Forum Forum emerytalneOFE

Brak składki na OFE za pierwszy miesiąc pracy

Brak składki na OFE za pierwszy miesiąc pracy

thorin87 / 2014-05-26 11:23
Witam,

Krótkie wprowadzenie:
9 grudnia 2013 dostałem pierwszą umowę o pracę, do OFE papiery wysłałem 23.01.2014. Wg informacji z PUE ZUS data zawarcia umowy z OFE to 30.01.2014, data rejestracji członkostwa to 11.02.2014.

W czym problem?:
Pierwsza składka przekazana do OFE (zarówno w PUE, jak w panelu klienta OFE) jest ze stycznia 2014, nie dostałem natomiast składki za grudzień 2013.

Czy taka składka mi się należy?
Znalazłem sprzeczne informacje - zarówno mówiące o tym, że składki sprzed zapisu do OFE powinny być przekazane (ale bez odsetek), jak i takie, że pierwsza składka następuje po otrzymaniu przez ZUS od Funduszu zgłoszenia rejestracji umowy o członkostwo.

Bardzo proszę o pomoc w ustaleniu jak powinno to wyglądać.
wiwan / 2014-05-27 12:46
Odpowiedź kryje art. 111, ust. 8 ustawy o systemie ub. społecznych.

"Składka [...] podlega przekazaniu na rzecz otwartego funduszu emerytalnego, począwszy od najbliższej płatności składek na ubezpie-czenie emerytalne, dokonanej po otrzymaniu przez Zakład od otwartego funduszu emerytalnego zawiadomienia o zawarciu umowy członkowskiej przez ubezpieczonego".

Na zawiadomienie OFE ma 6 dni od uzyskania wiedzy o podpisaniu umowy- teraz jedynie w formie korespondencyjnej.

Nie ma więc możliwości by 'kalendarzowej' by Zakład miał podstawy dokonać podziału składki za grudzień, której termin płatności był do 15 stycznia (gros przypadków) lub do 5 stycznia (dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych)

Najnowsze wpisy