Forum Forum inwestycyjneFundusze

Arka FRN 12 Ocena szans i ryzyka

Arka FRN 12 Ocena szans i ryzyka

BogdanX / 91.121.7.* / 2008-02-04 17:59
Post który powtarzam poniżej napisałem na forum Opinie o spółkach:
http://www.money.pl/forum/temat,22,916529,916529,40,0,moze;zamiast;akcji;budowlanki;fundusz;nieruchomosci;;arka;fr.html
Ktoś zwrócił uwagę że na Money.pl jest forum o funduszach [ nie przewinąłem strony i nie widziałem ]. Jeszcze wcześniej pisalem to na forum Parkietu, ale nie doczekalem sie merytorycznej dyskusji więc napisałem na Money.pl. Ponieważ w wątku o spółkach już jest kilka ciekawych odpowiedzi o ewentualne komentarze proszę na tamtym wątku. Z góry dziękuję!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sprzedaliście akcje i macie gotówkę która was parzy? Chcecie odrobić straty? Napewno macie ochotę na bezpieczną inwestycję [ tak z 25% a może 33% wzrostu rocznie ]. Jest taki walor!!!

Ta ziemia obiecana nazywa się ARKA FRN 12. Certyfikaty zamkniętego funduszu nieruchomości. Można je kupić tak jak zwykłe akcje na giełdzie. FRN 12 inwestuje głównie w grunty i budynki komercyjne w dużych aglomeracjach. Dochody ma z obrotu nieruchomościami oraz developerki i eksploatacji [ najem ]. Więcej na www.arka.pl/11944 .

Kiedy fundusz był otwierany [ przed boomem na rynku nieruchomości ] mówili o kilkunastu procentach rocznie do rozwiązania funduszu w roku 2012. W połowie roku 2007 skończyli budowę portfela nieruchomości. Akurat szczęśliwie przyszedł boom i ...

wycena aktywów ARKA FRN 12 na 29.06.2007: 126.42zł
wycena aktywów ARKA FRN 12 na 28.09.2007: 140.69zł
wycena aktywów ARKA FRN 12 na 28.12.2007: 161.17zł

W pół roku wartość certyfikatu wzrosła o 27.5% !!!

Fundusz będzie zamykany w 2012. Kojarzycie? 2012 to idealny moment bo przez Euro 2012 nieruchomości komercyjne będą wtedy bardzo drogie [ Arka miała szczęście bo fundusz otwierano przed przyznaniem Euro ].

Moja prognoza to minimum 400-500 złotych na certyfikat w 2012. Albo więcej bo fundusz ma po prosztu szczęście.

Zagrożenia dla wzrostu są niewielkie. Mówi się o spowolnieniu w budowlance. Ale to po 1 jest przejściowe a po 2 dotyczy głównie drobnej mieszkaniówki [ 25% portfela Arki jest w różnych projektach mieszkaniowych ]. Kiedy wycena była 120 to na giełdzie certyfikaty chodziły po 190. Nadal mogą być ludzie ubrani wtedy na górce którzy będą chcieli sprzedać [ głupie to bo zaraz wycena przegoni 190 ale ryzyko podaży istnieje ]. Ale zawsze można [ i to jest najlepsza strategia ] potrzymać do 2012.

Jak dotąd ja sam [ uważam się za optymistę ] zawsze byłem zaskakiwany wielkośćią wzrostu wyceny [ można sprawdzić w wątkach o FRN ]. Na marzec typuję wycenę ostrożnie 180 zł i pewnie znowu będzie więcej.

Arka miała na początku 2008 utworzyć międzynarodowy fundusz nieruchomości. Z powodu spadków na giełdzie Arka przesunęła termin zapisów na II kwartał. Jeżeli międzynarodowy FRN ma się sprzedać to czy wycena FRN12 w marcu może nie być rewelacyjna [ przecież w Arce mają prognozy wyceny ]? I czy cena może być poniżej wyceny??? Wątpię i coś czuję że w kwietniu będzie 200zł!

W sekrecie zdradzę wam jeszcze 2 ważne informacje.

1. FRN12 jest w tej chwili notowany po 144 [ dużo ich po 144 nie ma ale jeszcze są ]. Przypominam wycena sprzed miesiąca to 161. Czy to normalne że jak coś rośnie w takim tempie to jest notowane poniżej nieaktualnej wyceny? Mówiąc wprost FRN ma C/WK=0.9. A jakie C/WK ma budowlanka i developerka na giełdzie???

2. W zeszłym roku boom był z powodu ciepłej zimy. A jaka zima jest teraz???

więcej o FRN 12 w wątkach:
http://www.parkiet.com/forum/viewtopic.php?t=74179&start=0
http://www.parkiet.com/forum/viewtopic.php?t=45444&start=135

Przeanalizujcie to i porównajcie z innymi swoimi inwestycjami. Każdy decyduje na własną odpowiedzialność. Merytoryczna krytyka mile widziana.
Wyświetlaj:
pchelek / 2008-04-02 09:18 / Tysiącznik na forum
bedzie wielkie p******, bum, huk na cala Polske jak to walnie
januwa / 85.14.84.* / 2008-04-02 08:18
Ciekawe dlaczego wyceny z marca były równe lub mniejsze (!) od grudniowych. I jak będzie tym razem.
coś / 77.242.225.* / 2008-02-05 18:45
bąbel na nieruchomościach jest aż nadto widoczny. Grunty i nieruchomości są w Polsce dużo droższe jak w starej UE i gdzie tu miejsce na dalszy wzrost? Kolega kupił dom w byłym DDR za 40% wartości podobnego w Polsce, a na remont dostanie od Niemców częściowo umarzalny kredyt i inne udogodnienia. Na razie migracja na zachód nie jest powszechna, ale jak sytuacja będzie się w Polsce dalej tak niekorzystnie rozwijać, to kto wie. To nie boom, to buuuum!!
wojtek1966 / 217.144.207.* / 2008-02-05 19:49
I znowu to samo . Cosiu mylisz nwestowanie w nieruchomości mieszkaniowe ( o takich piszesz) od inwestowania w nieruchomości komercyjne ( w takie głównie inwestuje arka ).
wojtek1966 / 217.144.207.* / 2008-02-04 18:56
Cóż ciekawa analiza . Osobiście posiadam pakiecik opisanych powyżej certyfikatów i w zasadzie wszystko pięknie tylko.... Aktualnie cena wynosi na giełdzie około 141-142 złote . I nie jest ważne jaka jest wycena arki . Ważne po ile mogę te certyfikaty sprzedać dzisiaj na rynku . Ja traktuję tą inwestycje długoterminowo i mam nadzieję że za kilka lat dobrze na tym zarobię . Szkoda że promocja po 136 się skończyła . Ale co się odwlecze to nie uciecze
j230 / 89.101.242.* / 2008-04-02 13:24
jeżeli mają zbudowany portfel nieruchomości grozi nam inflacja i spirala podwyżek to trzeba mieć dużo wiary że zyski będą dobre Na stan obecny to gorąca inwestycja bo w Polsce warunki robią się coraz gorsze za to propaganda coraz lepsza
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy