Forum Forum prawneGospodarcze

Cesja umowy u operatora komurkowego a ochrona danych osobowych i nie tylko

Cesja umowy u operatora komurkowego a ochrona danych osobowych i nie tylko

Włodzimierz L / 85.128.35.* / 2010-05-20 10:43
Witam,

Firma, w której pracuje postanowiła oddać mi do dyspozycji służbowy telefon komórkowy, jednak abym nie musiał nosić ze sobą dwóch telefonów, tj. służbowego + prywatny postanowiliśmy zrobić cesje umowy na mój prywatny telefon na firmę i tak się stało.
Ostatnio przeglądając dokumenty firmowe natknąłem się na umowę cesji i ku mojemu zaniepokojeniu, zdziwieniu zostało na niej ujawnione moje hasło abonenckie, hasło to wykorzystywałem również do innych celów takich jak: konta bankowe, konta pocztowe, serwisy społecznościowe (pomińmy kwestie, ze do każdej usługi powinienem mieć inne hasło) oraz mam umowę w tej samej sieci na telefon używany przez zonę, do którego hasło jest takie samo, w związku, z czym musiałem teraz pozmieniać hasła do wszystkich usług. Kiedy próbowałem zmienić hasło abonenta dla numeru, dla którego była zrobiona cesja, dowiedziałem się, ze nie mogę tego zrobić, w salonie musi się pojawić osoba wymieniona w KRSie tj. prezes. Dodam, że do dokumentów miał dostęp cały dział administracji, + zewnętrzne biuro rachunkowe, które nas obsługuje. Na umowie cesji ponadto zostały ujawnione moje inne dane osobowe,: nr. telefonu stacjonarnego oraz prywatny adres email. Na umowie cesji pomiędzy operatorem a firmą, w której pracuje niema mojego podpisu, niemiałem nawet możliwości zapoznania się z jej treścią i zgłoszenia zastrzeżeń.
Czy operatorowi mogą grozić jakieś konsekwencje z tego powodu, uważam, że postąpił bardzo nieodpowiedzialnie.

Pozdrawiam,
Włodzimierz L.
wiwan / 2010-05-20 19:58
To, że hasło abonenckie "przeszło" na firmę, to chyba nic dziwnego. Numer telefonu, abonament, usługi dodatkowe, PIN, PUK- wszystko, czasem nawet zadłużenie, o ile operator się zgodzi ( to już wynika z regulaminu świadczenia usług- swoja drogą wyszukaj w necie na stronie WWW operatora ten regulamin i postudiuj zapisy dotyczące cesji).
Dziwny jest natomiast dla mnie brak Twojego podpisu na umowie i to, że są na niej dane, które teraz budzą Twoje zastrzeżenie. Na ogół bowiem robi się to w jednobrzmiących egzemplarzach przy "błogosławieństwie" operatora.
Zawsze zastrzeżenia dotyczące danych osobowych można zgłosić w GIODO, a przynajmniej uzyskać info, czy w danej sytuacji wygląda to na bezprawie.
Dla "sportu" zawsze wcześniej można do opa złożyć w tej sprawie reklamację dotyczącą ochrony danych osobowych- na jakieś zapisy się powołają.

Najnowsze wpisy