Forum Forum inwestycyjneFundusze

Budowa portfela, a aktualna strata

Budowa portfela, a aktualna strata

draczka / 2008-12-15 08:01
...Dzień Dobry,
We wrzesniu 2007r zainwestowałem 40% pieniązków w fundusze akcyjne (80% w TFI inwstujących na GPW i 20% w TFI inwestujących na rynkach rozwijających się i dalekiego wschodu) obecnie jestem 60% na portfelu do tył...
W tym miesiącu zainswtsowałem 15% w lokate bankową i 10% w produkt strukturyzowany (akcje, surowce, waluty, infrastruktura),
W gotówce na avista mam jeszcze 35% gotówki,
I teraz najwazniejsza dle mnie pytanie czy zacząc już dokupować jednostki funduszy akcyjnych które już posiadam ( wydaje sie za jak możemy spaść w dół to już nie wiele bo ile można spadać-wieć potencialny spadek akceptuje) w celu uśredniania?
Jeżeli tak to w jakich odstępach czasowych wchodzić w fundusze,

Chyba że widzi Pan inne rozwiązanie np. takie zeby o tych funduszach zapomnieć i zainwestować w nowe produkty...?

O kwotach nie pisałęm ale mogę powiedzięc że to kwoty bardzo znaczące.

Proszę o pomoc.
Wyświetlaj:
Pilsener / 2008-12-15 15:30 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
1. Zawsze warto pozbyć się tych TFI, które mają gorsze wyniki od konkurencji - np. nasz spadł o 60%, a średnia w tym segmencie to tylko 45%, a na obecną chwilę powinni nas interesować fundusze, które mało spadają, a nie wyprzedzają hossę, bo hossę to może zobaczymy za 3-4 lata
2. Z bezpiecznych inwestycji radzę przechodzić z lokat na obligacje - w nadchodzącym roku powinniśmy mieć do czynienia z największą obniżką stóp przez RPP
3. Kupować akcje można, ale na teraz polecam nie więcej niż 50% akcji w portfelu, akcje dokupować stopniowo, unikać różnych "dynamicznych" wynalazków i inwestować głównie w spółki z W20 i branże słabo objęte kryzysem

Nie trzeba było włazić w akcje na górce, tylko już lepiej kupować progresywnie w czasie spadków. Tak dużych strat nie odrobimy w ciągu 5-ciu lat na najbliższej hossie, chyba, że znacząco zwiększymy portfel akcji - ale na to jeszcze nie czas, bo wątpie, żeby średnia stopa zwrotu z akcji przekraczała teraz 12-15% rocznie - a tylko taki wzrost sprawia, że zysk staje się adekwatny do ryzyka, przecież 8 czy nawet 9% moźna zarobić praktycznie bez żadnego ryzyka.
draczka / 2008-12-15 18:47
pkt. 1 - pytam siępo co realizować 60% strate - pieniądze na dzień dzisiejszy są mi nie potrzebne,

pkt. 2 mocno to rozważam wejść f fundusze obligacyjne a jak sie rynek oczysci zmieni trend wrócic do obl. akcyjnych...

pkt. 3 hymm 50% to już prawie mam w portfelu jak zaczne uśredniać w dól to moze nagle się ich zrobić 60-70% i nie wiem czy to będzie dobre???

Czekam dalej na Państwa propozycję.
Pilsener / 2008-12-15 21:45 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
1. To jest przecież realna wartość - nie lepiej te 40% przenieść do lepszego funduszu? Jak fundusz radzi sobie gorzej od średniej, to mała szansa na to, że nagle wyjdzie na lidera, nie należy nagradzać złych zarządzających - a przecież co rok odciągają jakiś tam % wartości jednostek na prowizje. Należy inwestować w w kilka funduszy tego samego segmentu i regularnie pozbywać się tego, co radzi sobie najgorzej.

3. Gdy złapał nas dołek na akcjach to nie ma dobrych rozwiązań - najlepiej dostosować portfel do obecnej sytuacji, czyli nie więcej jak 50% akcje, reszta obligacje. Rozłożyć zakupy tak, żeby za 2-3 lata mieć max. 70-80% akcji - a i tak jest to ryzykowne i należy to traktować długoterminowo, ale inaczej nie ma nawet co marzyć o odrobieniu choć części strat.
picia / 78.148.182.* / 2009-03-05 10:17
Mam pytanie do pkt 1.
Mam również zainwestowane pieniądze w fundusze akcji jak na dzień dzisiejszy wolę tam za częto nie zaglądać. Procent strat znaczący. Czołówka od końca.
tak to jest ci co byli na szczycie w notowaniach są na szczerym końcu teraz.

Chodzi mi mianowicie czy opłaci się to teraz sprzedawać.
bo teoretycznie i ewentualnie zarobią (odrobią) inne fundusze przyjdzie zapłacić podatek.
A od tego co mam już w stracie zanim dojdzie do "0" to nie płace podatku.

Tylko fakt czy to kiedyś odrobi.
1.DWS Polska FIO Top 25 Małych Spółek
2.BPH Akcji Dynamicznych Spółek Sub BPH Parasolowy FIO
3.Legg Mason Akcji FIO

W 1i 2 najbardziej umoczyłem - najwięcej włożyłem i najwięcej % spadło.

Może ktoś ma świeży umysł w tym temacie
Pilsener / 2009-03-05 11:43 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Na pewno nie zarobisz na Top25 małych spółek, dynamicznych spółek etc. Takie fundusze polecam tylko i wyłącznie na czas hossy, a hossa to może będzie, w 2012 jak dobrze pójdzie. LM akcji bym teraz zostawił i dopasował portfel do sytuacji: nie więcej jak 50% w akcje teraz (a rozsądne wydaje się około 30%), reszta obligacje i lokaty.

Co do podatku to nie jestem ekspertem.
picia / 78.148.182.* / 2009-03-06 09:30
To sądzicie że nalezy zrobić konwersję na inne spółki (fundusze)
Najbardziej mnie to denerwuje że zabieram się za to tak późno.

Sadzicie że sprzedać jedynkę i dwójkę jeżeli jest 75 % w plecy.
Obawiam się że nie ma co już ratować.
Pilsener / 2009-03-06 13:44 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Dokładnie, wystarczy przeanalizować składniki wzrostów: gros przypada na spółki z W20, one spadły najmniej i zaczną rosnąć najszybciej, miśki zapewne kiedyś przegonią W20, ale to dopiero wtedy, gdy hossa się rozkręci, wtedy inwestorzy kupią każde g...

Myśląc długoterminowo w ogóle nie kupowałbym miśków - za duże ryzyko, nawet podczas nie jest powiedziane, że będą lepsze od dużych spółek. Zawsze najpierw rosną obligacje korporacyjne, potem duże spółki, potem średnie a na końcu cała reszta.
draczka / 2008-12-16 16:01
po wszytskich za i przeciw zdecydował zę gotówke podziele

I wariant
40% f. TIMNGOWY Noble Banku
60% f obligacji allianz

II wariant
50% lokata 10% Noble Banku na 5m.
60% obligacji allianz

i powrót na giełde w połowie roku... 2009

Jakies sugestie?
Pilsener / 2008-12-16 22:18 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Połowa 2009 to chyba za wcześniej trochę... ja bym myślał 2010/2011. Allianz obligacji jest ok - ale ja bym wybrał po 3 fundy obligacji, tak dla pewności. Lokata też ok, jak ma stałe oprocentowanie - inaczej mogą Ci obniżać odsetki a jak zrezygnujesz to i tego nie dostaniesz :)

Noble Timingowy podtrzymuje dobrą passę na fundy aktywnej alokacji etc. - wygląda bardzo obiecująco, ale nie polecam go tylko dlatego, że nie ufam nowym produktom. Pojawił się w najlepszym momencie - pod koniec bessy, więc trudno będzie zweryfikować te "timingowe" umiejętności zarządzających, mam zaufanie do Noble Banku, będę obserwował ten fundusz bardzo uważnie najbliższy rok. Też warto by podzielić pomiędzy 3 fundy - minimalizujesz ryzyko, bo dziś nikomu nie można ufać - wystarczy wspomnieć SEB Obligacji. Jakbyś się czuł, gdybyś miał tam 60% portfela?
aleksu / 2009-02-28 21:39 / Bywalec forum
Masz ostatnią szansę na agresywne wejście w akcje, pociąg właśnie rusza zauważ że obroty w końcówkach sesji na WIG20 rosną, to duzi akumuluja blue chipy po atrakcyjnych dla nich cenach. Zapamiętaj że po środzie odjeżdżamy nie wskakuj do pędzącego pociągu, wsiądz już teraz.
wodaiogien / 82.210.178.* / 2009-03-24 00:50
Proszę, jaki z Aleksu jasnowidz. Faktycznie wzrosty na giełdzie utrzymują się do dziś. Odwilż jest już widoczna. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach w wyszukiwaniu funduszy lub samodzielnej grze na giełdzie to proszę o kontakt. Wystarczą regularne wpłaty aby przygotować sobie na czas hossy niezły portfel akcji.
601 99 98 97
xxxl / 83.10.253.* / 2008-12-17 02:31
fundusze ?

fundusz wsadzi pieniądze w to samo
co Ty możesz wsadzić sam

i bedzie brał prowizję od Ciebie
czy zarobi czy straci prawie nic nie ryzykując

Ty od siebie samego raczej
prowizji nie weźmiesz
za to ryzyko weźmiesz na siebie
p.ostry / 195.85.249.* / 2008-12-17 13:34
no niby tal ale jak wejdziesz sam w obligacje to odkupią je od Ciebie po okresie wykuou, z funduszu ob ligacji zawsze możesz wyskoczyć sam gdybyś nagle chciał zmienić dtrategię
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy