Forum Forum prawneKarne

Brak podpisu na mandacie za brak biletu.

Brak podpisu na mandacie za brak biletu.

pasażer / 195.74.50.* / 2008-01-14 14:33
Witam!
W moim przypadku problemem jest brak podpisu pasażera (czyli mnie) na wezwaniu o wniesienie opłaty za brak ważnego biletu. Kontroler wypisał mi cały ten kwitek ,ale zapomniał o jednym chyba ważnym w tej sytuacji aspekcie, czyli wzięciu odemnie podpisu. Moim zdaniem taki dokument jest nieważny, jak zresztą każdy inny, ponieważ nie ma na nim mojego podpisu! Nie raz spotkałam się z historią o podawaniu fałszywych danych przez kogoś w czasie kontroli, czyli tak samo mógł uczynić ktoś z moimi danymi.
Proszę o wasze opinie w tej sprawie! Mam uiścić opłatę ,czy też nie przejomować się tym, gdyż kontroler przez własną nieuwagę popełnił błąd na którym mogłabym skorzystać.
Pozdrawiam!
Wyświetlaj:
mikan4 / 2008-01-16 20:09
nie musi być podpis, co prawda jest to trochę inaczej niż, z mandatem karnym, który bez podpisu idzie automatycznie do sądu, ale tak czy siak mandacik jako tako jest wazny, nie ma co prawda jak na razie nadanej klauzuli wykonalności, ale może ją dostać, na mocy orzeczenia i wtedy smutny pan zapuka do drzwi i zabierze telewizor :D
Anty_Renoma_83 / 2008-09-03 22:13
pod warunkiem ze ten telewizor:) jest zarejestrowany na osobe od ktorej roszczenia sie dochodzi:). A ciekawe kto dzis rejestruje telewizor:D??? jesli jestes osoba pozostajaca na utrzymaniu rodzicow to telewizor nalezy do rodzicow. Wiec nie jest Twoj...:D i to ten pan bedzie wlasnie smutny ze nic nie zgarnal:D
eks-pasażer / 77.112.109.* / 2008-01-16 08:20
Poczekaj jak przyślą ci upomnienie,i wtedy udaj się do przewożnika z reklamacją ,w której podasz że ktoś posłużył się twoimi danymi(może kontroler?),bo ty zawsze kasujesz. Prawdopodobnie umorzą,i sprawa zakończy się w przedsiębiorstwie komunikacyjnym
konrad0 / 87.204.89.* / 2008-01-15 16:11
niestety, ale nie musisz podpisywać mandatu żeby był prawomocny. Wiec jeżeli nie zapłacisz, to prędzej czy później dostaniesz list ...:)
Nepi / 194.149.88.* / 2008-02-15 00:58
A jakas konkretna podstawa prawna co do waznosci/niewaznosci niepodpisanego mandatu? Znalazl ktos, bo to by nam rozwialo wszelkie watpliwosci, a tka to tylko gdybanie.
Młody Rentier / 2008-02-15 12:03 / Bywalec forum
nie podpisany to w pełni wazny mandat tylko trzeba jeszcze do niego przeprowadzic postepowanie nakazowe, tak wiec nie podpisujac zyskuje sie na czasie ale zwieksza to koszty.
Nepi / 194.149.88.* / 2008-02-15 17:53
Pytam o podstawe w konkretnym przepisie, bo takie tlumaczenie to wiele warte nie jest, a samemu nie mam czasu szukac, bo zakres potencjalnych ustaw w ktorych to moze byc jest spory.
Anty_Renoma_83 / 2008-08-29 13:50
od takiego pisemka sie odwolalem. Nie podpisalem mandatu. Przyszło poczta wezwanie do zapłaty! w odpowiedzi opisalem cala sytuacje jaka zaszla w pojezdzie( tj.uniemozliwienie skasowania biletu przez kontrolera) ,nastepnie powołujac sie na kwestie logiki zapytalem sie dlaczego nie mam prawa do odwołania sie od czegos z czym sie nie zgadzam??? logiczne chyba prawda??? jezeli nie podpisuje dokumentu to sie z nim nie zgadzam!!! a rozporządzenie wewnętrzne przewoźnika wyssane z palca o braku mozliwosci odwolania w przypadku braku podpisu to mozna sobie...wsadzic...:P . Z jednej strony jest to wygodne dla wiecznych gapowiczow ale z drugiej jezeli raz mnie spisali to na tej podstawie moga co chwile mi wystawiac mandaty bez waznego podpisu...
Ogolnie mija miesiac od wyslania i nie ma odpowiedzi co mam nadzieje brak podstawy prawnej czyli...i am win:D???
HURRON / 2008-08-29 22:10 / portfel
Karę za brak biletu parkingowego, którą wkładają nam za wycieraczkę, trzeba płacić tak brzmi ostateczny wyrok w tej sprawie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 stycznia 2006 roku.
Anty_Renoma_83 / 2008-08-30 11:22
"Mandat" z ZKM to nie mandat-tylko nałożona opłata dodatkowa. Jest to zupełnie inna sprawa a niżeli sprawa mandatow policyjnych czy od służb wiejskich:), gdyż te mandaty to mandat karny i podlega pod egzekucje, w przypadku zwlekania z zapłatą Urzedu Skarbowego. Mandaty komunikacyjne mogą byc przekierowanie pod sąd grodzki.
HURRON / 2008-08-29 22:11 / portfel
wydaje mi się ze ma to zastosowanie do Twojej sprawy
Anty_Renoma_83 / 2008-08-30 11:18
Dokładnie moje pismo wygladało następująco(oczywiscie zmieniam dane).Jest to jak wspomnialem pismo odwolawcze od rzekomo "mandatu", od którego nie można się odwołac. Oto ono:) :

Michał Kowalski Gdańsk, dn.21.08.2008 r.
ul. Fiołkowa 34A/4
81-355 Trąbki Wielkie

Z.W. RENOMA Sp.z.o.o.
ul. Podwale Grodzkie 2
80 – 895 Gdańsk


dot.: wezwanie do zapłaty nr C 4554781; pismo z dnia 30.07.2008 r.

W dniu 29.06.2008 r. w trakcie kontroli biletowej kontrolerzy poprosili mnie o okazanie dokumentu tożsamości celem nałożenia opłaty dodatkowej. Kolejną czynnością, jaką miałem wykonać na polecenie kontrolerów miało być złożenie podpisu pod protokołem, lecz odmówiłem jego podpisania z wielu względów (m.in. na niestosowne zachowanie się pracowników Państwa firmy; uniemożliwienie skasowania biletu na przejazd zgodnie z obowiązująca taryfą). Poinformowano mnie również, że nie składając podpisu nie przysługuje mi prawo do odwołania się od nałożonej opłaty dodatkowej (kontrolerzy powoływali się na zarządzenie wewnętrzne wydane przez ZTM Gdańsk).
Powołując się na sferę logiki oraz obecnie obowiązujące normy zwyczajowe stwierdzić można, że jeżeli pasażer nie podpisze „mandatu” to oznacza, że nie zgadza się z jego treścią. Dlatego też zwracam się do Państwa z pytaniem, dlaczego pasażerowi nie przysługuje prawo do odwołania się od czegoś, z czym się nie zgadza...?
W związku z powyższym, proszę o podanie podstawy prawnej, która stwierdza jednoznacznie, że pasażer nie ma prawa do odwołania się od nałożonej na niego opłaty dodatkowej w przypadku, gdy nie została ona przez niego podpisana.
Domniemać można również, iż posiadając dane osobowe pasażera, na którego w przeszłości zostały nakładane opłaty, kontrolerzy czy też inni pracownicy firmy zajmującej się kontrolą biletów mogliby potencjalnie nakładać kary bez konieczności podpisu pasażera.
W takim przypadku również nie przysługiwałoby prawo do odwołania się.
Proszę o odpowiedź na niniejsze pismo w możliwie szybkim terminie.


Z poważaniem
Anty_Renoma_83 / 2008-08-30 11:28
Rozmawialem rowniez z prawnikiem i stwierdzil on , ze mandat nie podpisany jest roszczeniem wymagalnym, gdyz kanary identyfikują Ciebie i twoje dane na podstawie Dowodo os. Tylko pytanie...a jak ustalaja moje dane przez policyjna "szczekaczke", gdzie nie ma mojego zdjęcia. W kazdym razie ja k nie podpiszesz mandatu zawsze masz prawo odwolania sie! Odwolac sie nie mozna jedynie w sytuacji prawomocnego wyroku sadowego!Pozdrawiam


----------------------------------

Wywalic renome-koniec bezprawia i chamstwa!
HURRON / 2008-09-01 01:23 / portfel
Jak wyżej. Przeczytaj wyrok NSA, a nie pouczaj mnie o różnicy pomiedzy mandatem karnym,a opłatą dodatkowo, gdyż są to odrębne gałęzie prawa. Twoje "odwołanie" jest totalnie pozbawione logiki.

Ignorantia iuris nocet
Anty_Renoma_83 / 2008-09-04 08:15
co do tej zasady. Zgodze sie z nią. A to ze prosze o podanie podstawy prawnej wynika z faktu iż ZTM zaslania sie przepisami wewnetrznymi gdzie nie sa one zgodne z prawem. Moje "odwołanie"ma na celu, nie zebym ja sie dowiedzial o co chodzi bo dobrze wiem, tylko zeby uzmyslowic tym debilom ze jak sie na cos powoluja to wiedza na co a nie na wewnetrzne rozporzadenie...:P a najwyrazniej widac ze nie maja argumentow skoro nie potrafia odpisac na takie "odowołanie pozbawione logiki" ...
Anty_Renoma_83 / 2008-09-02 08:52
a poza tym wyrok NSA ma sie do opłat komunikacyjnych jak...i to jest wlasnie bez sensu! to co piszesz! bo to ma sie nijak w kwestii odwolania! POWTORZE MOZE NIE ZAUWAZYLES...!JAK NAPISALEM WCZESNIEJ, ODWOLAC SIE MOZNA ZAWSZE, POZA SYTUACJA GDZIE ZAPADL PRAWOMOCNY WYROK SADOWY! WIEM ZE WYGRAC CIEZKO ALE TO SA PRAWA CZLOWIEKA I OBYWATELA ZEBY MOC SIE ODWOLAC A NIE ZE JAKIS PAN Z ZTM MI POWIE ZE NIE I CH**! I prosze podaj argumenty dlaczego "moje odwolanie jest pozbawione logiki"...
Anty_Renoma_83 / 2008-09-02 08:41
a niby dlaczego?potrafisz to jakos uargumentowac? gdzie jest brak logiki? to że domniemam to i tamto to mam do tego prawo i nikt mi tego nie zabroni. Nie wiem gdzie widzisz ze to jest bez sensu. Z Twojego toku rozumowania wynika ze wszystko co bys napisal do tego typu instytucji jest bez sensu. Jak by sie przedawnilo i bym napisal ze roszzczenie ulega przedawnieniu zgdonie z art77 ust 1 ustawy Prawo przewozowe o tez byc uznal ze bez sensu? Ja sie tylko pytam na jakiej podstawie nie moge sie odwolac? Bo dla mnie przepisy wewnetrze ZTM to nie jest podstawa prawna...
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy