Forum Forum inwestycyjneFundusze

Akcje czy fundusze, oto jest pytanie?

Akcje czy fundusze, oto jest pytanie?

skomentuj
mr82 / 2007-04-04 20:09
Fundusze inwestycyjne ARKA jak wiadomo pobierają sobie oplaty dystrybucyjne wysokosci 2% platne z gory przy wykupie jednostek uczestnictwa, dodatkowo pobierają odpowiednia oplate za wynajem jednostek uczestnictwa w zalerznosci od okresu wykupu (od 1% do 0%) platna po umorzeniu jednostek uczestnictwa. Oczywiscie fundusze zabezpieczaja sie, w razie spadkow na gieldzie traci klient a nie oni, nawet tracac srodki ktore wplacil przystepujac do funduszu. Dochodza jeszcze dywidendy wyplacane przez spolki dla akcjonariuszy czyli w tym przypadku na konto inwestycyjne Banku a nie konto uczestnika funduszu ktory de facto daje pieniadze za ktore inwestuje Bank. Przy przystepowaniu do funduszu oczywiscie o tym wszytkim wiemy, badz powinnismy wiedziec...
Obecnie mam do zainwestowania 14 tys. zl, a w pazdzierniku dodatkowo 30 tys zl.
Patrzac z innej strony: rownie dobrze moge przeciez otworzyc rachunek inwestycyjny w domu maklerskim i kupic akcje stabilnych spolek jak KGHM czy Bankow.. oczywiscie tu tez dochodza oplaty ale jesli bedzie to kupno jednorazowe konkretnych stabilnych spolek bedzie to jednorazowa oplata! Nie jestem jeszcze doswiadczony w tym temacie ale mysle ze to nie jest zle rozwiazanie.... Po roku dostane dywidendy, a moment w ktorym bede chcial sprzedac papiery wybieram sam i nie musze czekac na gotowke jak w przypadku umorzenia jednostek do nastpenego dnia! Sam kontroluje stopy zwrotu badz korekty....
Moje pytanie: ktore z wyjsc jest korzystniejsze? Kupywanie akcji czy zainwestowanie w fundusze ARKI badz inne? Jesli inwestowac w akcje tojakis spolek? Z gory dziekuje za powazne, rzetelne odpowiedzi. Pozdrawiam
Wyświetlaj:
marekdoradca / 2007-04-08 19:39 / Uwaga: spamuje, łamiąc regulamin tego forum
Regulamin forum
jertom / 2007-04-05 09:46 / portfel / Bywalec forum
specjalnie nie wiem o co pytasz bo jeżeli chodzi ci zeby podpowiedzieć co czy masz inwestować w fundusz czy w akcje to skąd można to wiedzieć co chcesz
odpowiedz sobie czy chcesz inwestować dla samego inwestowania bo masz nadmiar kasy czy chcesz pograć kasą,czy inwestyjesz w jakimś określonym celu czy dla idee czy chcesz sam decydować czy też pośrednio przez fundusze czy koszty są najważniejsz czy bezpieczeństo inwestycji
jak sm widzisz jest wiele pośrednicz pytań i dopiero znając na nie odpowiedż można decydować co wybrać i jakimi kryteriami w tym wyborz sie kierować
jeżeli chcesz działać sam lubisz ryzyko a przede wszystkim lubisz adrenalinę gry giełdowej
a dopiero potem interesują cię fortuny z tym związane to graj na giełdzie
jeżeli masz jakiś cel do sfinansowania w dalszej perspektywie i bardziej cenisz bezpieczeństwo i stabilność zysków to wybierz fundusze i tu możesz też sam inwestować albo zlecić zarządzanie
musisz sam zdecydować co będziesz robił a jak to forum ci podpowie ale najpierw co ij ak
mr82 / 2007-04-06 16:11
Chcialbym inwestowac bo nie chce by pieniadze lezaly bezczynnie na koncie.. a w lokate raczej tego nie oplaca sie ladowac! jakis z gory okreslonych celow nie mam co zrobie z pieniedzmi ale oczywiscie poprzez inwestycje chcialbym zarobic a nie stracic. Wydac kase zawsze mozna... Chcialbym po prostu ja zainwestowac tak by miec z niej okreslone zyski chociazby 15% w ciagu roku... Moglbym zaczac inwestowac sam bo z tego co widze fundusze inwestujac moja kase spijają całą śmietanke... nie odpowiadaja za ewentualne poniesione straty a profity pobieraja wcale nie takie male! Dlatego uznalem ze moze warto zaczac samemu decydowac poprzez inwestycje w akcje. Jestem jednak w tym temacie laikiem i chcialbym zaczerpnac informacji jak zaczac inwestowac w akcje, jakie spolki wybierac itd. by nie stracic ewentualnie zbyt duzo.
Jeśli jednak lepiej zaczac znow zabawe z funduszami, to jakie wybierac? Fundusze malych i srednich spolek rozwijaja sie coraz szybciej, maja wysokie noty ale jak dlugo to potrwa i jak bardzo ryzykowne to jest - tego chyba nikt nie jest w stanie przewidziec w 100%? Fundusze akcyjne podobnie, nie wiadomo jak dluga bedzie jeszcze ta hossa.... co gdy przyjdzie bessa?
dziekuej za wypowiedzi
Pozdrawiam
radziej / 2007-04-14 22:44 / Bywalec forum
jak przyjdzie bessa, to bedzie bessa...
jertom / 2007-04-06 18:36 / portfel / Bywalec forum
jak przyjdzie bessa to dopiero wtedy będziemy kupować akcje czy też fundusze akcyjne z czystym sumieniem bo wiemy że wcześniej czy póżniej zaczną znowu rosnąć i zarabiać pytanie tylko czy wytrzymasz to nerwowo
inwestowanie w fundusze to impreza długoterminowa najlepsze efekty przynosi gdy inwestujesz co najmniej 3-5 lat a jeszcze lepiej gdy dłużej wtedy ewentualne ruchy spadkowe i wzrostowe mają co raz to mniejszy wpływ na inwestycje i zarabiasz a średnią jaką chcesz osiągnąć czyli te 15% średnio rocznie osiągniesz bez specjalnych problemów
co do akcji to nie obraż się ale gdy nie zna się tematu chociasz podstaw to lepiej nie zaczynaj bo stracisz kasę
zacznij od funduszy trochę poćwicz na nich doczytaj dopytaj i wtedy zacznij grać na giełdzie
możesz na przykład jakąś małą kwotę zainwestować w fundusze tam gdzie jednocześnie doradzają jak zarządzać portfelem a resztę inwestować samodzielnie różne są możliwości
ale to temat na długą dyskusję
mr82 / 2007-04-06 23:03
no wlasnie bessa to jednak dlugotrwala korekta, czesto trwajaca ponad rok.. a ja przez ten rok wolalbym zarabiac niz czekac:) pewnie jak my wszyscy.. To fakt ze kupujc akcje podczas bessy predzej czy pozniej wyjdzie sie na swoje... Fundusze inwestycyjne to ciekawa ofera.. boje sie tylko wlasnie tej od dawna juz zapowiadanej bessy, pisza ludzie tu na forum lub gdzie indziej ze korekty spodziewane sa w maju, czerwcu, mysle ze moze warto moze poczekac do tego czasu i kupywac kiedy one nastapia... a teraz jeszcze wstrzymac sie z wykupywaniem jednostek uczestnictwa?
Z funduszami mialem juz do czynienia. Malem Arke akcyjna przez rok ale musialem wyplacic w lutym, teraz chce znow zainwestowac i zastanawiam sie czy moze tym razem nie wrzucic pieniedzy na PKO malych i srednich spolek, stopa zwrotu jest naprawde wysoka a ryzyko ponoc nie tak az wielkie? Czy to prawda? Mysle tez by otworzyc konto w mBanku i tam zainwestowac w kilka ciekawych funduszy... albo znow przystapic do Arki Akcyjnej....
No i nie wiem co wybrac:)
jertom / 2007-04-14 18:58 / portfel / Bywalec forum
fundusze misie są już zablokowane nic nie kupisz przyjżyj sie ing akcji pionierowi akcji polskich jest w tym roku dobry legg mason sądze że też będzie należał do czołówki i jest jeszcze parę innych
Didsbury / 62.3.111.* / 2007-04-07 02:06
Wydaje mi sie, ze PKO juz zamknelo sprzedaz udzialow ale nie jestem pewien na 100%.
Proponuje AIG MIS wzamian - ale nie jestem pewien czy tez nie zamknelo. Przewaznie wszystkie MIS pozamykaly juz wplaty - ja wybralem PZU MIS i nie jestem tak do konca zadowolony z tego bo mozna bylo lepiej wybrac. Generuje zyski ale to nie tak do konca to :)
AIG akci choc w nich mam mniej o 20% kapitalu wyprzedzilo to PZU MIS juz o ladnych pare setek ;)
mr82 / 2007-04-07 11:30
Niestety PKO juz nie sprzedaje jednostek, mam nadzieje ze wznowia... Chyba trzeba bedzie kupc AIG ale gdzie? Puki co mialem tylko arke i kupywalem w domu maklerskim BZWBK bo tam mam konto bankowe..
Luki... / 2007-04-07 13:52
Witaj
wiedze ze ciezko Ci jest podjąć decyzję jaki fundusz wybrac Ja jestem w mbanku i jest ok. polecam. Jeśli jestes zainteresowany MiS spolkami to tylko PZU I BPH dynamicznych spolek przyjmują jeszcze wpłaty Ja ma zarówno jeden jak i drugi fundusz w swoim portfelu Obecnie uśredniam wpłaty i raz w tyg. dokupuje jednostki BPH dynamicznych spółek Jak narazie MiS spolki radza sobie jak najlepiej wiec trzeba z tego korzystac;)
Didsbury / 62.3.111.* / 2007-04-08 03:49
Ten BPH Akcji Dynamicznych Spółek wyglada calkiem niezle. Przegapilem go ;) Chyba warto troche kasy wlozyc w niego bo idzie bardzo ladnie do przodu i ma niezla polityke. Moim zdaniem warto miec w portfelu fundusze urozmaicone a nie np. kazdy idacy w MIS lub strikte akcyjny.
Springer / 213.158.196.* / 2007-04-12 21:34
Ha, no właśnie a propos tego BPH. Tak się składa, że mam Arkę, ale chcę z niej wyjść i przenieść się do BPH dynamicznych. Tylko pytanie brzmi: czy teraz? Czy czekać na spadki?
skomentuj
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy