Forum Forum nieruchomościRynek nieruchomości

Cesje wstrząsną rynkiem - mieszkania potanieją?

Cesje wstrząsną rynkiem - mieszkania potanieją?

Wyświetlaj:
iee / 2007-08-22 21:41
Dla wszystkich którzy nie wierzą w obniżkę cen nieruchomości -- spójrzcie na materiały budowlane - już staniały o 30 % !
Teraz kolej na masowe bankructwa ( za 3-7 lat) i kupię sobie fajny domek od komornika.
agres / 2007-08-26 10:43
Nie zauwazasz faktu ze rosna rowniesz koszty kredytu i ludzie nie będą mieli zdolnosci kredytowej nawet na te przecenione nieznacznie mieszkania co zmusi ich od wynajmu, a od kogo beda wynajmowac ?? A od tych co maja mieszkania ... Nawet jesli ktos kupil na kredyt to wynajmujac bedzie go stac na utrzymanie nieruchomosci bez straty a nawet na niewielki zysk (po dojeciu kosztu kredytu od czynszu za wynajem), przeczeka 2-3 lata i RPP zacznie obnizac stopy procentowe a wowczas wroci bum na kupno mieszkan i ceny skocza w gore. Wowczas sprzeda mieszkanie zarobi z 50% + odzyska kase z kapitalu ktory wpracal do banku w okresie wynajmu.
?! / 2007-08-14 16:07 / Tysiącznik na forum
Nie wierzę w obniżkę cen nieruchomości. Może tymczasowo ceny "wyczekująco" zatrzymaja się, ale ponieważ i tak w Polsce jest taniej, niż w innych krajach UE, więc bedziemy piąć się w górę!
iot / 217.74.64.* / 2007-08-17 17:44
Wiara ? A dlaczego na swiecie istnieja ateisci ?
http://biznes.onet.pl/0,1590613,wiadomosci.html
ait / 89.200.145.* / 2007-08-16 20:47
"Wyczekujaco" na co ? Od miesiaca juz nikt nie pisal o wzroscie cen nieruchomosci. A dzis stacje telewizyjne sugeruja "pogorszenie warunkow splaty kredytow". I powiem Ci, ze przezylbym wzrost o kilka punktow procentowych, ale nie od mieszkan drozszych o 150%!!!

Ciekawe, po ile beda sprzedawane te "dziury" w ziemi, ktore tak promowano. Ciekawe, po ile beda grunty, jak developerzy stoja z pustymi domami. Nie pisze o mieszkaniach - developerzy sa juz tansi niz oferujacy sprochniale dziuple do remontu.
km_stocks / 2007-08-16 13:06
nie chodzi o to, że taniej niż w UE, ale Polaków nie stać już na kupowanie
Szeryf1 / 62.111.218.* / 2007-08-13 11:18
I jeszcze jedna ciekawostka nie czekałem z mieszkaniem w Warszawie sprzedałem w zeszłym roku. Za mniej niż inni, którzy czekali do dziś. Udało mi się szybko wybudować dom. Dziś mieszkam w domu 260 m2 przy Puszczy Kampinoskiej. I zdążyłem skończyć przed podwyżkami. Ci co czekali do ostatniej chwili z myślą sprzedaży mieszkania i wybudowania domu są na pewno w plecy. Zdrożała ziemia, pracownicy i materiały. Materiały tanieją, ale ceny robotników rosną.
Szeryf1 / 62.111.218.* / 2007-08-13 11:11
Ziemia jest w cenie mieszkam 18 km od Wa-wy. Kupiłem sąsiednią działkę za 66 tyś. Dziś 330 tyś. W okolicy odralniają 60 h i ceny mogą spaść, ale też mogą wzrosnąć. Choć już nie tyle. Nie martwi mnie to bo działka jest budowlano usługowa.
Pod zastaw się nadaje elegancko. W okolicach Warszawy i dużych miast ceny nie wzrosną już tak ekstremalnie. Ale są tereny w okolicach ok 80 km od Warszawy gdzie za h płaci się 10 000 tyś. I tam ziemia zdrożeje 300% za 3/4 lata.
zdążyłem / 217.116.98.* / 2007-08-02 14:59
A ja tam cieszę się że udało mi się podpisać cesje na "moje" mieszkania jeszcze przed falą wykupu lokatorskich...
Udało mi się sprzedać i jeszcze coś na tym zarobić ale robi się to coraz trudniejsze szczególnie po takich artykułach we wszystkich portalach i prasie
Karolinas / 83.24.56.* / 2007-09-10 18:48
Witam czy możesz napisać czy nie miałeś problemów z deweloperem przy podpisaniu cesji? Też zamierzamy jak najszybciej sprzedać mieszkanie które jest w trakcie budowy, nie wiemy od czego zacząć proszę o odpowiedź na maila sad.karolina@wp.pl. Jeśli masz jakieś strony do poczytania o cesji lub porady to proszę o przesłanie. Pozdrawaim
malczakpalczak / 217.153.130.* / 2007-08-05 20:44
a podatek zapłaciłeś :-)
U.S. / 83.31.127.* / 2007-08-07 10:39
nie ale jest namierzony.wkrótce zostanie wezwany.hehe
Inwestor onet / 81.219.230.* / 2007-08-04 06:54
245 EURO/m2 - Średnia cena GRUNTU budowlanego podmiejskiego w starej UNII


GRUNTY podmiejskie pod budownictwo niskie mieszkalne/Okolice Miast/ :

- 245 EURO/m2, dla miast powyżej 1.000.000 mieszkańców, do ok. 20 km od granicy miasta. Każdy dodatkowy kilometr powyżej 10km(baza) od granicy miasta powoduje spadek, poniżej wzrost o ok. 2÷5 EURO/m2 ceny GRUNTU, dla Strefy bezpośredniego wpływu tego miasta


- 225 EURO/m2, dla miast 500.000÷1.000.000 mieszkańców, do ok. 15 km od granicy miasta. Każdy dodatkowy kilometr powyżej 8km(baza) od granicy miasta powoduje spadek, poniżej wzrost o ok. 2÷5 EURO/m2 ceny GRUNTU, dla Strefy bezpośredniego wpływu tego miasta


- 195 EURO/m2, dla miast 250.000÷500.000 mieszkańców, do ok. 10 km od granicy miasta. Każdy dodatkowy kilometr powyżej 5km(baza) od granicy miasta powoduje spadek, poniżej wzrost o ok. 2÷5 EURO/m2 ceny GRUNTU, dla Strefy bezpośredniego wpływu tego miasta

Oprócz Niemiec Wschodnich i Berlina



1. Prognozowany Wzrost ceny GRUNTU budowlanego podmiejskiego w starej Unii przez najbliższe 10lat ok. 4% średniorocznie, tj. np.
245 EURO/m2 * 1,04^10 = 245 * 1,48 = 363 EURO/m2.
W latach 2007-2010 ok. 4,5% rocznie.

2. Ceny w Polsce GRUNTU budowlanego podmiejskiego wzrosną 3-4razy i osiągną w ciągu 10 lat poziom ok. 70% cen unijnych tj. np.:
WARSZAWA: 245 EURO/m2 *1,04^10 * 0,70 = 254 EURO/m2,
WROCŁAW, KRAKÓW: 225 EURO/m2 *1,04^10 * 0,70 = 233 EURO/m2


3. Udział kosztu GRUNTU budowlanego w Kosztach Inwestycji w starej Unii to


35÷55% = koszt gruntu / koszt budowy + koszt gruntu. Niższe parametry udziału, dla GRUNTÓW podmiejskich tj. 35-45%.
___________________________________________________________________

Sprzedaż prywatnych działek nie podlega VAT
(Dziennik/11.06.2007)
Nabycie działek rolnych przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, podział ich i sprzedaż jako działek budowlanych nie podlega VAT. Taka jest treść wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, do którego dotarł "The Wall Street Journal Polska". Orzeczenie (sygn. I FSK 603/06 z dn. 24.04.2007r.) przesądza, że błędne jest stanowisko fiskusa, zgodnie z którym sprzedaż choćby jednej z wydzielonych działek budowlanych, to już działalność gospodarcza podlegająca VAT.

W rozstrzygniętej przez NSA sprawie chodziło o interpretację Urzędu Skarbowego z Olsztyna, do którego zwrócił się Henryk G. Na początku lat 90. kupił dwie działki rolne. Po zmianie planu zagospodarowania przestrzennego uzyskały one status działek budowlanych. W latach 2004 - 2005 właściciel podzielił je na 93 części, ale ciągle wykorzystywał je do celów rolnych. Urząd Skarbowy z Olsztyna uznał, że sprzedaż działki będzie działalnością gospodarczą rodzącą konieczność zapłaty VAT. Wskazał na art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, mówiący, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, także rolników i osób wykonujących wolne zawody, także wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy. Stanowisko to podzieliła Izba Skarbowa i Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wyrok tego ostatniego uchylił NSA, do którego rolnik złożył skargę kasacyjną. W uzasadnieniu NSA powołał się na przepisy unijne, które zdaniem sądu mają zastosowanie w sprawie. Sąd przyznał, że VI Dyrektywa o VAT pozwala na uznanie za podatnika każdego, kto okazjonalnie zawiera transakcje związane z działalnością gospodarczą, w szczególności dostawę działek budowlanych. Czynności te powinny być jednak związane z działalnością gospodarczą.(...)

Według NSA uzasadnione jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników, nawet jeżeli wykonują czynności dostawy towarów, jeżeli dokonują sprzedaży majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży. Zdaniem sądu, warunkiem uznania danej osoby za podatnika jest jej stałe zaangażowanie w prowadzoną działalność gospodarczą. Sąd zwraca uwagę, że podstawową zasadą obowiązującą w VAT jest zasada neutralności tego podatku dla podatnika. Podatnik musi mieć zagwarantowaną możliwość odzyskania podatku naliczonego. Ponadto zgodnie z wyrokiem ETS (C-415/98) podatnik, który nabywa składnik kapitału w celu wykorzystania go zarówno w celach gospodarczych, jak i prywatnych może go zachować w całości w majątku prywatnym i wyłączyć go z opodatkowania.(...)



W wyrokach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 20 października 2006 r. (sygn. akt I SA/Wr 830/06, niepublikowany) oraz z 16 maja 2007 r. (sygn. akt I SA/Wr 153/07, niepublikowany) stwierdzono, że okoliczność, że podmiot wykonuje czynności wymienione w art. 5 ustawy o VAT, nie jest wystarczającą przesłanką do ich opodatkowania. Musi bowiem działać w charakterze podatnika, a zatem podmiotu wykonującego samodzielnie działalność gospodarczą. Tymczasem czynności podlegające opodatkowaniu wykonane przez podmiot niewystępujący w charakterze podatnika pozostają poza zakresem opodatkowania.
antyPiSuar1 / 198.155.189.* / 2007-08-02 14:54
A co ktoś się spodziewał, że wzrosty dwucyfrowe będą co roku? Toż w 5 lat byśmy ceny mieli jak działek na Księżycu.

Wzrosty cen dalej będą kilkuprocentowe rocznie. Owszem pojawiają się oferty sprzedaży mieszkań bo po to kotoś kupował, żeby kiedyś sprzedać, ale zadzwońcie i zapytajcie o cenę nowego dobrze zlokalizowanego mieszkania w Warszawie. WYSOKA a sprzedający wcale się nie kwapi z piną sprzedażą. I rzetelniej sprawdzajcie ogłoszenia owszem przybywa ich bo to samo mieszkanie jest wystawiane przez różne agencje po 10x, a po udanej tranzakcji wisi w internecie po kilka miesięcy.

gdy swoje sprzedałem przez pół roku pisałem do agencji, żeby pousuwali moje ogłoszenie bo mam już dosyć telefonów KUPIĘ, KUPIĘ...
ait / 217.74.64.* / 2007-08-02 13:29
No to machamy na pozegnanie gorce na nieruchomosciach. Powiem tak: juz nie bedzie drozej, kto nie sprzedal, przegral zycie - znacie to ? :)

W to nie trzeba wierzyc. To widac. Wystarczy wsiasc w auto i przejechac sie pod miasto. Ogloszenia "SPRZEDAM DZIAŁKĘ" zastąpiły "KUPIĘ cokolwiek za byle ile". Sytuacja odmieniła się w 2 miesiące !!! Jak szybko ceny rosły, tak szybko nastąpiła zmiana trendu.

A mieszkania ? O tu widac wszystko http://licznikmieszkan.atspace.com/

W Krakowie juz mozna kupic za 5000pln/m2 w wielkiej plycie ? Kto to kupi ? To 1000...1500pln mniej niz wiosna 2007.
antyPiSuar1 / 198.155.189.* / 2007-08-03 15:22
Do ait: tiiia, "sprzedam działkę" to ty może widzisz jak po kolejną partię marychy jedziesz będąc w głębokim upojeniu...
ait / 89.200.145.* / 2007-08-03 21:08
Prosze wybierz sie na spacer za miasto. Mam przed soba juz kilkanascie karteczek z takich ogloszen. W maju bylo to nie do pomyslenia...
bys / 213.199.198.* / 2007-08-22 11:27
Ja mieszkam pod Poznaniem,i równierz stwierdzam że nieruchomosci sa MOCNO przegrzane.to posrednicy opowiadają bajki że inwestowanie w ziemie to super interes.PYTAM DLA KOGO , OCZYWISCIE DLA NICH 2punkty procentowe to kupe kasy.Znam osobisie posrednika który kopił wiosną 22 mieszkania ima problemy ze sprzedażą
antyPiSuar1 / 85.222.25.* / 2007-08-04 12:56
Do alit: Jeśli mieszkasz w Warszawie to piszesz bzdury, że głowa mała. Tak się składa, że znam ten temat od podszewki a nie z karteczek. Do znajmoego przychodzą ludzie i proszą! o sprzedanie, jeden to chyba przesadzał, ale powiedział,, że za każde pieniądze kupi. Boom na dzialki trwa nadal, nawet niech pan sobie w bankach popyta jak mi pan nie wierzy.
PS
naprawde trudno uogólniac, być może, że pan spaceruje po okolicy gdzie właśnie odrolniono teren i właściciele właśnie zaczynają sprzedawać, bo wcześniej gdy miał 2-3 ha w kawałku to dzielić nie mógł. Scenariuszy może być kilka ale wniosek jeden ZIEMIA JEST w CENIE!!!
ait / 89.200.145.* / 2007-08-04 21:25
Nie w Warszawie. Krakow. Tak - odrolniono tereny w 3 wielkich gminach. To jest riposta na haslo "nie ma ziemi wokol miast". Ziemia jest ! Jeszcze sporo.

Najnowsze wpisy