Forum Forum prawnePracy

Ciąża a wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony

Ciąża a wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony

Zosia110 / 94.141.153.* / 2017-01-19 14:00
Witam serdecznie,proszę o poradę. Jestem zatrudniona w firmie na umowę na czas nieokreślony, przebywałam na urlopie macierzyńskim, zadzwonił pracodawca że zlikwidowano moje miejsce pracy i z kończącym się urlopem dostanę wypowiedzenie na którym będę przebywać na urlopie, zaległego urlopu mam około 70 dni. Niestety nie jestem w stanie teraz udowodnić że jestem w ciąży bo jest za wcześnie,co w sytuacji gdy o ciąży dowiem się na wypowiedzeniu? Albo jeśli zajde w ciążę w jego trakcie? Jakie są moje prawa? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Wyświetlaj:
szklarek / 2017-01-19 18:14
Tylko likwidacja całego zakładu/upadłość pracodawcy pozwoliłaby na skuteczne wypowiedzenie w tej sytuacji.

Podlega Pani teraz i podlegać będzie po zakończeniu u. macierzyńskiego ochronie z art. 177 KP. NAWET, jeśli w dniu wypowiedzenia nie ma stanu ciąży, pojawi się on później tj. zachodzi w dniu upływu okresu wypowiedzenia.
W czasie u. wypoczynkowego też takie wypowiedzenie będzie nieprawne.

Jakie plany wobec ewentualnego u.wychowawczego ma Pani ?
Pracodawca duży (min. 20 pracowników) ?

Prcaodawca
Zosia110 / 94.141.153.* / 2017-01-21 23:21
Dziękuję za szybką odpowiedź, pracodawca powyżej 20 pracowników ale niestety robił problem z udzieleniem urlopu wychowawczego. Ja obecnie kończę zwolnienie lekarskie ponieważ byłam chora po skończeniu macierzyńskiego i właśnie po nim dostanę wypowiedzenie umowy. Czy pracodawca mógł mi odmówić urlopu wychowawczego?
szklarek / 2017-01-22 20:39
NIE mógł.
Proponuję wniosek powtórzyć, NA PIŚMIE z potwierdzeniem odbioru, więc poleconym, kurierem lub osobiście w kadrach. termin- min.2 tygodnie przed planowanym rozpoczęciem. Załączamy oświadczenie drugiego rodzica/opiekuna prawnego o braku zamiaru korzystania z u. wychowawczego w czasie wskazanym we wniosku.
Zosia110 / 94.141.153.* / 2017-01-22 23:28
Niestety nie zdążę teraz z terminem, ponieważ w ciągu 5 dni kończy mi się zwolnienie lekarskie, i później dostanę wypowiedzenie umowy trzy miesiące gdzie będę na urlopie wypoczynkowym. Poprzedni wniosek o urlop wychowawczy został odrzucony,w ogóle nie został rozpatrzony, tłumaczenie że został zamknięty salon i nie ma miejsca pracy i likwidacja stanowiska..
Zosia110 / 94.141.153.* / 2017-01-22 23:31
Mam jeszcze jedno pytanie, czy opieka na dziecko odroczy wypowiedzenie umowy? Aby zyskać ten czas min dwóch tygodni i wtedy złożyć wniosek o urlop wychowawczy?
szklarek / 2017-01-23 09:21
Wniosek nie mógł być odrzucony, powinien był być przyjęty bo u. wypoczynkowego należało w takiej sytuacji udzielić do ostatniego dnia zatrudnienia.

Skoro jak Pani pisała pracodawca jest duży (min. 20 pracowników) to likwiduje jak rozumiem tylko 1 z kilku swoich salonów. Jest więc likwidacja stanowiska, a nie zakładu. Wniosek powinien był być przyjęty, a urlop udzielony wg. wniosku, czyli nawet na całe 35/36 miesięcy.

Likwidacja jednego salonu oznacza po prostu przeniesienie Pani na podobne stanowisko w innym salonie tego pracodawcy.

Odo Pani wyboru zależy zatem, czy -
- wraca Pani do pracy po macierzyńskim, a uzyskując wypowiedzenie odwołuje się od niego do sądu jako nieprawnego
- składa wniosek o u. wychowawczy, a w razie odmowy- odwołuje się do sądu pracy od tej odmowy.

I niczego nie załatwia Pani ustnie, żąda wszelkich odmów na piśmie i sama działa pisemnie z potwierdzeniem odbioru.

Ps. Ma Pani jeszcze prawo zamiast u. wychowawczego wnioskować o obniżenie wymiaru etatu do min. 1/2 na czas nie dłuższy niż 50% należnego urlopu.
Ps. Od dnia złożenia wniosku o u. wychowawczy też podlega się ochronie stosunku pracy. Pomyliłem, za co przepraszam wow wyprzedzenie- obecnie to 21 a nie 14 jak napisałem dni przed korzystaniem z urlopu.

Całość sytuacji wyglądałaby inaczej, gdyby pracodawca likwidował wszystkie swoje salony lub jeden ogromny obejmujący wszystkie stanowiska pracy u tego pracodawcy.

Najnowsze wpisy