Forum Forum podatkowePIT

Austria - jak rozliczyć podatek? Prosze o pomoc...

Austria - jak rozliczyć podatek? Prosze o pomoc...

Maro80 / 83.29.165.* / 2013-02-20 17:30
W roku 2012 nie otrzymałem żadnych dochodów w PL.
Od sierpnia do października pracowałem w Austrii (Umowa Austriacka o prace)
Dostałem zbiorcze pismo ile zarobiłem brutto, ile wzieli podatku.
Moje pytanie brzmi:
- w jaki i czy wogole musze rozliczac sie z tej rpacy w polskim US?
- chcę starać się o zwrot podatku czy muszę go wykazać w zeznaniu za 2013 rok i jak przeliczyc na PLN tę kwotę (dzień wpłynięcia ost wypłaty na konto?)
- czy należą mi sie do odliczenia diety 30%? i jak je obliczyć (dojerzdzałem własnym autem do Austri kilka razy w miesiącu)
Będę ogromnie wdzieczny za odpowiedz, bo kilka dni juz nad tym siedzę i nie rozumiem.
Wyświetlaj:
Serdela31 / 83.25.25.* / 2019-04-26 17:36
http://sandora31.oferty-kredytowe.pl/o/salechannel.php?idSaleChannel=508&idDistributor=303712
Kamciaaa / 78.9.97.* / 2019-01-31 13:49
Potrzebne jest zaświadczenie EWR, a żeby je dostać musisz rozliczyć się w PL. Też nie wiedziałam. A co do diet to najlepiej podzwonić po firmach i popytać, mi też firma Tax Pol pomogła odzyskać pieniądze za dojazd do pracy.
Poległy / 78.9.97.* / 2019-01-28 11:17
Może warto zlecić to firmie? Ja tak zrobiłem i mam spokój, polecam firmię TAX-POL z Wrocławia
Emil129 / 87.204.37.* / 2015-03-17 15:10
Jeżeli pracowałeś w Austri, nie wiesz jak uzyskać podatek dochodowy lub jakiś zasiłek rodzinny odwiedź stronę http://zwrotpodatkuzaustrii.pl/ oni Ci pomogą.
Koszt usługi tylko 200 zł a zyski ogromne ;)
Maro80 / 79.191.226.* / 2013-03-05 09:51
METODA PROPORCJONALNEGO ODLICZENIA

stosuje się między innymi do dochodów z pracy najemnej w umowach z następującymi państwami:

Armenia, Australia, Belgia, Chile, Dania, Egipt, Finlandia, Islandia, Kazachstan, Kirgistan, Korea Płd., Kuwejt, Macedonia, Malezja, Mołdawia, Rosja, Syria, Tadżykistan, Ukraina, Uzbekistan, USA, Wielka Brytania i Irlandia Północna, od roku 2005 - Holandia, od roku 2006 - Austria.

Wyczytałem an stronie i Zgłupiałem to w końcu jaka metoda obowiazuje do obliczania dochodów z Austrii?
Maro80 / 83.29.88.* / 2013-02-24 18:57
Biuro ktore bedzie staralo sie o zwrot podatku dla mnie wymaga zaswiadczenia z US EU/EEA cos takiego prosze napsizcie mi ile takie zaświadczenie kosztuje i czy wystawiaja je od ręki czy trzeba czekac???
belladonna / 2013-02-24 19:10 / Tysiącznik profesjonalny
Jak chcesz dziś zaświadczenie za 2012 to będziesz musiał wykazać dochody z Austrii (PIT-36 plus PIT/ZG), bo polski US nie potwierdzi zerowych dochodów w PL do końca kwietnia 2013 bez ZEZNANIA. Dopiero bez zeznania potwierdzi od maja (to usiłuję bezskutecznie wyjaśnić).
Do Niemiec wybierają:
Zaświadczenie / kraje UE/EOG

To co piszesz nie wiem czym jest.
Opłata skarbowa od zaświadczenia o dochodach potrzebne za granicę to 17 zł :)
Maro80 / 79.191.222.* / 2013-02-28 18:49
Mam prośbe o pomoc co mam wpisac w PIT36 jeżeli nie uzyskałem zadnych dochodow w PL w 2012roku?? Wszedzie wpisac zera?
belladonna / 2013-02-28 19:36 / Tysiącznik profesjonalny
Prawie, bo w poz. 166 wpisujesz dochody z Austrii (oczywiście plus załącznik PIT/ZG) :)
Maro80 / 79.191.222.* / 2013-02-28 20:05
Belladonna dziękuje pokłodn w twoim kierunku:)
1) A w zał ZG ktore pola mam wypełnic?
2)Te diety moge odliczyc od kwoty brutto teraz i wpsiac w Pit?

Siedze w papierach i płacze..ale jest nadzieja na pomoc oczywiscie w Tobie:)
belladonna / 2013-02-28 20:44 / Tysiącznik profesjonalny
Podobno nadzieja umiera ostatnia lub jest matką głupich (ja wole to pierwsze) :)
1) poz. 8 (dochody z pracy) i 26 PIT/ZG (tylko omawiam wersję 4)
2)od przychodu (nie wiem co jest dla Ciebie kwotą brutto).
Ale jak już pisałam, czy wyjdzie 10 tyś., czy 200 tyś. to bez znaczenia, bo nie masz dochodu do opodatkowania :)
Maro80 / 79.191.227.* / 2013-03-01 11:49
Do pytan nizej mam jeszcze jedno chyba juz ostatnie:)
1)jak mam obliczyc wypłaty z euro na pl (wiem ze dzien kursu itd to wiem)ale chodzi mi czym mam przliczac kazda wypłate osobno co wpłyneła na konto wg danego kursu z tego dnia , czy mam wziasc wg lohnzettela co dostalem od pracodawcy cała kwote przych brutto i policzyc wg dnia otrzymania ostatniej wypłaty??Bo tego wlasnie nie wiem.
Jestem powoli u celu...:)
belladonna / 2013-03-01 17:57 / Tysiącznik profesjonalny
Prawidłowo przeliczamy wg średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień kiedy otrzymaliśmy kasę do dyspozycji (do ręki, na konto itd). Czyli jak mamy tygodniówki bawimy się w przeliczanie tygodniówek, jak mamy wypłaty miesięczne bawimy się w miesiące. Przeliczanie hurtem przychodu z całego roku w świetle ustawy jest nieprawidłowe, bo nie otrzymaliśmy całej kasy jednego dnia roku :)
Maro80 / 79.191.222.* / 2013-02-28 21:44
Czyli w PIT ZG wpisuje dochód brutto w pozycje 8 i przepisuje te kwoet do pozycji 26 a podatek ktory mi odciagneli to gdzie mam wpisac w POz 10??
belladonna / 2013-03-01 18:01 / Tysiącznik profesjonalny
Nigdzie podatku nie wpisujesz, bo przy wyłączeniu z progresją masz wykazać tylko zagraniczny dochód brutto do stopy, który zawiera zagraniczny podatek, bo go nie odliczasz. Tym samym jak otrzymasz zwrot podatku z Austrii dysponujesz nim i polski fiskus nic do niego nie ma :)
Maro80 / 79.191.227.* / 2013-03-01 18:35
Czyli sumując
1)wypłaty z konta przeliczam (netto)odejmujac 30%diet (wiem jak liczyc) i przeliczam na zł sumuje moje wypłaty z roku2012 i wpisuje do poz 166 PIT36 oraz poz 9PIT ZG dobrze??
I to wszystko?
Ps.Pani w US nie bedzie pytała o podatek jaki wzieli odemnie w Austrii czemu nie wpisałem?
belladonna / 2013-03-01 20:23 / Tysiącznik profesjonalny
Wpłata na konto to dochód netto, a Ty masz znać PRZYCHÓD, więc na pewno to nie jest wpłata na konto, którą dysponujesz.
Ja mojego przychodu na oczy nie widzę, bo od niego pracodawca odlicza składki społeczne, zdrowotne, zaliczkę na podatek, a ja dysponuję DOCHODEM NETTO... czyli najpierw by zacząć od definicji pt. przychód, dochód brutto, dochód netto.
Po co ma pytać o podatek, jak w PIT masz wykazać DOCHÓD BRUTTO z Austrii, i to wyłącznie do stopy.... bo obowiązku wykazywania tych dochodów nie masz, nie mając innych w roku podatkowym.
Jedynie musisz to zrobić chcąc zaświadczenie z US o dochodach za 2012 przed końcem kwietnia (czyli problem nie tkwi w US, a w tym, że chcesz zaświadczenie o dochodach już) :)
Maro80 / 83.5.122.* / 2013-03-05 09:20
Czyli mam na jednym dokumencie całkowity dochod brutto i mam ten dochod przeliczyc na złotówki czyli teraz wg jakiej stawki z jakiego dnia? Bo ja oblcizylem kazda wypłate jak wpłyneła na konto -1dzien roboczy i prze zten kurs obliczylem na zł dodałem wszystkie wypłaty,a ot jednak zle?
Maro80 / 79.191.227.* / 2013-03-01 18:12
Jakto to podatku ktory mam wylicozny na lohnzettelu nigdzie nie wpisuje na PIT ZG??tylko w poz 9 i 27 dochód wlasnie brutto czy tylko to co na konto dostałem po przeliczeniu na zł i to wszystko w tym picie??
Maro80 / 83.29.34.* / 2013-02-26 15:21
No to jest zaswiadczenie o dochodach za ubiegły rok,potrzebne do odzyskania podatku z Austrii.
W takimr azie moze lepiej poczekac do maja i wtedy pojechac po to zaswiadczenie ??
belladonna / 2013-03-10 17:10 / Tysiącznik profesjonalny
Nie odliczasz diet, przeliczasz przychód austriacki wg kursu np z ostatniego dnia roku i? na pewno za mało nie wykazałeś, a skoro tylko wykazujesz dochody z Austrii i nie ma potrzeby precyzyjności (dla stopy wg której by były opodatkowane dochody polskie) to?

Jak polski fiskus dostanie infor z Austrii i zobaczy, że wykazałeś więcej w PIT to co zrobi? nic, bo wykazałeś ZA DUŻO, a nie z mało (a skoro za dużo, to widocznie zarobiłeś jeszcze więcej w Austrii) :) :)
Maro80 / 83.29.115.* / 2013-03-11 14:01
Kurcze a ja nie wiem jaki miałem przychód - mam tylko na zbiorczym info dochód...Hm..a co to jest ta stopa chodzi o te 18%?
belladonna / 2013-03-11 19:08 / Tysiącznik profesjonalny
Ja Ci nie przedstawię w pigułce czegoś nad czym sama spędziłam trochę czasu. Po prostu się nie da :)
Maro80 / 83.29.165.* / 2013-02-21 12:44
Czyli lepiej nic nie odliczac żadnych diet itd?
Postarać sie o zwrot i wykazac go w dochodach za obecny 2013rok i rozliczyc w 2014 tak? I po sprawie?
belladonna / 2013-02-21 16:07 / Tysiącznik profesjonalny
Żadnego zwrotu podatku z Austrii nie wykazujesz w PIT w PL (bo to ma związek z inną metodą, nie wyłączenia z progresją - dotyczy niektórych państw, ale nie Austrii).
A czy odliczysz diety, czy nie to i tak bez względu na kwotę dochodu z Austrii w polskim PIT podatki nie wyjda :)
belladonna / 2013-02-21 16:12 / Tysiącznik profesjonalny
Proponuję zmienić biuro skoro nie wiedzą, że od bodajże 2006 zmieniła się metoda z proporcjonalnego odliczenia na wyłączenie z progresją co do Austrii :)
Maro80 / 83.29.165.* / 2013-02-20 19:32
Dziękuje ogormnie za odpowiedz - to czemu w biurach gdzie chce za ich pomoca odzyskac podatek twierdzą ze musze sie rozliczać tzn wykazac te dochody z austrii po przeliczeniu na zł?
Bede wdzieczny za odp jeszcze na nizsze pytanie


- chcę starać się o zwrot podatku czy muszę go wykazać w zeznaniu za 2013 rok i jak przeliczyc na PLN tę kwotę (dzień wpłynięcia ost wypłaty na konto?)
- czy należą mi sie do odliczenia diety 30%? i jak je obliczyć (dojerzdzałem własnym autem do Austri kilka razy w miesiącu)
Będę ogromnie wdzieczny za odpowiedz, bo kilka dni juz nad tym siedzę i nie rozumiem.
belladonna / 2013-02-20 20:09 / Tysiącznik profesjonalny
Jak pisałam, jak potrzebujesz zaświadczenie o polskich dochodach za 2012 przed końcem kwietnia 2013, wystawią jedynie na podstawie zeznania (akcja zeznań trwa).... po akcji zeznań wystawią bez zeznania... a dlaczego tak informują biura nie wiem, pracuję w innej instytucji :)
W PIT wykazujesz jedynie dochód brutto (poczytaj o metodzie wyłączenia z progresją, ten temat nie jest na "pigułkę"... ja go obrabiam kilka lat)

Tak, możesz odliczać 30 %diety (jak to dochody z pracy), ale... jak nie masz dochodów w PL tylko z Austrii, to czy wykażesz dochód zagraniczny w kwocie 5 tyś., czy 1 milion, to i tak podatek w PL to ZERO, więc... wykazanie zagranicznego przychodu bez pomniejszeń nie rodzi innego finału jak wykazanie dochodu zagranicznego z pomniejszeniem o diety i KUP (precyzja zasadna i wskazana przy dochodach mieszanych, jak w PIT podatki wychodzą :)
belladonna / 2013-02-20 18:08 / Tysiącznik profesjonalny
Mając dochody z pracy z Austrii (żadnych innych podlegających opodatkowaniu w PL) nie musisz składać PIT w PL, bo dochody z pracy w Austrii nie podlegają opodatkowaniu w PL (wyłączenie z progresją). Nie spotkałam się z wymaganym zaświadczeniem z US z PL do Austrii (do Niemiec potrzebne)... ale po akcji zeznań, od maja dostaniesz bez konieczności składania PIT w PL :)

Najnowsze wpisy