Forum Polityka, aktualnościKraj

Bojkot Coca-Coli i Adidasa

Bojkot Coca-Coli i Adidasa

Money.pl / 2008-03-27 08:01
Komentarze do wiadomości: Bojkot Coca-Coli i Adidasa.
Wyświetlaj:
ŁowcaGwiazD / 89.77.72.* / 2008-07-14 21:12
lepiej nie kupujmy ruskiego gazu i kawioru dopóki nie kupią naszych świń!!!
ŁowcaGwiazD / 89.77.72.* / 2008-07-14 21:14
może ksiądz EDa jaworsdki upomniał by się o kościół katolicki w chinach a nie tybet
____jan / 83.144.109.* / 2008-03-29 11:18
:: Forum :: Tematy dnia :: Proboszcz z Gułtowych protestuje przeciwko olimpiadzie w Pekinie
Ksiądz Eda Jaworski, proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Kazimierza w miejscowości Gułtowy koło Kostrzyna Wielkopolskiego, dołączył do grona organizacji pozarządowych, które protestują przeciwko igrzyskom olimpijskim w Pekinie. Wczoraj rozdawał parafianom ulotki. To kolejna akcja edukacyjna energicznego duszpasterza. Wcześniej apelował do wiernych, żeby nie kupowali w prezencie komunijnym modlitewników wydrukowanych w Chinach.


Dzień modlitwy za wiernych na Wschodzie trwał w Gułtowach przez cały dzień. Przed południem dzieci brały udział w spotkaniach z innymi Kościołami chrześcijańskimi, a wieczorem odprawiono uroczystą liturgię. Jedną z trzech intencji była modlitwa o błogosławieństwo dla Dalajlamy XVI.


Ksiądz Eda skierował do swoich parafian specjalny list, w którym przypomina o trudnej sytuacji Kościoła katolickiego w Chinach. To dopiero początek akcji edukacyjnej. W sierpniu, podczas trwania igrzysk olimpijskich zabytkowa świątynia w Gułtowach będzie otwarta całą dobę. Wierni będą mieli okazję wziąć udział w licznych czuwaniach modlitewnych i spotkaniach. Czy ksiądz wzywa w ten sposób do bojkotu największej imprezy sportowej na świecie?


- Moim zdaniem sytuacja w Chinach jest taka, że sportowcy nie powinni tam jechać - podkreśla ksiądz Edmund Jaworski. - Ale oczywiście to są decyzje polityczne. Uważam że sportowcy powinni mieć przynajmniej świadomość, gdzie jadą i co się tam dzieje. Moim cichym marzeniem jest to, żeby przynajmniej jeden zawodnik lub zawodniczka, która wygra, na znak protestu nie przyjęła medalu. Może to się spełni... - nie traci nadziei ksiądz Eda.


Władze Chińskiej Republiki Ludowej naruszają podstawowe prawa człowieka. Wskazują na to między innymi niezależne raporty Amnesty International, Human Rights Watch czy Fundacji Helsińskiej. W Chinach dochodzi do licznych egzekucji, a do więzienia za przekonania trafiają przeciwnicy polityczni.


Krytyczne wobec władzy treści są cenzurowane, funkcjonariusze śledzą dziennikarzy i zastraszają tych, którzy walczą o wolność w komunistycznych Chinach. Tymczasem w sierpniu, odbędą się w tym kraju igrzyska olimpijskie. Wiele organizacji protestuje i śle listy do rządów, aby poszczególne kraje wycofały się z wyjazdu na tę imprezę sportową.


- Decyzja o przyznaniu przez MKOl przywileju organizowania olimpiady przez komunistyczne Chiny w 2008 roku w Pekinie uznać trzeba za wielki skandal i hańbę. Polska, a za jej przykładem i inne kraje powinny zrezygnować z udziału w igrzyskach. Nie ma najmniejszych problemów z udowodnieniem, iż olimpiada Pekin 2008 będzie złamaniem Karty Olimpijskiej i zasad olimpizmu - przekonują na przykład członkowie organizacji World Solidarity.


To właśnie pod tymapelem w październiku ubiegłego roku podpisała się między innymi obecna pełnomocnik rządu do spraw walki z korupcją Julia Pitera oraz legendarny działacz Solidarności Andrzej Gwiazda. Dziś politycy przyznają, że bojkotu nie będzie.


W Chinach prześladowany jest nie tylko Kościół katolicki, a dzieci pracują za głodową pensję. To sprawia, że w akcje edukacyjne włączają się także świeckie organizacje. Rok temu poznaniacy wystąpili na forum publicznym w obronie księdza. Zatrzymano go i uwięziono w Shenzen, które jest miastem partnerskim dla Poznania. Protest przygotowała Fundacja Św. Benedykta. Organizacja, która trzy tygodnie temu chciała w tramwajach zawiesić plakaty o prześladowaniu chrześcijan na Dalekim Wschodzie.


To nie pierwsza edukacyjna akcja ks. Edy Jaworskiego. Kilka miesięcy temu zwracał parafianom uwagę, że w polskich sklepach z dewocjonaliami sprzedawane są święte figurki, obrazki i modlitewniki wyprodukowane właśnie w Chinach. Tymczasem w tym kraju biskupi działają w podziemiu, odprawianie mszy świętych jest zabronione, a o oficjalnych świętach religijnych w ogóle nie ma mowy. Tak w największym skrócie wygląda obraz Kościoła katolickiego w Chinach. Dlatego ksiądz Eda o tym przypomina.


- Pogodziliśmy się już, że w Polsce sprzedawane są chińskie tenisówki - przekonuje proboszcz. - Ale nie można się pogodzić, żeby sprowadzać do Polski wyprodukowane tam dewocjonalia. To tak, jakbyśmy w przeszłości kupowali figurki Matki Bożej wyprodukowane w cieniu obozów koncentracyjnych. Tutaj potrzebne jest opamiętanie.


Być może w ślady ks. Edy pójdą inni duszpasterze. Na razie parafia w Gułtowach jest pierwszą, gdzie w czasie trwania igrzysk, kościół będzie otwarty całą dobę. Niewykluczone, że czuwania odbędą się też u poznańskich dominikanów.


Tomasz Cylka
ŁowcaGwiazD / 89.77.72.* / 2008-07-14 21:10
dlaczego tylko cola i adidasy. Nie kupujmy niczego z wyprodukowanego ''Made In China''. Odzieży z Reserved i LPP, odzieży H&M, elektroniki SONY , Apple, Nikon butów BATA, Deichmann , NIKE , gitar fortepianów, mebli, drzwi, tanich części samochodowych. NIC. Reszta Europy ma to ... i kupią tanio. LUDZIE nie dajcie sie zwariować. Przecież to rządy wszystkich krajów świata dają milczącą zgodę i utrzymuja stado ambasadorów. Jakaś ''alkaida'' powiedziała ameryka to cola i mcdoanlda a reszta jak barany.
Wierny / 212.160.159.* / 2008-03-31 16:27
Ks Eda ma dość duże "parcie na szkło", więc tak naprawdę nie należ go zbytnio słuchać... Tym bardziej, że czasami protestuje i dyskutuje o czymś o czym nie ma za dużego pojęcia...
nattan / 83.27.254.* / 2008-03-31 08:33
Popieram! Coca-Cola od dawna prowadzi nieuczciwą konkurencję. Zadziwiające, że praktycznie wszystkie "ślepe" testy wygrywa Pepsi, ale przeciętny konsument wchodzący do sklepu odruchowo sięga po Coca-Colę... To powinno dać do myślenia co z naszymi mózgami robi producent Coca-Coli. Ja na szczęście jestem świadomym konsumentem i wybieram produkty Pepsi. Zresztą polityka Pepsi jest bardziej ludzka - mimo, że firma mniejsza, to zatrudnia 3 razy więcej ludzi niż Coca-Cola. A do tego teraz te Igrzyska... Już nigdy nie sięgnę po 'czerwone badziewie'!
yo / 83.5.75.* / 2008-03-28 19:26
hyh cola sponsoruje chyba od 50 lat igrzyska to już tradycja bez względu na to jaki to nie był by kraj...
po prostu znów ktoś chce chyba z siebie durnia zrobić...
seba1236899222 / 78.159.91.* / 2008-03-28 19:49
Ty robisz z siebie durnia. Chiny od dawna łamia prawa człowieka czy to też już tradycja? A może tradycją stanie się mordowanie Tybetańczyków?
tata Stasia / 2008-03-31 16:31 / Bywalec forum
Ale co ma do tego Coca-Cola jako sponsor Igrzysk Olimpijskich? Trzeba było pomyśleć przed przyznaniem im organizacji tej imprezy.
Maxi1 / 89.79.91.* / 2008-03-27 20:23
Większość amerykańskich i zachodnioeuropejskich firm inwestuje od lat w Chinach nie przejmując się Tybetem i prawami człowieka.
Ta zadyma z Tybetem w przeddzień olimpiady wygląda na sterowaną aby odwrócić uwagę opinii światowej od Iraku, Palestyny i Kosowa itp. niewygodnych tematów!!!
Adam - Katowice / 83.238.231.* / 2008-03-27 17:47
Zapraszam na stronę
http://www.killer-cola.info/
oraz
http://pl.youtube.com/watch?v=kOrjqHb1UnI&feature=related
YouTube: Killer Cola - Poznaj krwawy smak zbrodni
zyg_zyg / 85.222.34.* / 2008-03-27 17:22
Kilku nawiedzonych chce znowu zaistnieć. Chińczycy i tak zrobią swoje a co najwyżej zacieśnią stosunki z Amerykanami , którzy tam przeniosą produkcję. Tych kilku nawiedzonych "demokratów" ??? nie zdaje sobie sprawy, że właśnie w tym celu Amerykanie pociągają za sznurki aby kilka piesków zaczęło ujadać. Polaczki nadają się do tego idealnie. Nie myślą ekonomicznie. Rozum mają tam gdzie inni siedzą. Wystarczy popatrzeć na wydarzenia na Placu Niebiańskiegio Spokoju. Na polecenie Amerykanów polskie pieski ujadały i zrywały porozumienia gospodarcze. Pierwszymi, którzy nawiązali współpracę z Chinami byli Amerykanie i Niemcy. Możecie sobie ujadać ale inni myślą jak na tym zarobić
Adam - Katowice / 83.238.231.* / 2008-03-27 17:35
Biedny piesku, gnojeczku, co rozumu nie masz nawet tam gdzie inni siedzą, jesteś tak glupi, że nawet nie warto tobie nic wyjaśniać.
Michal51 / 2008-03-27 12:02
Dodałbym że również VOLKSWAGEN wspiera te igrzyska ....
Adaśko z Łodzi / 2008-03-27 11:54 / Bywalec forum
tak tak - nie kupujcie Coca Coli. Najwyżej zamkną zakłady w Polsce i zwolnią ludzi... a Chińczyki i tak będa to miec gdzieś (podobnie jak szefowie Coca Coli) :)
lbolek / 79.188.77.* / 2008-03-27 10:43
Bardzo dobry pomysł. Odciąć reżim od kasy. Swoją drogą te dwie marki zasługują na solidnego kopa za wpieranie go. Nie przepadam za nimi ale teraz będę ich szczególnie unikał jak i wszelkiej chińszczyzny. Piszcie do nich maile to może szybciej zmiękną....
asdfasdf / 194.106.143.* / 2008-03-27 10:33
lol 40 podpisow, ale sie tym przejma...
to jedynie reklama ludzi ktorzy chca stac sie bardziej popularni przez przekazanie glupoty do prasy... a glupia prasa to publikuje...
ZaWolnyTybet / 83.175.177.* / 2008-03-27 08:53
Tak. Tak. Tak.
Dotyczy także wszystkiego co robione w Chinach.
Dotyczy wszystkich sponsorów olimpiady w Pekinie, którzy popierają ten reżim.

Przez prawie 50 lat Chińczycy wymordowali miliony Tybetańczyków. Na samym początku wprowadzili politykę eksterminacji tego narodu. Miliony Tybetańczyków ginęły w obozach pracy, dzięki którym Chiny przeżywały cud gospodarczy.

Olimpiada w Pekinie, to jak zorganizować igrzyska w obozie koncentracyjnym.

Zresztą zachęcam wszystkich protestujących, do tego, aby w czasie olimpiady zorganizować manifestacje w Auschwitz, pokazując tym samy, unaoczniając ludziom: CO SIĘ DZIEJE W TYBECIE OD BLISKO 50 LAT!!!

Na bramie głównej, tuż pod napisem: Arbacht macht frai, umieścić napis: TYBET.
Może wreszcie ludzie zrozumieją co się działo w Tybecie przez wiele lat i dzieje tam nadal, bo to dokładnie to samo...
germanofil / 83.19.176.* / 2008-03-27 11:22
*"arbeit macht frei" jak cos
..-ood4 / 83.17.193.* / 2008-03-27 09:39
tak, nie miliony a MILIARDY. DZIESIATKI MILIARDÓW. SETKI miliardów Tybetanczyków wymordowano. Idz włóz głowe pod kran.
ZaWolnyTybet / 87.206.233.* / 2008-03-27 11:53
"...W ciągu pierwszych lat inwazji chińskiej na Tybet zginęło ok. 1,2 mln ludzi, na skutek: głodu, tortur, rozstrzelań, wiezień, przymusowej pracy w obozach. (1/6 całej populacji) (...) W 1966 roku wkroczyła Gwardia Czerwona, która przez 10 lat: plądrowała, niszczyła mordowała, gwałciła.... wdrażając plan Mao hiper komunizacji do 1976 roku, kiedy Mao zmarł, (...) Aleksander Sołżenicyn powiedział, że Rządy Chin w Tybecie, to: "...najbardziej brutalny i nieludzki z reżimów komunistycznych na świecie..."

1,2 mln to pierwsze 10 lat ... reżim jest tam prawie 50 lat. Represje trwają, dokładnych danych nie znamy, ale nie trudno się domyśleć, że łączny bilans zamyka się w milionach...

Nie będę komentował innych wypowiedzi, nie warto... zresztą piszcie co chcecie... wam wolno, macie wolność....
hub / 83.13.140.* / 2008-03-27 09:52
myślę że miliardy miliardów nawet:)
KAP / 2008-03-27 08:46 / Tysiącznik na forum
super pomysl !! jedyna rzecz która moze dac do myslenia organizatorom i sponsorom w czasach powszechnej komercjalizacji igrzysk 'pokoju' to uszczerbrek w kasie bezposrednio oraz poprzez uszczerbek w wizerunku marki.
Bodek2 / 2008-03-27 09:53 / Bywalec forum
Ja akurat pijam Pepsi :-)
KAP / 2008-03-27 11:04 / Tysiącznik na forum
a buty?
Bodek2 / 2008-03-27 12:33 / Bywalec forum
Buty mam polskie skórzane lakierki :-)
mateleo / 2008-03-27 08:43 / Bywalec forum
Proponuje bojkot pod warunkiem iż będzie dotyczył więzniów z Guantanamo oraz nielegalnej inwazji na Irak, stosowania tortur i łamania praw człowieka przez amerykanów.
leih. / 212.76.37.* / 2008-03-27 08:12
ja mam zamiar kupować Colę i mam gdzies czy popierają igrzyska czy nie. trzeba było NIE dawac Chinom olimpiady a teraz nie płakac. O tyle. Jak sie dało, to robienie im koło pióra to niepowazne.
pantagruel / 2008-03-27 11:13 / OJOS DE BRUJO
wlasnie. Zbojkotowac nalezy komitet olimpijski a nie przedsiebiorstwa zarabiajace kase dla swoich akcjonariuszy. Trzeba wiedziec przeciw czemu oponowac, aby nie narazac sie na smiesznosc.
keyser soze / 89.77.251.* / 2008-03-27 08:01
popieram, żałuję tylko, że kupiłem ostatnio plecak z trzema paskami...

Najnowsze wpisy