałośc o Polskę i polaków to również potriotyzm.Pamiętać powinniśmy że w swiecie potrafimy powiedzieć nie przemocy ,pomagać zniewolonym i uciśnionym - wpływamy na równowagę.Dlatrgo jestem za świętem powstania warszawskiego chociaż urodziłam się miesiąc przed jego wybuchem w Krakowie.
Polacy nigdy nie zmadrzeja / 85.222.86.* / 2009-08-02 16:49
Niestety to wszystko bzdura !
Ludnosc cywilna popierala powstanie w bardzo malym stopniu,natomiast to ona wlasnie padla jego ofiara.Na skutek akcji mlodziezy oglupionej przez graczy z Londynu i uwazajacej ,ze to swietna zabawa (dziewczyny malowaly sie prrzed startem !!!) setki tysiecy zginely a reszta stracila dorobek zycia,dach nad glowa i piekne miasto w niczym nie gorsze wtedy od Berlina czy Monachium.
Byc moze,gdybysmy nie walczyli z Niemcami,dzis od pokolen bylibysmy panstwem "starej Unii",tak samo bogatym jak Niemcy czy Francja,bo Polska rozwijala sie wtedy blyskawicznie.
I mielibysmy warszawe,a tak mamy koszmar,najbrzydszy w Europie.A Praga i Budapeszt sa uwazane za najpiekniejsze stolice swiata. i z samej turystyki maja miliardy.
I oba te kraje sa tak samo wolne jak my,bez takiej ofiary.
I bez durnych politykow do obledu zerujacych na koszmarze sprzed 3 pokolen.
1 2
na koniec starsze
skomentuj

Najnowsze wpisy