Forum Forum prawnePracy

bezrobocie a wolontariat

bezrobocie a wolontariat

JoannaKW / 193.25.3.* / 2009-10-20 08:33
Witam , od dłuższego czasu nie moge znaleźć pracy. Jestem zarejestrowana jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy. Niedawno dostałam propozycję odbycia praktyki zawodowej ( brakuje mi rok takiej praktyki aby moc przystąpić do egzaminu na uprawnienia projektowe) ale w ramach wolontariatu. W obecnych czasach jest to dla mnie jedyna forma odbycia takiej praktyki. Jednak z racji formy , nazwijmy to "zatrudnienia" nie pracodawca nie będzie odprowadzał żadnych składek ode mnie jako wolontariusza. Wiadomo , wolontariat - praca społeczna. Chciałabym zachować status bezrobotnego właśnie dla tej kwestii. Pytanie czy mogę. Dzwoniłam do urzędu, ale tam zasugerowano mi powołanie się na ustawę Dz.U. 127 poza 1052. Owszem widzę tam adnotację o wolontariacie ( także o stażu i praktyce absolwenckiej) ale widzę też obostrzenie iż taki wolontariat może trwać maksymalnie 3 miesiące. Zastanawiam się czy to możliwe? Nie wiem czy dobrze to zrozumiałam. Swoją droga to chyba niedorzeczne aby ktoś kto chce społecznie pomagać ludziom ( pomijając mój problem) mógł to robić tylko 3 miesiące w życiu :) Ostatecznie pani w urzędzie, która moim zdaniem powinna być najbardziej zorientowana w temacie powiedziala ze jeśli podpiszę taką umowę mam poprostu przynieść ja do urzędu. Bardzo zależy mi aby przynajmniej w tym okresie najcięższym dla branży budowlanej odbyć taką praktykę zawodową uprawniająca do przystąpienia do egzaminu na uprawnienia w formie wolontariatu na czas dłuższy niż 3 miesiące zachowując jednocześnie status bezrobotnej. Czy jest to możliwe ? Boję się że po podpisaniu takiej umowy mogę mieć problem w urzędzie, bo pewnie okaże sie że coś zrobione jest nie tak jak należy. Jak skonfigurować taką umowę o wolontariat abym mogła dalej być zarejestrowana jako bezrobotna? Na jaką ustawę się powołać? Sądzę że ta podana przez panie z urzędu nie dotyczy mojej sprawy. Prosze o radę.

Najnowsze wpisy