Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Być czy nie być VATowcem

Być czy nie być VATowcem

Pytanie do eksperta / *.*.*.* / 2009-11-04 16:04
Właśnie rejestruję działalność gospodarczą i zastanawiam się nad tym, czy zostać płatnikiem podatku VAT. Proszę o jakieś informacje na ten temat. Tomek
kpoplawska / 2009-11-04 16:12 / Katarzyna Popławska, doradca klienta
Każda osoba zakładająca własną działalność gospodarczą ma prawo skorzystać ze zwolnienia z rejestracji do podatku VAT. Z obowiązku bycia VAT-owcem są zwolnieni przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży nie przekroczy 50 tysięcy złotych. Decyzja o zarejestrowaniu się jako płatnik tego podatku od początku istnienia firmy zależy od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy.
Jeśli spodziewa się Pan, że przychody będą niższe niż 50 tysięcy złotych w skali roku, powinien się Pan zastanowić i dobrze policzyć, jaka opcja będzie dla Pana korzystniejsza – z VAT-em czy bez.
Jeżeli będzie Pan sprzedawał swoje usługi do firm, które są płatnikami podatku VAT będą preferowały, aby wystawiać im faktury z VAT dzięki temu będą mogły odliczać sobie VAT.
Podobnie jest jeżeli Pan zakupuje usługi bądz towary od firm otrzymując od nich faktury VAT. Jeżeli nie będzie Pan płatnikiem VAT takie usługi będą dla Pana droższe.

Uwaga: Istnieją rodzaje działalności gospodarczej, które wymagają zgłoszenia do VAT-u wraz z rejestracją działalności, np. PKD 70.22.Z - Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania.

Osoby, które chcą lub muszą zostać płatnikami podatku VAT, muszą złożyć w urzędzie skarbowym druk VAT-R. Koszt zgłoszenia to 170 złotych.

Niezależnie od formy opodatkowania, jeśli zostanie Pan płatnikiem VAT musi Pan prowadzić rejestry sprzedaży i zakupów VAT w celu prawidłowego sporządzenia deklaracji dotyczącej tego podatku.

Katarzyna Popławska, doradca klienta

SOHOfinance

Kredyty, inwestycje, podatki i księgowość, ubezpieczenia - kompleksowa opieka
doświadczonych doradców

Najnowsze wpisy