Forum Forum nieruchomościRynek nieruchomości

Ceny mieszkań. Pójdziemy w ślad za USA?

Ceny mieszkań. Pójdziemy w ślad za USA?

Money.pl / 2009-08-20 09:40
Komentarze do wiadomości: Ceny mieszkań. Pójdziemy w ślad za USA?.
Wyświetlaj:
stasiek788 / 83.23.106.* / 2009-08-20 21:25
spadki będą dużo większe bo ceny kilkakrotnie przewyższyły ich realna wartość .w porównaniu do kosztów budowy i dochodów ludności. Bańka napędzona przez deweloperów musi pęknąć.Każdy rozsądny człowiek łatwo policzy że za podobne pieniądze można wybudować dom o znacznie większej powierzchni i lepszym komforcie życia. , budowę można podzielić na etapy aby nie wchodzić w duże zadłużenie. Kredyt to dobry krok w kiepskie życie na wiele lat policzmy ile musimy więcej oddać kupując jedno mieszkanie drugie w prezencie musimy oddać bankowi jako koszt kredytu, Sytuacja dochodowa może ulec pogorszeniu np. wypadek wtedy bank zabierze mieszkanie a więc i wkład wlasny i to co zostało wpłacone.,tylko samobójcy biorą tak duże kredyty. Większość ludzi o dobrych dochodach kupiła mieszkanie w okresie tzw bumu mieszkaniowego a dzisiaj bez mieszkań w większośći są osoby o słabych dochodach dlatego też dostęp do kredytów nie zwiększy popytu dlatego deweloperzy muszą obniżyć wyraznie ceny a nie pisać bajek o wzroście popyt a więc o marzeniach, PS Mieszkam we własnym domu budowałem 4 lata 180m powierzchni i nigdy nie zamieniłbym na tzw blok w którym mieszkałem przez 28 lat Powodzenia i odwagi w decyzji o budowie
ceny mieszkan / 205.188.117.* / 2009-10-11 00:59
zgadzam ie z panem czlkowicie.-to jest zabojstwo brac taki drogi kredyt nie wiedzac czy sie bedzie mialo prace przez najblizsce 30 lat.
ani znawca ani specjalista / 89.74.11.* / 2009-08-20 16:21
Powodem dla którego nie będą rosły są m.in. opinie takie jak tu. Ktoś zarabia bardzo dobrze ale widzi, że cena nie odpowiada w żaden sposób wartości mieszkania. Niby dlaczego ktoś kto troche pomyśli ma zadłużać się na 30 lat i przez ten okres większą część lub tak znaczną przeznaczać na spłate kredytu? Opinia, że większość spłaci kredyt w 8 - 10 lat jest tak głupia, że nawet nie warta komentarza. Ceny mieszkań muszą zacząć odpowiadać ich wartości, wtedy rynek wróci do równowagi. o tym, że rosły nieproporcjonalna nikt przy zdrowym umyśle nawet nie dyskutuje.

Ale popatrzcie ile to jest artykułów, że rynek odbija, powraca popyt, wkrótce znowu zaczną drożeć... Mogę się mylić, ale czy nie jest to działanie pr mające na celu podkręcenie zakupów przez październikowym ustalaniem nowych limitów w ramach "rodziny na swoim"??
Bardzo mnie ciekawi co będzie wtedy z cenami nieruchomości. Zobaczymy, czy deweloperzy rzeczywiście powtórzą tak mówią "taniej się nie da"
doWiDzenia / 84.38.22.* / 2009-08-20 09:40
jesli 2 osoby zarabiajace srednia krajowa moga np w poznaniu kupic w kredycie na 30lat mieszkanie o wielkosci 10m2 to nie ma bata ceny poleca na łeb na szyje albo nie zostanie w tym kraju ani jedna mloda osoba. Kto to niby wam kupi ? marsjanie ?
ortopedix / 94.254.131.* / 2009-08-20 12:25
Uważam, że ceny będą realne, gdy za średnią pensję, będzie można kupić 1m2 mieszkania, a nie jak obecnie 0,3. Wartość nabywcza Polaków jest jednak nieporównywalnie mniejsza niż w zachodniej Europie, dlatego ceny muszą być tu niższe, nawet za 20-30 lat.
Mieszkam w Zakopanem, zarabiam nieźle, łącznie z żoną około 10 tyś netto, a i tak nie stać mnie na mieszkanie rzędu 50-60 m nie w piwnicach, strychach itp. Mieszkań poniżej 8tys/m2 nie ma w Zakopanem, a jeszcze 4 lata temu ludzie kupowali po 4-6tys. Spadków cen od rozpoczecia kryzysu nie widać.
Uważam, że w miastach takich jak Zakopane, W-wa, Sopot niezle mieszkanie może kosztować na dzień dzisiejszy do 6tyś/m2. Ceny materiałów budowlanych tanie jak 10lat temu, a ceny mieszkań kosmiczne.
Nie dajmy się! Nie dajmy zarabiać spekulantom.

Pozdrawiam ludzi z podobnymi problemami.
z234 / 212.76.37.* / 2009-08-20 10:52
Według mnie ceny nie polecą na łeb na szyję. Aktualne ceny wywindował rynek, cudów nie ma. Widocznie byli na te mieszkania chętni. Ceny będą bardzo zróżnicowane i uzależnione dużo bardziej od lokalizacji i warunków niż do tej pory. Średnia cena mieszkania w Wawie to ok 8 tyś. zł. za metr. i to jest średnio ok 20 - 50 % taniej niż na zachodzie (mówię średniej cenie w dużych miastach, z wyłączeniem miejsc takich jak Paryż czy Londyn) Według mnie ceny spadną o kilka - kilkanaście procent. Ceny więc będą dość stabilne przez kolejne lata. Atrakcyjne mieszkania w bardzo dobrych lokalizacjach będą drożeć. Mieszkania o gorszym standardzie będą tanieć. Ludzie będą poszukiwać mieszkań/domów poza miastami, ceny mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach podmiejskich będą rosnąć. Ceny w blokowiskach będą spadać. Ceny kamienic i atrakcyjnych mieszkań w centrach miast będą powoli rosnąć w stronę średniej europejskiej, np. w Warszawie sprzedają się nadal apartamenty w Śródmieściu w cenach od 10 - 20 tyś zł/m2. Myślę, że na te miejsca znajdą się chętni.
antyz234 / 212.2.116.* / 2009-08-24 11:46
Bardzo dobry przyklad "bullshitu" wciskanego przez deweloperow i agencje nieruchomosci, rozumiem ze z czegos trzeba zyc - zycze powodzenia.Glupich nie brakuje na pewno ktos się wkręci na nieruchomosc na zadupiu typu pruszkow, wolomin za 6 000 bo to "atrakcyjna lokalizacja 500m od kolejki wkd" i potem 20 lat bedzie z chamami dojezdzal. Moja opinia: 3 000 na podwarszawskich zadupiach, 5000 warszawa to realne ceny
Polak Mały / 83.29.186.* / 2009-08-20 22:47
Jeśli chodzi o rynek... to po pierwsze rynek nie jest taki zupełnie wolny. Jest rynkiem asymetrycznym w którym kupujący wyraźnie cierpią na brak informacji. Proszę mi pokazać jakikolwiek artykuł który ukazał się na przestrzeni 3 ostatnich lat np. w Internecie i traktował o rzeczywistych kosztach budowy? Innym przykładem jest reakcja wolnego rynku na wiadomość o wstrzymaniu wykupu mieszkań spółdzielczych za symboliczną złotówkę. Ceny mieszkań własnościowych i spółdzielczych powinny się niemalże momentalnie rozwarstwić o kilkadziesiąt tysięcy złotych, a nic takiego nie miało miejsca. Wniosek? Kupującym jest wszystko jedno co kupują.

Ale ja nie o tym. Generalnie w każdym mieście w Polsce takim jak Warszawa, Kraków, Wrocław itp. zawsze znajdzie się ktoś kto może na cokolwiek przeznaczyć w zasadzie dowolne pieniądze. Również na mieszkanie. W Warszawie będzie to może 1000...5000 osób. Ale z drugiej strony jest 1 500 000 osób które mogą przeznaczyć na 1m2 2000...3000pln. Ten kto zagospodaruję tę niszę rynkową będzie gigantem rynkowym (przykładem niech będą tanie linie lotnicze, rozumując kategoriami rynku mieszkaniowego prawdziwym biznesem byłoby latać A380 z jednym, dwoma pasażerami na pokładzie którzy zakupili bilety za 10 000Euro każdy, na przelot z Londynu do Paryża).

Pozdrawiam
architektka / 83.29.9.* / 2009-08-20 22:17
W Paryżu, to ceny mieszkań są niższe niż w Krakowie, a w takim Berlinie są dużo niższe. A w końcu porównajcie sobie Paryż z Krakowem (z brudnym zepsutym poaustriacką zabudową Wawelem jako główną chlubą Krakowa) i przestańcie bredzić !
Na prowincji we Francji ceny domów sa takie same jak na prowincji u nas, a domy wyglądają lepiej,bo mniej sztampowo, sprawdziłam !
ppogorzelski / 2009-08-24 10:25
Jasne, z tym, że Francuzi mają inną walutę:)

http://www.globalpropertyguide.com/real-estate-house-prices/P#Poland
http://www.globalpropertyguide.com/real-estate-house-prices/F#France

Ceny mieszkań w Polsce są nominalnie niższe niż te w Europie Zachodniej. Nie wiem jaka jest celowość podawania nieprawdziwej informacji i przekonywania, że jest dokładnie odwrotnie. Nie podając przy tym źródła.
residenzpalast / 83.5.146.* / 2009-08-20 12:50
w W-wie "sprzedaja sie" apartamenty 10-20tys/m2???? ..Szanowna Pani/ Pan powinien zmienic zawod i zaczac pisac teksty kabaretowe.
Moj brat ,ktory jest prezesem firmy devel wlasnie lada moment oglosi likwidacje firmy- a lokalizacje jakie mial..oooo!! super. tak wlasnie sie sprzedaja !
Postawmy sprawę jasno - dlaczego developerzy mają problemy i grozi im bankructwo ?? - BO SIĘ NIC NIE SPRZEDAJE!! prosze wejsc na allegro- to doskonaly przyklad jaki " ruch w interesie". Ciekawy to wniosek że jak się nic nie sprzedaje TO CENY NA UŻYWANE IDĄ W GÓRĘ - bardzo ciekawy. Pewnie ktoś zaraz napisze że jak zbankrutują to przestanie się budować - A KTO WAM ZNAJDZIE NOWYCH NABYWCÓW I GDZIE???? jak na rynku jest mnóstwo ludzi chcących opchać towar po zawyżonej cenie ?? Recesja nadciąga, podwyżek zarobków nie widać, cała Europa zaczyna odczuwać skutki kryzysu, ludzie tracą pracę A MIESZKANIA BĘDĄ DROŻEĆ ??

ZAPEWNE CHIALOBY SIE POWIEDZIEC ZAPEWNE!!!
doWiDzenia / 84.38.22.* / 2009-08-20 13:25
niech brat opuści cenę poniżej tego co na rynku to sprzeda, choćby było i milion ofert
pozdr

Najnowsze wpisy