Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Chcę założyć firmę, przewóz towarów 70kg-500kg za granicę

Chcę założyć firmę, przewóz towarów 70kg-500kg za granicę

modernctory / 2017-05-10 14:45
witam, chciałbym założyć legalnie działającą firmę zajmującą się rozwożeniem towarów o większych gabarytach ale autem o dopuszczalnej masie 3,5 tony (dostawczak).
Generalnie chodzi o rozwożenie paczek dla zleceniodawców (polaków), np. jakiś polak chce wysłać paczkę do Czech, Niemiec lub Holandii... Albo polak zleca mi przywiezienie jakiejś paczki z Holandii/Niemiec/Czech/Belgii..- płaci mi za to.
Interesuje mnie najbardziej jednoosobowa działalność gospodarcza (samozatrudnienie).
Jaki jest całkowity koszt założenia takiej firmy?
Jaki całkowity koszt miesięczny na składki ubezpieczeniowe lub inne?
Jaki podatek VAT obowiązuje w tym momencie? Czy jest VAT obowiązuje w tym momencie za usługi transportowe, jest to 0% czy 23%?
Czy muszę mieć kasę fiskalną?
Wyświetlaj:
modernctory / 2017-05-10 22:34
Dodam jeszcze że studiuję Transport, czy są z tego tytułu jakieś "bonusy" w prowadzeniu takiej firmy?
modernctory / 2017-05-10 22:27
Ok dowiedziałem się już że mogę korzystać z VAT`u 0% (zwyczajnie nie odprowadzać go) ponieważ firma nie będzie przekraczała rocznego dochodu 150 tys. zł.
Mam już stałą pracę, z umową o pracę również w transporcie PKP, wynagrodzenie ponad 2 tys miesięcznie na rękę (netto), są za mnie już płacone składki.
Wyczytałem że da się w tym przypadku nie płacić pozostałych składek ZUS oprócz ubezpieczenia zdrowotnego, które niestety nadal trzeba płacić po raz kolejny, ale trudno.
Czyli miesięczny koszt składek ZUS to wartość składki na ubezpieczenie zdrowotne - 297,28 zł? Mam rację?

Czy mając firmę jednoosobową, mogę dać raz na jakiś czas człowiekowi umowę o dzieło?
Chodzi o to żeby rozwiózł paczki i wrócił, to jego dzieło.
Miejsca odbioru i dostarczenia będą inne, paczki będą inne, terminy "wyrywkowe". W takim przypadku nie będą to stałe zlecenia także umowa zlecenie raczej odpada. Powiedzmy że nam obu bardzo pasuje umowa o dzieło.
Rozumiem, że muszę go również wysłać na badania lekarskie (na kierowcę)? Mam rację? Jaki jest ich koszt?
szklarek / 2017-05-11 08:29
Pisz 'w wątku' tj. POD ostatnim postem, bo jest to nieczytelne.

Obecny (2017) limit zwolnienia kwotowego to 200 tys. zł.
Tak, przy zbiegu tych tytułów do ubezpieczenia ubezpieczenie społeczne z DG jest dobrowolne.

Tak, możesz zatrudniać w dowolnej formie, byle była ona zgodna z rzeczywistością. Opisane rozwiezienie to zdecydowanie zlecenie, a nie dzieło. A więc pojawia się kwestia składek od niego, więc obowiązki płatnika wobec ZUS.
szklarek / 2017-05-10 20:30
Wszystko naraz :-)

- VAT zasadniczo 23% poza sytuacjami zdefiniowanymi w art. 83 ust. 3 ustawy o VAT usługami 'międzynarodowymi'.

- aktualny minimalny koszt składek :

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/wskazniki/ubezpieczenia/

Najnowsze wpisy