Forum Forum ubezpieczeńInne

Ciąża a umowa zlecenie.

Ciąża a umowa zlecenie.

123_a / 2014-01-24 17:36
Czytałam wiele wątków na ten temat ale nie znalazłam opisanej sytuacji, która mogłaby mi pomóc. Umowę zlecenie mam podpisaną na okres od 10.12.2013 do 31.03.2014, z tym, że umowa ta zostanie przedłużona do 31.12.2014. Interesuje mnie to czy jeśli teraz się zgłoszę do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego zostanie wypłacone mi zwolnienie lekarskie? Czy przy przedłużaniu umowy muszę poinformować zleceniodawcę o ciąży czy mogę zrobić to już po przedłużeniu umowy? I jak wyglądałaby sprawa z ewentualnym macierzyńskim??
Wyświetlaj:
Agness / 80.53.185.* / 2016-07-11 13:58
Witam,
umowę zlecenie mam na rok, tj. do 31.12.2016r. Czy jeśli zajdę w ciążę, a Zleceniodawca nie podpisze ze mną kolejnej umowy zlecenie, będę mogła z dniem 01.01.2017 pójść na zwolnienie lekarskie (ciążą) i będę miała wówczas wypłacany przez ZUS zasiłek? i co w tej sytuacji z zasiłkiem macierzyńskim? Czy będzie mi się należał?
I druga opcja - co w przypadku gdybym na zwolnienie poszła tuż przed wygaśnięciem umowy? Co wtedy z zasiłkiem chorobowym i macierzyńskim?
szklarek / 2016-07-11 15:32
Zakładam, że w ogóle do ub. chorobowego z tyt. zlecenia przystąpiono.
Poród po ustaniu tego ubezpieczenia w tej sytuacji nie daje prawa do zasiłku macierzyńskiego.
W kwestii zasiłku chorobowego- niezdolność do pracy musi powstać w czasie ubezpieczenia (tu zlecenia) by zasiłek był należny również po ustaniu ubezpieczenia, o ile niezdolność będzie ciągła.
Może też powstać do 14 dni od ustania ubezpieczenia, ale ZLA musi być na min 30 dni.
Agness / 80.53.185.* / 2016-07-12 08:56
Tak, oczywiście jestem zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego. Czy dobrze rozumiem, że idąc na zwolnienie jeszcze przed wygaśnięciem umowy, np. od listopada, to ZUS będzie mi wypłacał zasiłek chorobowy, a następnie zasiłek macierzyński?
szklarek / 2016-07-12 09:08
Tylko chorobowy, no chyba że uzyska Pani nowe ub. chorobowe w czasie którego urodzi.

Rozwiązaniem jest świadczenie rodzicielskie 1000 zł, ale to już kwestia MOPS/GOPS a nie ZUS.
Paula804 / 87.248.70.* / 2015-01-02 23:39
Witam pracuję w firmie gdzie mam Umowę o pracę tymczasową przedłużaną co tydzień . Pracuję tam od 2 lat . A z mojej wypłaty pracodawca odprowadza wszysykie składki rent, chorob, itd. Czy jeżeli zajdę w ciąże i przyniosę do firmy swoje zwolnienie lekarskie , to przedłużą oni mi umowę do dnia porodu jeżeli będę ciągła zwolnienie lekarskie bez przerwy . Czy mogą poprostu nie dać mi kolejnej umowy i zostanę z niczym ?
wiwan / 2015-01-03 10:44
Przecież to nie jest zlecenie....

Niestety NIE, stosowanie KP przy takim zatrudnieniu jest znacznie ograniczone.
Zasady ( z art. 177, par. 3 KP ) przedłużania umowy do dnia porodu Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych nie przewiduje- co jasno wynika z jej art. 13, ust. 3.

Jak najbardziej więc kolejnej umowy agencja może nie zawrzeć, a bieżąca po prostu wygaśnie.

By uzyskać zasiłek macierzyński należy być w dniu porodu w ub. chorobowym- w Pani przypadku z jakiegoś nowego tytułu.

Będzie Pani miała prawo natomiast do zasiłku chorobowego, jeśli uzyska Pani zwolnienie lekarskie.
1. jeśli orzeczona niezdolność zacznie się w czasie umowy o pracę, do końca zwolnienia (mimo, że umowa o pracę już nie będzie trwała)
2. jeśli orzeczona niezdolność zacznie się nie później niż 14 dni od zakończenia umowy i będzie trwała ciągle min. 30 dni.
ilonaaaa / 83.17.32.* / 2014-12-02 10:47
jestem zatrudniona na umowę o pracę i umowę zlecenie. Z umowy zlecenie opłacam dodatkową składkę chorobową. Czy jeśli zajdę w ciążę to będzie mi przysługiwał zasiłek chorobowy zarówno z umowy o pracę jak i z umowy zlecenie? Czy otrzymam zasiłek macierzyński z umowy zlecenie? Moja umowa zlecenie jest umową terminową. Czy będąc na zwolnieniu lekarskim mogę zawrzeć kolejną umowę zlecenie aby nie utracić prawa do urlopu macierzyńskiego?
wiwan / 2014-12-02 11:09
1. Tak-powstanie prawo do dwu niezależnych zasiłków chorobowych z obu tytułów. Podobnie z macierzyńskim, jeśli urodzi Pani w czasie zlecenia.
Jak rozumiem wynagrodzenie z etatu jest niższe niż płaca minimalna (część etatu).

2. Jak rozumiem chodzi o to, że obecne zlecenie zakończy się przed porodem. W czasie zasiłku chorobowego nie może Pani dorabiać, by zasiłku nie stracić- czyli ani kontynuować wykonywania zlecenia, ani podejmować nowego.
ilonaaa / 83.17.32.* / 2014-12-09 09:18
a co w przypadku jak moja umowa zlecenie zakończy się w czerwcu a ja w tym czasie będę przebywała na zasiłku chorobowym Dziecko urodzi się powiedzmy we wrześniu czyli po ustaniu stosunku pracy z umowy zlecenia, czy wtedy będzie mi przysługiwał urlop macierzynski?
wiwan / 2014-12-09 10:07
Na zleceniu NIE ma stosunku pracy. Skoro urodzi Pani w sytuacji, gdy będzie już TYLKO na etacie- nabędzie Pani prawo do urlopu macierzyńskiego, urlopu dodatkowego i urlopu rodzicielskiego ze stosunku pracy i zasiłku macierzyńskiego za okres ww urlopów, wyliczonego z wynagrodzeń z etatów.

Zresztą na zleceniu nie ma żadnych urlopów, chyba że w umowie ze zleceniodawcą ersatz jakiegoś urlopu jest uregulowany
ilonaaa / 83.17.32.* / 2014-12-12 10:26
chodzi mi o sytuację że w czerwcu kiedy będzie kończyła się moja umowa zlecenie ja będę przebywała na zasiłku chorobowym płatnym. Czy wtedy po ustaniu umowy zlecenie ZUS przestanie wypłacać mi chorobowe i nie dostanę urlopu macierzynskiego?
wiwan / 2014-12-12 10:54
Skoro niezdolność do pracy (chorobowe) powstaną w czasie ubezpieczenia z obu tytułów- będą dwa zasiłki chorobowe. Prawo do jednego z nich- ze zlecenia nie ustanie- mimo, że ustanie zlecenie i ubezpieczenie z niego. Wraz z urodzeniem dziecka przejdzie Pani na zasiłek macierzyński, ale już tylko z tytułu etatu, w wysokości liczonej już tylko z wynagrodzeń z etatu. I z racji urodzenia w czasie etatu- będzie to jednocześnie urlop u pracodawcy- macierzyński, dodatkowy macierzyński, rodzicielski - jeśli zawnioskuje Pani o wszystkie.
ilonaaa / 83.17.32.* / 2014-12-12 13:29
dziękuję, nigdzie dokładie te kwetsie nie były poruszone.
wiwan / 2014-12-12 13:34
Proszę bardzo.

PS. Ależ były, tylko w bardziej kadrowym dziale Forum;

http://www.money.pl/forum/grupa,38,0,0,40,0,kadry.html

No i prawno-pracowniczym:

http://www.money.pl/forum/grupa,45,0,0,40,0,pracy.html
wiwan / 2014-01-24 18:28
Zacznijmy od tego, że w przypadku zlecenia choroba/ciąża/macierzyństwo nie chronią przed rozwiązaniem umowy, nie dają też urlopu macierzyńskiego. No chyba, że Wasza umowa jakieś zapisy w tej kwestii zawiera/będzie zawierać.
Jak rozumiem innego tytułu do ubezpieczenia chorobowego Pani nie posiada aktualnie (etat, inne zlecenie...)
Przystąpienie do ub. chorobowego da prawo do zasiłku chorobowego dopiero po 90 dniach jego trwania, bo nawet jeśli miała Pani przed tą umową inne ub. chorobowe to już minęło od jego ustania 30 dni.
Powstanie również prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeśli urodzi pani w trakcie ubezpieczenia tj. trwania zlecenia. Okres tego zasiłku- możliwy tak długi jak w kodeksie pracy czas urlopu macierzyńskiego + urlopu dodatkowego macierzyńskiego + urlopu rodzicielskiego.

Co do informowania- to zależy od "wysokości" ciąży do końca umowy i rodzaju zadań wykonywanych przy tym zleceniu. Z jednej strony chodzi o zdrowie Pani i dziecka, z drugiej o uczciwość wobec zleceniodawcy tj. kwestię np. w znacznej mierze nie wykonywania zlecenia na skutek ciąży...

Sytuacja obosieczna jak widać.
123_a / 2014-01-24 19:07
Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy w przypadku wypłaty zasiłku chorobowego musi być zawarta umowa zlecenie tak jak w przypadku wypłaty zasiłku macierzyńskiego? Czy jednak takiego obowiązku nie ma i zasiłek ten mogę pobierać do czasu rozwiązania ciąży?
wiwan / 2014-01-24 20:38
Nie bardzo rozumiem pytanie- czy chodzi Pani o to, że zasiłek chorobowy ustaje (mimo trwania niezdolności i ciągłości ZLA) gdy ustaje tytuł do ubepzieczenia- np. zlecenie ulega rozwiązaniu ?
Jeśli tak- to NIE jest tak. Ustanie ubezpieczenia w czasie zasiłku może skutkować jedynie obniżeniem jego wysokości, jeśli podstawa zasiłku (np. wyliczona z wynagrodzeń ze zlecenia) była wyższa niż przeciętne wynagrodzenie.

Podobnie przy z. macierzyńskim- nie ustaje on, co więcej ww ograniczeniu jak w przypadku z. chorobowego nie podlega.
Magda511 / 31.61.131.* / 2014-09-11 12:21
Witam. Jestem w ciazy, pracuje na umowe zlecenie. Umowa konczy mi sie 31.12.2014. Teraz pracuje 3 miesiace zeby dostac chorobowe. I mam pytanie przez jaki czas bedzie mi sie nalezalo to chorobowe i czy moge sie ubiegac o cos jeszcze.? Z gory dziekuje za odpowiedz.
wiwan / 2014-09-11 12:59
Rozumiem, że mówimy o sytuacji, w której od 1 stycznia nie będzie nowego tytułu do ubezpieczeń.

1. nie zawsze okres wyczekiwania wynosi 90 dni- np. jeśli przed zleceniem (przerwa do 30 dni) miała Pani ub. chorobowe z innego tytułu. Albo np. gdy jako absolwent do ub. przystąpiła Pani nie później niż 90 dni od dyplomu...

2. prawo do zasiłku chorobowego, które powstanie w czasie zlecenia będzie trwało również po jego zakończeniu- jeśli niezdolność do pracy będzie ciągła, lub nowa powstanie nawet po ustaniu zlecenia, ale trwała będzie bez przerwy co najmniej 30 dni i powstanie:
- nie później niż w ciągu 14 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego
- nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby (oznaczonej w zaświadczeniu lekarskim kodem literowym "E").

Zasadniczo nawet 270 dni ( czyli pełny okres zasiłkowy w przypadku ciąży ).

Prawo do zasiłku macierzyńskiego nie powstanie.

Może jeszcze Pani w styczniu zarejestrować się w PUP- jeśli nie będzie miała Pani w tym czasie zwolnienia lekarskiego. Jeśli na dzień rejestracji spełni Pani warunki dochodowo-stażowe- będzie prawo do zasiłku dla bezrobotnych przedłużonego do dnia porodu.
stawia / 212.160.172.* / 2016-07-03 15:41
Witam.
Jestem zatrudniona na umowę o pracę i umowę zlecenie u innego pracodawcy. Do tej pory na zleceniu nie opłacałam dobrowolnych składek chorobowych. Czy jeśli zacznę opłacać dobrowolne składki chorobowe nabędę prawo do świadczenie chorobowego z dwóch tytułów a następnie zasiłku macierzyńskiego ( zlecenie do końca grudnia 2016). Jaki jest okres karencji? 90 dni czy krótszy?
wiwan / 2016-07-04 08:28
To zależy od wynagrodzenia z etatu. Jeśli osiąga ono płacę minimalną (1850 zł brutto/mc) to ub. społeczne z tego zlecenia są dobrowolne. W tej sytuacji NIE można 'dobrać' ub. chorobowego ze zlecenia. Dobrowolne ub. chorobowe można 'dobrać' jedynie do obowiązkowego ub. społecznego.
stawia / 2016-07-04 17:02
Tak, z umowy o pracę osiągam minimalne wynagrodzenie 1850 zł brutto. Czyli rozumiem, że nawet jeśli przystąpię do dobrowolnego ub. chorobowego na zleceniu, to podstawa do wyliczenia zasiłku chorobowego nie wzrośnie, a co za tym idzie wyliczenie zasiłku macierzyńskiego również, tak?
wiwan / 2016-07-05 07:37
Nie. To oznacza, że NIE może Pani przystąpić do ub. chorobowego ze zlecenia. Czyli jeśli nawet zleceniodawca takie oświadczenie przyjmie i złoży nowe ZUA, to system ZUS to zwróci.

Najnowsze wpisy