Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Balcerowicz: Największym błędem były zasiłki dla bezrobotnych

Balcerowicz: Największym błędem były zasiłki dla bezrobotnych

Wyświetlaj:
grek_pl_zorba / 62.21.28.* / 2010-01-23 01:48
Jest niemożliwe utrzymanie poziomu dostatecznej populacji narodu jednocześnie odbierając głodowe skądinąd zasiłki, które i tak przysługują tylko okresowo do pewnego czasu.Bicie piany na forum nie ma najmniejszego sensu, jeżeli chodzi o te pieniądze to one wspierają ludzi tylko krótkoterminowo. Ale problem braku tej pomocy sięga znacznie dalej i może prowadzić do zachwiania podstawami egzystencji rodzin, mówiąc krótko zmierza do depopulacji Polaków. Pozbawianie i tak lichych osłon dla części społeczeństwa prowadzi do pozbawienia tych ludzi minimum egzystencji i wypchnięcie na margines społeczny, a stamtąd to żadne programy ich nie zaktywizują. Dlatego jak czytam te wypowiedzi młodych ludzi, bezkrytycznie zapatrzonych w swoje możliwości, to pytam ich - czy myślą że ich nie dotknie nigdy sytuacja w której będą potrzebowali jakiejkolwiek pomocy? Czy wypadki, choroby i sytuacje losowe, nie mają do nich dostępu? To dlaczego urągają tym którzy takiej pomocy potrzebują?
wolny człowiek / 83.27.3.* / 2010-01-23 10:35
Jest jeszcze jedna kwestia: Składka na Fundusz Pracy. Do jasnej cholery składkę państwo pobiera bez zmrużenia oka od każdego wynagrodzenia i od każdego prowadzącego działalność gospodarczą. Natomiast jakieś matoły mają wątpliwości że komuś kto wiele lat opłacał składkę należy się marny zasiłek płacony przez pół roku. TO JEST ŚWIADCZENIE UBEZPIECZENIOWE !!! Ciekawa logika - składka jest obowiązkowa, a świadczenie nienależne.
sc / 99.233.52.* / 2010-01-23 07:48
Niewątpliwie masz dużo racji. Jednakże zasiłki dla bezrobotnych muszą być ale nie mogą być wysokie. Celem wypłacenia zasiłku jest pomoc finansowa do momentu znalezienia nowej pracy po utracie starej. Balcerowicz podał bardzo dobry przykład, Kanadę, wtedy gdy przez krótki okres rządy przejęła partia, która bardziej dbała o robotników niż o przemysłowców. Bezrobotni otrzymywali olbrzymie zasiłki a przemysłowcy musieli placić zwiększone podatki. Powstała parodoksalna sytuacja, taka że robotnikom nie opłacało się iść i męczyć się w pracy bo mieli wszystko poopłacane a przemysłowcom nie opłacało się ani inwestować ani tworzyć nowych miejsc pracy bo musieliby płacić zwiększone podatki. Powstały dwa nakładające się mechanizmy, które prowadziły w prostej linii do kolosalnego kryzysu. Na szczęście samo społeczeństwo szybko się zorientowalo, że tak dalej być nie może. Z reperacją nie było problemu ponieważ przyczyna była poznana. Wrócono do surowego przestrzegania praw ekonomii a między innymi, że pracodowcy musi się opłacać produkować i zatrudniać pracowników. Pracownicy wtedy też są zwykle bardzo zadowoleni z tego powodu. Wracając do części społeczeństwa zepchniętej do marginesu społecznego. Tego nigdzie na świecie nie udało się wyeliminować. Chodzi o to aby margines społeczny był jak najmniejszy. Zasiłek dla bezrobotnych ma służyć wyłącznie na szukanie pracy w określonym czasie. Gdy polonista poszukuje pracy i po pół roku nie może nic znaleźć a na przeciwko jego mieszkania, w sklepie poszukują osoby do sprzedawania kurczaków, to polonista powinien taką pracę brać i się cieszyć.
W zdrowym społeczeństwie muszą istnieć bodźce do przezwyciężenia apatii. Pracy jest dużo i możliwości też. Oczywiście w każdym społeczeństwie istnieje grupa osób wybitnie niezaradnych, które same sobie nie potrafią poradzić i w tym wypadku trzeba im pomagać, oferować przeszkolenia, relokację itp. Nikt im nie ma prawa urągać. Wydostawanie się z bagna PRL-owskiego jest procesem bardzo powolnym i często niezrozumiałym a także niesprawiedliwym dla niektórych. Gdyby zmieniono szybko przepisy prawne powodujące ułatwienie zakładania firm i obniżenie podatków to prawdopodobnie by to wystarczyło aby gospodarka zaczęła się regulować sama a także bardzo ważnym jest jak najszybsze wyeliminowanie tego potężnego ciemnogrodu o mentalności rodem z PRL-u, który przeciwstawia się wszelkim reformom.
Kanadyjczyk / 85.222.82.* / 2010-01-23 14:40
To jest najwiekszy problem polskich szkół uczenie sie z kiepskich podręczników od kiepskich nauczycieli!
Kto Wam nagadał takich głupot o Kanadzie!? Problemy były dużo bardziej złożone! Jedno jest pewne jako Kanadyjczyk mam przynajmniej darmową opiekę medyczną! A na zasiłkach to siedzieli głownie kombinatorzy z Polski rozwodzili sie b brac zasiłki na matki samotnie wychowujące a męzowie pracowali na czarno ! Ale nie nalezy mieszać patologii z systemem!
Ten biedy kraj nie rozumie ze najlepiej mają obywatele krajow socjalistycznych jak Kanada Szwecja Norwegia Francja.... trochę gorzej elity i te wilczki które skoczą do gardła byle szybko się ustawic!
lelekpelek / 79.186.175.* / 2010-01-23 11:36
Przecież specjalnie przepisy są takie aby WSZYSTKO UTRUDNIAĆ i ZA WSZYSTKO KARAĆ.
To tak trudno zrozumieć?
podlesie1 / 2010-01-23 09:31
Sam baranie sprzedawaj kurczaki tylko pierwsze skończ studia a później pisz takie głupoty
sc / 99.233.52.* / 2010-01-23 21:37
Nie chcesz iść do kurczaków??? To za miotłę i do sprzątania petów z ulicy baranie!!! Czy mówisz baranie, że najpierw trzeba skończyć studia a później pisać głupoty?
kamiliusz / 83.21.106.* / 2010-01-23 23:33
sc brak logiki przemawia,skoro ktoś kształcił się zgodnie ze swoimi uzdolnieniami i predyspozycjami - został polonistą/nie zawsze za swoje pieniądze a często pieniądze podatników/ a ponieważ nie może znależć pracy jako polonista ma pracować jako sprzątacz czy sprzedawca kurczaków bo ty tak chcesz.To jaki sens ma kształcenie w takim razie? Czyżby nie dało się ustalić ilu w przyszłości w okresie kilkunastu lat będzie potrzebnych polonistów do pracy? Po co się produkuje /kształci/w takich kierunkach , ludzi,którzy nie znajdą potem pracy.Chyba po to ,aby dać zarobić prywatnym uczelniom,których się namnożyło jak grzybów po deszczu, tak jak i supermarketów, banków z kredytami z ulotkarzami zaczepnymi na ulicach itd.
Nie chcesz iść do kurczaków??? To za miotłę i do
sprzątania petów z ulicy baranie!!! Czy mówisz
baranie, że najpierw trzeba skończyć studia a później
pisać głupoty?
sc / 99.233.52.* / 2010-01-24 18:31
To co napisałem jest bardzo logiczne. Nie zniekształcaj tego co powiedziałem. Nie, ja nie chcę aby polonista sprzedawał kurczaki i los takiego leniwego polonisty jest mi obojętny ale skoro nie ma chęci na podjęcie innego wyboru…Większość ludzi na świecie pracuje w zawodach innych niż wyuczony ponieważ ludzie odkryli nowe, ciekawsze możliwości. Poza tym nigdy nie da się przewidzieć dokładnie co będzie w przyszłości potrzebne. Dlatego w Polsce powstało tyle prywatnych uczelni bo stary system nauczania nie był dostosowany do nowych warunków. Ustrój kapitalistyczny dlatego jest tak dobrym ponieważ nagradza ludzi z inicjatywą a nie odwrotnie. Jeżeli, dla przykładu, polonista nie może znaleźć pracy to znaczy, że w przeszłości podjął zlą decyzję i powinien ją naprawić a tylko od niego zależy jak sobie uloży przyszłość. Jeżeli kamiliusz przestaniesz słuchać i nie dasz się manipulować przez ciemnogród piszący na tym forum to ci gwarantuję, że w swoim życiu osiągniesz bardzo dużo.
trutututu / 213.77.81.* / 2010-01-23 01:46
PLANY I PROGNOZY DLA 38 MLN KRAJU JAK NIE MIAŁEŚ NAWET KOMPUTERA. REFORMY KTÓRE WPROWADZAŁ TO BYŁO WRÓŻENIE Z FUSÓW. KRAJ SIE NIE ROZLECIAŁ TYLKO DLATEGO ZE POLSKA JEST W CENTRUM EUROPY. INACZEJ SKOŃCZYLI BYŚMY JAK UKRAINA CZY BIAŁORUŚ. I JESZCZE ZNAM TAKIEGO CO SAM OBALIŁ KOMUNIZM W POJEDYNKĘ, OCZYWIŚCIE KSIĄŻĘ WAŁĘSA, TYLKO NIE ZAUWAŻYŁ TYCH 10 MLN LUDZI STOJĄCYCH ZA NIM.
bla bla / 83.21.143.* / 2010-01-23 00:15
Prywatyzacja tak, ale nie robiona na siłę, znam z autopsji przykłady prywatyzacji i te firmy juz nie istnieją. Nie istnieją nie dlatego,że były nierentowne, były w takiej sobie kondycji, na plus ale dostały sie w łapy ludzi, którzy "rozkradli" ich majątek. Dlatego prywatyzacja powinna byc uczciwa. Nie może być tak,że po to jest robiona by dana firma zniknęła z rynku. A potem tłumaczy się to tylko tym,że była niekonkurencyjna.
A czy te firmy, które po prywatyzacji zostały przejęte przez inne silniejsze firmy prywatne były konkurencyjne?
kwant2000 / 2010-01-23 04:14 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Mały szuler pobierał nauki od dużego szulera – Sorosa. Można by powiedzieć, że uczeń prześcignął "mistrza". Nie słuchał - podobnie jak Bielecki, Lewandowski, Buzek, Wasacz; o innych nie wspomnę – wybitnych amerykańskich ekonomistów choćby John’a Keneth’a Galbraith’a który w 1991 r. ostrzegał na łamach wrocławskiej "Odry" (nr 2 z 1991 r.) przed wyprzedażą przemysłu w ręce zagraniczne, mówiąc: "Jestem za inwestycjami zagranicznymi. Ale niedawno spotkałem kogoś, kto właśnie wrócił z Polski i kto ma nadzieję, że w ciągu 4-5 lat znaczna część przemysłu polskiego zostanie przejęta przez Niemców i Amerykanów. Uważam to za nadzwyczaj głupie. Polski przemysł musi być własnością Polaków i być zarządzany przez Polaków". Galbraith krytycznie oceniał również naiwną wiarę w Polsce w różnych, masowo odwiedzających nasz kraj, doradców z Zachodu, twierdząc, że "tacy doradcy potrafiliby doprowadzić do bankructwa nawet Stany Zjednoczone".
Wk.bardzo / 87.205.193.* / 2010-01-24 21:31
Jego reformy są identyczne jak zwycięstwa Stalina podczas II wojny światowej. Rosjanie są nimi zachwyceni i śmiało zapominają o ofiarach. Korzyści i tu i tam mają komuniści z tym że u nas jeszcze solidarnościowi kapusie .
xxons / 109.243.238.* / 2010-01-23 11:50
No i doprowadzili do bankructwa USA.
aadd / 88.156.55.* / 2010-01-22 23:59
Balcerek ma rację. Znam przypadki, gdzie osoby szły tylko do zawodówki, żeby później jak najszybciej dostać kuroniówkę. O pracy nie myśleli.
TakByło / 77.255.45.* / 2010-01-23 11:40
Ja znam przypadki gdzie szli na prywatne studia doskonale wiedząc, że pracy nigdy nie dostaną. Szanujące się firmy jak ognia wystrzegały się tych prywatnie wybitnie wykształconych specjalistów od marketingu, reklamy itd. A robole zawsze jakąś fuchę poderwały. Poza tym Balcerek niszczył technika i szkoły zawodowe twierdząc, że tylko geniuszy nam trzeba. Tylko ci geniusze jakoś za łopatę nie chciały chwytać, przed oczami mieli tysiące złotych pensji za podzielenie się swoją wiedzą fachową. Co było ze szkołami pielęgniarskimi. Zburzono, bo takie były trendy liberalne. A później okazało się, że nie ma kogo postawić przy łóżku chorego. Dotyczy to nie tylko Polaki ale całej Europy. Chyba wszyscy pamiętamy jak państwa, które nie otworzyły możliwości zarobkowania dla nowo-przyjętych krajów do UE na kolanach zapraszały do pracy pielęgniarki. Ruina polskiego szkolnictwa, generowanie przez Balcerka programowo dodatkowego strukturalnego bezrobocia musiało zaowocować ruiną państwa. Byli i tacy jak wszędzie na świecie, którzy kombinowali jak by tu zarobić a nic nie robić. Przypominam tylko, że nie było dużych możliwości kombinowania pójściem na kuroniówkę. Trzy odmowy pracy, wilczy zapis w papierach i natychmiast i po ubezpieczeniu i po kuroniówce.
balcerek z Alternatywy 4 / 83.30.206.* / 2010-01-22 22:27
A likwidacja kontroli nad majątkiem państwowym i spółdzielczym i przyzwolenie na przejmowanie przez cwaniaków z zarządów majątku za grosze. A dezorganizacja służb celnych umożliwaijąca przemyt alkoholu i papierosów na wielką skalę. A jednostronna likwidacja ceł doprowadzająca do szokowego wystawienia polskich fabryk na konkurencję z zachodu. A likwidacja państwowych gospodarstw rolnych, do dzisiaj śmieją się z nas Czesi i Słowacy. Panie Balcerowicz dzisiaj granice są otwarte i oby się nie okazało że będziesz Pan reformował wyłącznie siebie bo inni z tego kraju wyjadą!
kredytobiorca / 81.190.51.* / 2010-01-22 22:16
Największym błędem było pchanie się p. balcerowicza na stołek na początku lat 80-tych !
JK ds. ekonomii / 87.116.247.* / 2010-01-22 21:57
W niektórych krajach zasiłek to podstawowe źródło utrzymania. W Polsce bez zasiłków zapanował by chaos. Doskonale wiadomo że w Polsce miejsc pracy jest dużo mniej niż bezrobotnych. Więc brak zasiłku i brak miejsca pracy powoduje spadek zakładanych rodzin, w niektórych wypadkach zła sytuacja materialna prowadzi nawet do zwiększonej liczby samobójstw. Także największym błędem, były słowa wypowiedziane na temat zasiłków przez Pana Barcerowicza, być może dlatego że wcześniej nie miał nic wspólnego z zasiłkiem.
squun / 77.115.21.* / 2010-01-23 21:25

bez zasiłków zapanował by chaos


czyli te 500zł przez pół roku pozwala przeżyć całe życie ?!
Piasek123 / 77.65.99.* / 2010-01-22 21:52
niezłe oszustwo
Głosowałem za Prof. G. Kołodka.
A Balcerowicz najgorszy według mnie.
Piasek123 / 77.65.99.* / 2010-01-22 21:56
Widać wyraźnie ze w w tym roku propaganda Balcerowiczowska działa i to ostro.
Piasek123 / 77.65.99.* / 2010-01-22 22:07
A jeszcze przypomnę ze ankieta była tak skonstruowana ze zdrajce narodu Polskiego umieścili na początku, wszystko aby zafałszować wyniki.
sc / 99.233.52.* / 2010-01-22 21:37
Jak wynika z tego sondażu ciemnogród hamujący wszelki postęp w naszym kraju należy do mniejszości. To jest bardzo pocieszające. Leszek jest cenioną osobistością na całym świecie. Ciemnogród polski zachowuje się jak małe dziecko. No cóż, niby w dzisiejszych czasach nie wolno ale w tym wypadku najlepszym środkiem ułatwiającym zrozumienie co dobre a co złe byłoby przyłożenie paskiem po gołej pupie.
jh / 89.229.65.* / 2010-01-23 11:18
jakoś na całym swiecie , nie chcą jego jako doradcy - on kompromituje polską naukę. Takie "reformy" mógł przeprowadzić nieuk, za czyjąś namową !!!.
Piasek123 / 77.65.99.* / 2010-01-22 22:04
gościu wszędzie ten sam tekst wklejasz.
To sie robi nudne.
sc / 99.233.52.* / 2010-01-23 04:38
Czy jest to twoim czy moim problemem?
ZNAK OSTRZEGAWCZY / 79.189.96.* / 2010-01-22 21:37
najwiekszy bład to ze sie urodziles,cwaniaczek najlepiej biednym wszystko zabrac a wam burżujom dac wy zawsze macie malo
Ciepły / 77.253.124.* / 2010-01-22 22:35
A dlaczego jestes biedny. Może odpowiedz sobie na to pytanie. Co wogule umiesz robic poza uzalaniem sie nad soba. Jest tyle możliwości w tych czasach.Np naucz sie głupiego angielskiego zdaj egzamin na tłumacza przysiegłego i bierz niezła kase. To tylko przykład, A bezrobotni ani grosza nie powinni dostawac, bo ,ze sa bezrobotni to tylko ich wina.
Pozdrawiam
ZNAK OSTRZEGAWCZY / 79.189.96.* / 2010-01-22 22:52
Ja szanowny kolego mam prace ,ale nie jestem cyniczny ,egoistą ale Ci powiem że w wiekszosci teraz to liczą sie znajomosci niz fach,nie kazdy mieszka w duzych miastach gdzie jest łatwiej o prace i co najważniejsze nie wszyscy urodzili sie lub nie moga byc Balcerowiczami Kaczyńskimi czy Tuskami ,a i musza byc tacy co wywozą smieci chleb pieka itd itd . ale gdy balcerek stracił w rzadzie praceto na pewno szybciej znajdzie ja niz ten co ma wykształcenie zawodowe-- myśle ze z tym sie zgodzisz
Ciepły / 77.253.124.* / 2010-01-24 15:25
Zgaddzam sie z toba musza być tacy. Mój punkt widzenia jest taki. Sam prowadze jednoosobowa działalnośc gospodarcza. Bardzo chetnie bym kogos zatrudnił ale wysokośc podatków to uniemozliwia. A za wysojie podatki odpowiedzailne sa wysokie wydatki z budzetu państwa chodzby własnie na bezrobotnych o innych zasilkach nie wspomne. Odciac pasozytów od koryta obnizyc podatki i wszystko samo sie wyrówna.
ZNAK OSTRZEGAWCZY / 79.189.96.* / 2010-01-24 16:33
no widzisz jeszcze kilka wątków i bedziemy zupełnie z soba sie zgadzac ,bo mysle gdyby ci rzadzacy nie mieszali swoimi prawami o wiele na rynku pracy by bylo łatwie , a także nie moza patrzec z tego punktu widzenie ze gdy ja mam prace to j***** zaradny a ten kto ne ma pracy to leń czy darmozjad podkreślam ze w dużych miastach są wieksze możliwosci niz na prowincji uwierz
Ciepły / 77.253.124.* / 2010-01-24 21:56
I znów sie z Toba zgodze, co do prowincji. Ale co za problem przenies sie do wiekszego miasta. Mam mnóstwo znajomych z malych miasteczek, którzy mieszkaja w Warszwie a sa dopiero na studiach. Pracuja wynajmuja mieszkania i całkie dobrze sobie radza.Chodża oglądaja jak tu niektórzy żyja. A dzieki temu sami chca tak zyc, i stawiaja sobie jakies cele. Z czasem je rezalizuja Taki jest swiat i ja go nie wymyslilem. Ale patrza z perspektywy czasu naprawde teraz jest sporo mozliwośc. Nie ma sie co sie bac, jak potrzeba to jade tam gdzie jest praca i juz. I choc by z przytoczonych tu moich znajomych uwazam ze z tym bezrobociem niektórzy ostro przeginają
Tbolek999 / 89.238.36.* / 2010-01-22 21:21
nie mamy banków, fabryk i hut, ale mamy 740 miliardów długu.
Bez zasiłków ... to byś już dawno wisiał!
jh / 89.229.65.* / 2010-01-23 11:20
na większości ulic po kilka banków i przynajmniej jedna apteka. To sa skutki reformy nieuka balcerowicza.
bolek999 / 89.238.36.* / 2010-01-22 21:21
nie mamy banków, fabryk i hut, ale mamy 740 miliardów długu.
Bez zasiłków ... to byś już dawno wisiał!
dgen / 2010-01-22 20:14 / Tysiącznik na forum
Leszek B. wychowany na XIX wiecznych podręcznikach ekonomii zafundował nam niespotykany nigdzie w świecie liberalny skansen, którego skutki będziemy odczuwać przez najblizsze 50 lat
azetarius / 81.190.45.* / 2010-01-22 19:24
Moim zdaniem procenty poparcia i anty-poparcia powinny być przez siebie dzielone, a nie od siebie odejmowane. Co prawda na pozycję pana Balcerowicza to nie wpłynie, ale drugie i czwarte miejsce zajęliby Gilowska i Belka, którzy w tej formie prezentacji wyników nie weszli nawet do pierwszej dziesiątki.
JX / 91.193.160.* / 2010-01-22 19:13
Tupet Balcerowicza jest jeszcze większy, niż opisywał to Janusz Atlas:
„Warto być bezczelnym. Całe życie taki byłem i tylko dwa razy dostałem w ryj.”
O samym Aaronie Bucholtzu, znanym u nas jako Leszek Balcerowicz, nadal aktualne są źródła informacji:
http://hotnews.pl/artpolska-529.html
http://www.polonica.net/Balcerowicz.htm

„Najszkodliwszym elementem tej polityki było nastawienie na przyśpieszoną, gruntowną prywatyzację polskiego przemysłu i banków, stanowiącą faktyczną wyprzedaż za bezcen".
Takie działanie „konweniowało” z oświadczeniem Aarona Langmana, znanego u nas jako Janusz Lewandowski:
"Polacy nie muszą posiadać zakładów pracy. Będą żyć z pracy własnych rąk."

A co do wyborów tego pana na najlepszego ministra… Po raz kolejny głosowali jak chcieli, a wybrali kogo trzeba.
jakub2 / 79.162.4.* / 2010-01-22 21:03
Nie ważne kto głosuje , ważne jest natomiast kto liczy głosy.
Z twarzy mało inteligentny , za to bezczelny i zarozumiały , jak można kogoś takiego i o takim rodowodzie zrobić wicepremierem ? ale jak widać wiemy kto liczył głosy
ogrodnikrst / 2010-01-22 21:48 / Bywalec forum
Nie ważne kto głosuje , ważne jest natomiast kto liczy głosy.

Nie wazne kto liczy głosy, ważniejszą sprawą jest ustawienie mechanizmów przyjmowania ankiety. Trzy razy podjąłem próbę wytypowania najlepszego Ministra Finansów. Za każdym razem głosowałem na osobę która wg mnie najlepiej wypełniała tą funkcję, Za kazdym razem mój wybór był blokowany, juz po trzecim symbolu wskazanym przeze mnie na zakończeniu ankiety, Zle zrobiłem, ze nie spróbowałem zagłosować na LB może wówczas mechanizm mojego komputera zadziałby prawidłowo.

Najnowsze wpisy