Forum Forum finansoweBanki

Bank się pomylił

Bank się pomylił

Ciapek33 / 79.187.146.* / 2007-10-04 14:24
Witam
Kilka dni temu podczas przelewania pieniędzy z moim wynagrodzeniem Bank się
pomylił. Zamiast 2000zł przelał mi 200000zł. Konto mam w Inteligo. Pani z
banku który robił przelewy od razu zadzwoniła do mnie i bardzo prosiła abym
przelał te pieniądze z powrotem. Tak też uczyniłem.
Co by się stało gdybym tak jednak nie zrobił ? czy coś by mi groziło ze strony prawnej ?
Wyświetlaj:
lukasz25 / 87.206.183.* / 2007-10-13 14:25
Nic by się nie stało. Kasjerka musiałaby oddać te pieniądze. Były już takie sytuacje, kiedy to jedna z pań we Wrocławiu przez 5 lata pracowała za darmo....
przewodnick / 2007-10-07 02:10 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
A czy to Pana wina, że bank się pomylił? Bank ma narzędzia do zablokowania nienależnej kwoty na koncie, ale procedura jest skomplikowana i dlatego zadzwonili do Pana.
NIc by Panu nie groziło, no może jakąs kwote "odszkodowania" by Pan "ugrał"
Wiekszym zmartwieniem wydaje się kwestia przelewu 200tyś - bank ma obowiązek rejestrowania (bądź zgłaszania - o ile pamiętam) dla potrzeb US przelewów wyższych niż 10 tyś.
ercvdsd / 193.111.166.* / 2007-10-22 14:02
To jakaś totalna bzdura. Że niby gdzie ma zgłaszać ??? Do US ???? Przepraszam, ale dawno sie tak nie uśmiałam. Bank nie zgłasza tego typu przelewów do US. Nigdy tego nie robił i pewnie nigdy robić nie będzie.
A co do pytania... Jeśli rzeczywiście na rachunku na skutek błędu pojawiają sie pieniądze, które się konsumentowi nie należą, to zg. z art. 405 KC powinien je zwrócić. Posiadacz rachunku uzyskał bowiem korzyśc bez podstawy prawnej, podczas gdy majątek kogoś innego został o tę sumę uszczuplony. Istnieje jednak wyjątek, kiedy takie pieniądze nie muszą być zwracane. Osoba, która wydała pieniądze w taki sposób, że nie spowodowało to jej wzbogacenia się - nie ma obowiązku ich zwrotu. Dodatkowo osoba taka, wydając pieniądze, nie mogła się liczyć z obowiązkiem ich zwrotu, np. nie wiedziała, że jej się nie należą. Ale to na konsumencie ciąży obowiązek udowodnienia tych wszystkich okoliczności

Tak więc mam prośbę - jeśli ktoś nie ma pojęcia o czym mówi - to niech nie zabiera głosu.

Pracownik Banku.
lukasz25 / 87.206.183.* / 2007-10-13 14:26
nie musi zgłaszać takiej kwoty
:) / 85.219.198.* / 2007-10-06 16:52
oczywiście, że by Ci groziło - poczytaj sobie o bezpodstawnym wzbogaceniu się (kodeks cywilny)

Najnowsze wpisy

Kredyty hipoteczne - najlepsza oferta: