Forum Forum prawneBankowe

błędnie wykonany przelew co zrobić ???

błędnie wykonany przelew co zrobić ???

alicjaP / 83.12.236.* / 2007-09-05 13:42
podczas wypełniania druku przelewu pomyliłam się w ostatnie czyfsze numeru konta odbiorcy. Pieniądze nie weszły na konto odbiorcy. Gdy on wystąpił do banku z reklamacją bank odpowiedział że w ewidencji nie ma takiego konta. Później okazało się że bank do którego składałam zlecenie przelewu też się pomylił w numerze konta i w konsekwencji pieniądze trafiły na konto obcej osoby a nie na konto mojego odbiorcy. Po interwencji pisemnej banku w którym mam konto i do którego zlecałam wykonanie przelewu bank odbiorcy a jednocześnie bank tej obcej osoby na której konto weszły pieniądze odpowiedział że po kontakcie telefonicznym z tą obcę osobą, ona odmówiła oddania tych pieniędzy. Co w tej sytuacji mogę zrobić by wyjść z tej opresji z twarzą.
Wyświetlaj:
rad / 2008-02-12 09:40
Czy ta sprawa się już zakończyła? Napisz jak. A jeżeli nie to idź na policję i zgłoś przestępstwo. Bank nie może wpłacać Twoich pieniedzy komy chce. Skoro się przyznali do pomyłki to powinni ją naprawić i przeprosic. Idź na policję zobaczysz co oni na to.
Jakubow / 178.56.223.* / 2012-03-07 08:06
Syn załapał się na karną sprawę przed SR w Drawsku Pomorskim (6kwietnia rozprawa - sędzia Rehlis)za przywłaszczenie sobie pieniędzy Pani Myć Jolanty z Czaplinka.
Prokuratura na podstawie działań Policji w Czaplinku i Pani Myć Jolanty jako pokrzywdzonej
ustalili, iż zawodowy szeregowy WP otrzymał na swoje konto nie pobory, ale obce pieniądze Elżbiety Meller od Allianz Życie Polska SA.
Pani Myć do tej pory nie wykazała, iż jest uprawniona do załatwienia odwrócenia operacji bankowej & poza działaniem banków ale przy pomocy i zastraszania Policji w Czaplinku oraz Prokuratury w Drawsku Pomorskim, obecnie w sądzie usiłują zmusić do zwrotu owych pieniędzy kwoty 1.800zł.
Allianz Życie w Warszawie już ustaliło, iż Jakub nie jest nic dłużny Towarzystwu Ubezp., a Jolanta Myć nie jest ich pracownikiem ani agentem wg Centralnego Rejestru TU od 2011r do obecnie (przelew wykonano 03.03.11r.).
Czy Jakub zostanie uniewinniony od zarzucanego mu czynu, jak Sąd postąpi, czy weźmie pod uwagę orzecznictwo SN w tych kwestiach?, czy stwierdzi iż nie był obowiązany, a nawet nie mógł załatwiać tej sprawy z Panią Myć? Czy Pani Myć nie ma w tym sprawie jakiegoś czarnego interesu wykorzystując TU Allianz, typu np. nielegalna działalność gospodarcza lub odświeżanie pieniędzy. Dlaczego Allianz nic nie wie o operacji? Może na to pytanie odpowiedź znajdzie Sąd.
jliber / 212.180.147.* / 2008-02-11 15:47
W takim przypadku należy się pociąć.
Del / 217.8.188.* / 2008-02-11 10:00
Ciekaw jestem jak zakończyła się sprawa.
Krzychu0210 / 77.254.52.* / 2011-11-28 18:13
Wpłaciłem na nie właściwe konto kwotę 14 000 tys przez pomyłkę klienta nie tej osobie co chciałem... Kiedy zadzwoniłem do osoby która posiada te pieniądze mam jakieś prawa aby je odzyskać ?? Czy one porostu przepadły ?
majk-el / 83.12.71.* / 2007-10-09 09:00
Jeżeli numer konta w banku nie istniał to przelew nie powinien się wykonać. Przy każdym przelewie obliczana jest suma kontrolna w numerze rachunku i jeśli ona się nie zgadza to za żadne skarby przelew nie zostanie wykonany.
k@mci@ / 89.228.139.* / 2010-04-21 17:03
ja mam taki problem otóz na moje konto przelano pieniadze z dawnej firmy męża(mąż nie jest właścicielem konta tylko ja) nie byłam tego świadomo gdyż tego dnia na moje konto wpłynęła jeszcze jedna dość spora suma i spodziewałam sie przelewu od siostry,sprawdziłam stan konta i przelałam cała kwote jaka była na koncie kolejnej osobie-taka zawiła sytuacja jak sie jednak okazało to nie siostra przelała pioeniadze a ja juz nie mam tych które do mnie traiły przez pomyłke,dostałam od nich pismo ze jak nie zwróce to sprawa zakończy sie w sadzie.co mam robić dogadać sie z nimi czy co?
AAAAAAAAA / 87.251.243.* / 2007-09-23 14:22
a moim zdaniem powinna Pani, wystąpić do Baku do którego był kierowany przelew o zwrot przekazanych do Banku srodków, gdyz wskazany przez Panią numer rachunku nie istnieje, pieniadzew takich przypadkach wpadają na konta banku (do wyjaśnienia), a nastepnie są zwracane nadawcy tj. Banku który nadał przelew. NIedopuszczalne jest tłumaczenie, że Bank sie pomylił i zaksiegował pieniadze na inny rachunek, bo wykonał zlecenie niezgodne z Pani dyspozycją.
pf82 / 2007-09-22 19:04
Pozwać do sądu osobę, na której konto omyłkowo trafiły pieniądze. Zgodnie z treścią art 405 kodeksu cywilnego: "Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby nie było to możliwe do zwrotu jej wartości." Dochodzenie odszkodowania od banku nie ma sensu, gdyż bank nie odpowiada za pomyłki nadawcy w wpisywaniu numeru bankowego odbiorcy.
Pozdrawiam
Młody Rentier / 2008-02-05 22:52 / Bywalec forum
wystarczy ze wyda te pieniadze np na wycieczke to mimo ze jest to bezpodstawne wzbogacenie to juz nikt tych pieniedzy od niego niewyegzekwuje!!!
Prawnik / 79.185.62.* / 2008-01-28 13:58
A wiesz co to jest tajemnica bankowa? Kogo pozwiesz do sądu-numer rachunku?
majorka9 / 89.77.92.* / 2007-11-30 15:21
ale podobno bank tez sie pomylil wiec jak moglo dojsc do operacji prosze sprawdzic czy ten pracownik banku nie klamie i nie chce tej sprawy :przewalic : myslac ze pani wplaci jeszcze raz
Edmund11 / 195.117.12.* / 2007-10-04 12:05
Dobry bank potrafi załatwić zwrot, mnie przytrafilo się i dostalem pieniądze z powrotem.
Ripsonar / 2007-12-09 02:17
Witam. A jeżeli taki błędnie wykonany przelew trafił do obcej osoby to rozumiem ze związku z tym artykułem 405 Kodeksu cywilnego powinienem wzrócić. Hipotetycznie jeżeli osoba sie nie zgodzi na zwrot kwoty to bank samemu może pobrać z tego konta tą kwotę czy musi mieć zgodę właściciela rachunku? .

Pytam się ponieważ mam sytuacje odwrotna do opisanej (Dostałem wpływ na konto - myślałem iż to moja premia kwartalna , tym bardziej że miałem obiecane od Dyrektora- jednak nie wiedziałem w jakiej kwocie...okazuje się że kwotę mi tą cofnęli jako Nienależne świadczenie. Bez pytania, wytłumaczenia itp...). Dlatego mam pytanie czy : Bank może mi z prywatnego konta pobrać pieniądze, nawet korygując błąd bez mojej wiedzy ?.

Chciałbym sprostować iż sytuacja ta bardzo postawiła mnie w dramatycznej sytuacji bo uważając ten zastrzyk finansowy za moje, właśnie odeszłam z tego Banku jako pracownik:( . A teraz jestem bez pracy, a na domiar mam jeszcze zadłużenie... proszę o pomoc.

P.S - przepraszam za chaotyczność w pisaniu ale właśnie się zorientowałem i jestem roztrzęsiony tą sytuacją...
maxx / 2008-02-12 00:08
Miałem taki przypadek, że pracownik banku omyłkowo przelał na moje konto pieniądze które mi sie nie należały. Na następny dzień owy pracownik zadzwonił do mnie z prośbą o zwrot pieniedzy. Nie było żadnego szperania i dokonywania samowolki na moim koncie.
Del / 217.8.188.* / 2008-02-11 09:58
Jeżeli środki, które wpadły na nasze konto uzanliśmy jako nam należne (np. premia) i je wydaliśmy to nie jesteśmy zobowiązani do ich zwrotu i to przy art 405 kodeksu cywilnego. Bank nie może bez wiedzy posiadacza rachunku cofnąć takiej wpłaty, nawet pomyłkowej, chyba ze to był błąd techniczny wynikający z błędu systemu gdzie fizycznie żadne pieniądze nie były przelewane. Problem jest tylko z udowodnieniem, że faktycznie uznaliśmy tą wpłatę za nam należną. To wszystko tylko na drodze sądowej bo ciężko będzie o jakieś porozumienie w tej sprawie między stronami.
rr / 193.111.166.* / 2008-02-11 11:52
jeżeli bank wykonał przele zgodnie z dyspozycją /pomiomo że zleceniodawca stwierdził że się pomylił/ to nie można dochodzić roszczeń względem banku gdyż ten wykonał dyspozycję przelewu zgodnie ze zleceniem. Bank może jedynie "wesprzeć" taką osobę i wspólnymi siłami spróbować wpłynąc na osobe przypadkowo obdarowaną aby ta zwróciła kasę (jeżeli jest to bank przyjazny i dbajacy o własnych klentów) a tak pozostaje jedynie domagać się zwrotu od osoby pomyłkowo obdarowanej, jest długotrwałe (sądy) ale chyba jedyne wyjście - osoba taka wkońcu przegra i będzie musiała zwrócić kasę z odsetkami.
maxx / 2008-02-12 00:17
Kodeks cywilny swoje, a życie swoje.
Jeśli pomylimy numer konta, na które chceliśmy dokonać przelewu, to przy założeniu że mamy do czynienia z przyjaznym bankiem i tak będzie nam ciężko uzyskać dane osoby na której konto przelaliśmy pieniądze. Bank obowiązuje tajemnica bankowa, więc nie udzieli nam informacji o odbiorcy pomyłkowego przelewu, a proces można wytoczyć konkretnej osobie a nie numerowi konta
ilciaw / 79.189.145.* / 2008-12-03 14:21
to ja nie rozumiem jednego przecież na poleceniu przelewu nie pisze się tylko nr konta ale równiez imię, nazwisko, adres posiadacza więc jak odbywa się weryfikacja????
raf73 / 89.171.138.* / 2008-12-19 12:01
Nie odbywa się weryfikacja danych osobowych, i bardzo dobrze, bo w przelewach do mnie większość osób błędnie zapisuje nazwisko, przy transakcjach międzynarodowych są problemy z polskimi literami, ludzie mylą slash z backslashem, na różne sposoby zapisują ulicę, numer mieszkania, kod pocztowy. Weryfikowany jest tylko numer konta przy pomocy dwucyfrowej sumy kontrolnej. Teoretyczne prawdopodobieństwo, że losowo wygenerowana liczba może być numerem jakiegokolwiek konta wynosi 1%. W praktyce mniej, bo jest chyba 8 cyfr na numer oddziału banku - 100 mln kombinacji, a tyle oddziałów w Polsce nie ma. Suma kontrolna jest skonstruowana tak, żeby przy prostych błędach typu pomyłka w jednej cyfrze lub przestawienie nie zgadzała się. Tego typu błędy może wyłapać już komputer w momencie wpisywania zlecenia. Nie ma możliwości, żeby system zrealizował takie zlecenie.
merkaja / 79.163.77.* / 2008-12-18 19:12
Przelewy przychodzące np z innego banku są księgowane automatycznie liczy się nr konta nie ma już jak kiedyś Pań w księgowości które ręcznie wprowadzały przelewy i mogły weryfikować odbiorce .
pracuś90 / 83.23.102.* / 2009-07-10 12:47
ja otrzymałam wypłatę z pracy z nadwyżką. w umowie jaka podpisywalam jest mowa o miesiecznych premiach. czy pracodawca ma mozliwosc zazadania odemnie z powrotem nadwyzki ? ( dotarla osobnym przelewem lecz tego samego dnia). uwazam ze pieniądze te są zasłuzone , jednak obawiam sie je wydac by pozniej nie okazalo sie ze mam proces w sadzie , lub musze je oddac , a wtedy nie miała bym z czego. ile dni pracowdawca ma na zarządanie zwrotu przelewu od daty jego wykonania? prosze o pomoc ....
GodAs / 159.205.93.* / 2013-03-11 20:26
Ten przypadek jest nie na temat bo nie dotyczy błędnego przelewu tylko celowego przekazu pieniędzy. A pracodawca wypłaconych pieniędzy związanych z umową o pracę, nie ma prawa żądać zwrotu. W przypadku umów zlecenie i umów o dzieło istnieje możliwość stwierdzenia nie wykonania pracy i tutaj już sprawa jest bardziej skomplikowana.
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy