Forum Forum prawneKarne

Agresja, naruszanie nietykalności, korupcja administratora

Agresja, naruszanie nietykalności, korupcja administratora

Napotkana Osoba / 2019-11-05 19:49
Witam,
Na początku proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu, jeżeli coś pomyliłem.

Szukam pomocy prawnej (odpowiednich artykułów prawnych, rad) w sprawie kłopotliwego administratora bloku oraz członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej (piastuje obie godności). Wyżej wymieniona osoba jest agresywna (niedawno popchnęła jednego z członków rodziny, wcześniej ubliżając rodzinie), robi przekręty korzystając z obu stanowisk (które podobno nie można piastować naraz), zachowuje się w sposób wulgarny, obraźliwy, czasami wydaje się, iż jest pod wpływem jakichś używek.

Jak mogę złożyć w sprawę w ręce prawa?
Jakie artykuły prawne mogą mi pomóc?
Co może zrobić administrator, który będzie starał się uprzykrzyć mi życie?
Czy ataki fizyczne (popchnięcia itd.)muszę jakoś udowodnić np.: nagrać dyktafonem/telefonem?

Dziękuję wszystkim za poświęcony czas.
L967 / 188.146.162.* / 2019-11-12 22:19
Co do korupcji, to zgodnie z art. 228 Kodeksu karnego " Kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę" Czyli sprawca przestępstwa korupcji musi pełnić funkcję publiczną. Funkcjonariusze publiczni są wymienieni w art. 115 paragraf 13 kodeksu karnego: prezydent, poseł, sędzia, ławnik, urzędnik państwowy / samorządowy, żołnierz, milicjant i inne. Nie ma wśród nich "członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej" czy administratora bloku, więc nie mogą oni dopuścić się korupcji.
Jeśli to jest wspólnota mieszkaniowa, to jej działanie i działanie zarządu / zarządcy reguluje ustawa o własności lokali, w niej działanie zarządu art. 18 i następne (oczywiście ustawa nie mówi, że ma nie pic i nie popychać!)Teoretycznie każdy z właścicieli lokalu, może na podstawie art. 26 ustawy o własności lokali żądać od sądu ustanowienia innego zarządcy przymusowego, jeżeli dotychczasowy zarządca nie wypełnia swoich obowiązków lub narusza zasady prawidłowej gospodarki. Ale trzeba pamiętać, że sądy są drogie i trzeba opłacić pozew.

Najnowsze wpisy