Forum Forum inwestycyjneFundusze

Axa, Skandia, Aegon, Generali - informacje o opłatach mocno ukryte

Axa, Skandia, Aegon, Generali - informacje o opłatach mocno ukryte

opiekun_inwestora / 2009-06-11 10:48
Inwestując w ramach polis inwestycyjnych warto poznać dokładnie produkt. A przynajmniej opłaty. Inwestując nawet 200 zł miesięcznie w ciągu 10 lat do takiego programu wpłacimy wartość przyzwoitego używanego samochodu (24.000 zł). Dlatego warto decyzji nie podejmować bez zapoznania się z produktem.

Zacząłem budować serwis, w którym znajdzie się wszsytko o co inwestorzy chcieliby zapytać jeżeli chodzi o polisy inwestycyjne. Obiektywnie. W opariu o liczby.

I już na początku - w temacie kosztów nieco się zawiodłem na stronach internetowych tych produktów.
Informacje o opłatach są mocno ukryte:
http://blog.opiekuninwestora.pl/index.php/axa-generali-skandia-oplaty-w-polisach-conieco-ukryte/

lub nie ma ich wcale:
http://blog.opiekuninwestora.pl/index.php/aegon-drogi-kliencie-informacji-o-kosztach-ci-nie-pokazemy/
Wyświetlaj:
privy / 2009-06-11 12:39 / Tysiącznik na forum
A ja się zastanawiam na ile emocjonalnie a na ile racjonalnie podejdziesz do tematu. Sprawdziłem te ''mocno ukryte'' koszty w Skandii. Ich odnalezienie zajęło mi około 10 sekund, więc nie bardzo rozumiem. Opłaty są przyporządkowane określonemu produktowi i stanowią element OWU co jest jak najbardziej właściwe. Przeczytałem Twój blog i sądzę, że się czepiasz zupełnie nieistotnych drobiazgów w sposób zupełnie niezrozumiały.

cyt. ''I tak ma u mnie mały plus. Co prawda na stronie internetowej próżno szukać informacji o opłatach. Natomiast dla każdego produktu inwestycyjnego możemy pobrać dwa pliki pdf: ogólne informacje o programie oraz ogólne warunki ubezpieczenia. Dopiero w tych dokumentach przeczytamy o wszystkich opłatach, które w tych produktach występują.

A plus za to, że nawet w skróconej wersji OWU, w ogólnych informacjach o programie dokładnie opisano występujące opłaty.

Szkoda, że jednak informacji tych nie ma na stronie.''


To znaczy: jest ta informacja, czy nie ma? Bądź rzeczowy ''opiekunie inwestora''.
opiekun_inwestora / 2009-06-11 13:04
Dla polis Aegon tych opłat nie ma wcale...

Dla trzech innych polis jest dokładnie tak jak pisałem - czyli: na stronie internetowej nie ma. To prawda - są w dodatkowych dokumentach (OWU). I dlatego uważam, że są mocno ukryte.

To czego klient powinien oczekiwać - to prezentacja tych opłat już na stronie WWW. Chociażby w sekcji FAQ.

Akurat koszty w tych programach nie są *** czymś nieistotnym ***. Wręcz przeciwnie. Najlepiej na ten temat wypowiedzą się posiadacze polis. (sam mam kilka :) )

Wkrótce dostępny będzie raport na temat wpływu tych kosztów na inwestycje. Nie lubię ogólników - będzie więc kilka przykładów na liczbach.

Oczywiście jak ktoś wie, że warto zapoznać się z tymi opłatami to pobierze OWU i tam je znajdzie. Tylko czy wszyscy wiedzą, że w OWU je znajdą? I faktycznie, zajmie to mniej niż minutę.

Wystarczyłaby choćby informacja "Informacji o opłatach i prowizjach szukaj w OWU".
I jestem przekonany, że gdy takie informacje na stronie by się znalazły to klienci nie byliby tym zasmuceni :)

Poza tym, wszyscy chyba zdajemy sobie sprawę jak mało osób czyta OWU...

Wystarczy zrobić któtki przegląd Ineternetu aby trafić na sytuacje osób, którym ktoś np. o opłatach za przerwanie programu zapomniał powiedzieć itp.

Dlatego w interesie wszystkich zainteresowanych: klientów, dystrybutorów, twórców tych produktów powinna być pełna jawność oferty, w tym uwzględnianie kosztów przy prezentacji historycznych wyników funduszy. Przybędzie więcej zadowolonych klientów.

pozdrawiam.
lukasz33 / 46.76.153.* / 2013-01-29 21:57
marna prowokacja Opiekunie. Kazdy kto chce zakupić polisę nie zakupi jej gdzieś w sklepiku, tylko u agenta, wiec przy zawieraniu umowy otrzyma OWU (w tym oplaty). Kto swiadomie chce zacząć inwestować to zapozna się z kilkoma ofertami i porówna oferty. Poza tym nie ma ukrytych oplat, zwłaszcza w Skandii. wszystko czarno na bialym, więc proszę nie siać fermentu i nie zarabiać na pobraniach PDFów z Pańskiej strony z OWU, bo to jest po prostu dostepne.
privy / 2009-06-11 14:44 / Tysiącznik na forum
Jeśli tak uważasz to obawiam się, że Twoja ocena raczej nie będzie miała nic wspólnego z chłodnym podejściem do sprawy. Tabela opłat jest zawsze przypisana danemu produktowi i stanowi część umowy i część OWU i tam powinna być zamieszczona. Wystarczyłoby abyś, jako profesjonalista, zaznaczył na swoim blogu gdzie klient powinien szukać właściwych informacji o produkcie zamiast niesłusznie tworzyć aurę dziwnej tajemnicy. Spróbuj na swoim blogu porównać te produkty nie tylko pod kątem kosztu, ale także konstrukcji umowy i tego co może ona dać lub zabrać i możliwości inwestycyjnych i jak można je odnieść do tego co dają takie rozwiązania jak SFI mBanku, sam chętnie poczytam i dodam swoje spostrzeżenia i przemyślenia.

pzdr
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy