Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Amerykanie zrzucą się na Chryslera? Po 70 dolarów

Amerykanie zrzucą się na Chryslera? Po 70 dolarów

Wyświetlaj:
acomitam / 83.25.144.* / 2009-02-20 07:20
I jeszcze jedno... Przypomina mi się, jak to parę lat temu analitycy i różni spece od gospodarki pieli z zachwytu, gdy koncerny samochodowe się łączyły. Ileż było gadki o sile konwergencji pionowej, o korzyściach, o przyspieszeniu, błyskały flesze, menedżerowie padali sobie w objęcia, dziennikarze wylewali tony atramentu, żeby wyrazić swój zachwyt. A teraz? Hi, hi... widać jak na dłoni, że to wszystko to było zwykłe bicie piany, za którym nie stały żadne rzeczowe i rozsądne argumenty. Blichtr, próżność, powierzchowność, tandeta - jednym słowem to wszystko, co zdominowały współczesny świat cywilizacji zachodniej.
acomitam / 83.25.144.* / 2009-02-20 07:13
Już raz państwo, czy raczej podatnicy, zrzucili się, aby ratować Chryslera. I jak widać żadnych wniosków nie wyciągnięto, ba znów to samo. Przypadek tej firmy dobitnie pokazuje, jak takie działania pozbawione są sensu. Państwa ma trzymać swoje brudne łapska z dala od gospodarki.
badacz netu / 79.191.194.* / 2009-02-19 22:23
Ludzie są przerażająco głupi, skoro nie rozumieją że dopłacanie do deficytowych firm, to topienie pieniędzy w studni bez dna. Firma która nie jest w stanie się utrzymać samodzielnie na rynku powinna jak najszybciej upaść, żeby zrobić miejsce dla innych, lepiej zarządzanych.
Przy okazji - mimo że jestem wrogiem interwencjonizmu - uważam że powinno się wprowadzić jakieś bariery wielkości firm. Jeśli firma kontroluje istotną część rynku (mamy taką definicję w telekomach: podmiot dominujący), to zaczyna zaburzać naturalną równowagę rynkową a to prędzej czy później prowadzi do krachu.
fairfax / 82.35.44.* / 2009-02-20 10:13
ameryki nie odkryles a podiotem dominujacym. Z dokladnie tego samego powodu rzad nie pozwolil dopuscic do przejecia Pekao przez Unicredit bo zagrazalo to ladowi konkurencyjnemu w kraju.
A propos bankow to sprawa sie komplikuje, bo to sa instytucje systemicznie wazne. To znaczy ze banki prowadzac swoja dzialalnosc pozwalaja gospodarce na zwiekszony rozwoj poprzez dodanie multiplikatora. Kiedy jeden bank upada, powstaje dziura w gospodarce ktora ciagnie za soba podmioty powiazane, zadluzone w banku, wykonujace dla niego uslugi, posiadajace w nim aktywa. Dochodzi do zamrozenia kapitalu na koncie i nagle firmy nie moga zaplacic swoim pracownikom itd. Ludzie nie sa glupi.
Kwachs / 91.198.194.* / 2009-02-19 15:21
Może po prostu zrobić globalny clearout: wszystkie kredyty, długi są anulowane i zaczynamy od nowa. Jeżeli firmy, BANKI dostają kasę od państwa, to dlaczego ja mam wciąż mozolnie spłacać kredyt na mieszkanie, którego cenę defacto banki same napąpowały akcją kredytową?
maxymili / 2009-02-19 12:57 / Tysiącznik na forum
70 $ to mniej niż 1200 $, tyle tylko, że nie ma żadnej gwarancji, że te 70$ faktycznie wystarczą by uratować markę. Poza tym jedna marka mniej w USA będzie wzmocnieniem pozostałych firm GM i Ford również ledwo zipiących w dobie kryzysu. Ocalenie Chryslera może kosztować upadek GM lub Forda lub konieczność kolejnych interwencji państwa. Coraz bardziej zadłużonego państwa. Ponad to długi państwa wysysają pieniądz z rynku poprzez obligacje co powoduje utratę płynności przez mniejsze firmy, które z tego powodu zbankrutują, choć mogły by przetrwać przy bardziej oszczędnościowej polityce.
Czyli co ma wisieć nie utonie, jak głosi stare przysłowie i tego się trzymajmy.
opolanin / 68.196.94.* / 2009-02-19 21:54
To nie jest darowizna tylko pozyczka na wysoki procent ,nie pisac glupot o darowiznie
olur / 2009-02-19 14:39 / Bywalec forum
Kto jest następny w tej długiej kolejce?.Czy to prawda , że jak kupię dom dostanę od Obamy jacht za darmo i sfinansują moje rachunki za prąd?.Te wiadomości są śmieszne i straszne.Jak daleko sięga ich głupota?.Czy ktoś wie ile już jest tych "znakomitych" planów.

Najnowsze wpisy