Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

ANALITYK O GIELDZIE: to nie bessa - wideowywiad z analitykiem Xelionu

ANALITYK O GIELDZIE: to nie bessa - wideowywiad z analitykiem Xelionu

uve / 2007-07-27 17:22
kilkuminutowy wywiad wideo na temat aktualnej sytuacji

http://www.bankier.pl/multimedia/zobacz.html?id=24082
Wyświetlaj:
wioletaw28 / 2007-07-29 01:53 / Bywalec forum
Zdaniem większości analityków pytanych przez Money.pl obecne zawirowania na rodzimym rynku mają charakter korekcyjny. I w najbliższych miesiącach nie należy się spodziewać odwrócenia trendu ze wzrostowego na spadkowy.


Bartosz Stryjewski analityk z DM BOS spodziewa się, że obecna korekta powinna wynieść maksymalnie 30 proc.

"Spodziewałbym się spadków w wysokości 20 - 30 proc. Kluczowymi elementami które pokierują indeksami w najbliższej przyszłości są wielkość umorzeń funduszy akcyjnych oraz wyniki spółek. Jeśli będą one dobre - powinno nastąpić odreagowanie. Oczywiście cały czas istnieje czynnik zagraniczny, czyli gospodarka USA, ale wierzę, że obecny stan rzeczy jest tylko korektą" - powiedział.

Natomiast Przemysław Smoliński z BDM PKO BP powiedział, że oceniając obecne spadki WIG20 z perspektywy ostatnich lat, nie można powiedzieć by były nadzwyczaj silne. Należy je interpretować jako normalną korektę po wcześniejszych wzrostach i z pewnością jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie by mówić o rozpoczęciu bessy lub odwróceniu trendu. Co najwyżej, można się zastanawiać, czy obecna korekta potrwa kilka dni, czy też kilka tygodni.

W pierwszym przypadku, należałoby się spodziewać jej zakończenia już w strefie 3640-3650 punktów, a w drugim można by było oczekiwać spadku w okolicę 3500 punktów.

Dla Jacka Pacholczyka z Xeliona kluczowymi będą dzisiejsze dane dotyczące PKB w USA, które wskażą kierunek indeksom w najbliższych dniach. Dane te okazały się minimalnie lepsze od oczekiwań rynku.Komentarz dla Money.pl

Tomasz Madej, TMS Brokers

WIG20 wybił się z konsolidacji. Wszystko będzie zależeć jeszcze od umorzeń w rodzimych funduszach - jeśli te masowo nastąpią, GPW czeka bessa. Jeśli giełda w poniedziałek otworzy się również spadkami to kierunek będzie już tylko jeden.Emil Szweda, Open Finance

Obecna korekta swoim charakterem najbardziej podobna jest do tych z lutego oraz marca obecnego roku. Ma ona charakter poniekąd spekulacyjny. GPW już od dawna wzrastała pod presją rodzimych funduszy. Dlatego też spadki na małych i średnich spółkach zaczęły się już w poprzednim tygodniu.

Po przecenach, które miały miejsce w tym tygodniu wyceny niektórych spółek wróciły do naprawdę atrakcyjnych poziomów. Spodziewam się, że wyniki spółek w drugim kwartale będą miały niższą dynamikę wzrostów niż w poprzednim, ale obecne przeceny poniekąd to zdyskontowały. W przyszłym tygodniu należy oczekiwać odreagowania indeksów.


Michał Cichosz, DM BZWBK

Krótkoterminowo rynek jest wyprzedany, ale do końca wakacji nie spodziewałbym się dużych wahań cen. Pomimo wczorajszych spadków, zapewne będziemy świadkami raczej trendu bocznego na GPW. Oczywiście martwią ostatnie informacje z rynku nieruchomości w USA. W tym przypadku pojawiły się już prognozy, że kryzys tego sektora ma szansę zakończyć się dopiero w 2009 r.

W chwili obecnej zalecałbym neutralne podejście do rynku akcji. Spodziewam się, że w najbliższym czasie dużo lepiej będą się zachowywać duże spółki, dużo lepiej niż małe i średnie.


Tomasz Wronka, Expander

Wczorajsze spadki wynikały w dużej mierze z emocji inwestorów. Mówienie o bessie jest jednak zdecydowanie przedwczesne. Wyniki kwartalne spółek w USA są bardzo dobre, zaś średni wzrost zysku w firmach z indeksu S&P500 wynosi 10 proc., co jest doskonałym wynikiem. W dodatku na świecie cały czas mamy dość niskie stopy procentowe, więc trudno mówić o pogorszeniu się koniunktury. Co więcej uważam, że w ciągu najbliższych 2-3 lat nadal będzie można sporo zarobić na GPW w Warszawie.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy