Forum Forum prawneZmiany w prawie

Ciąża i urlop macierzyński - jakie prawa ma kobieta?

Ciąża i urlop macierzyński - jakie prawa ma kobieta?

Wyświetlaj:
kredka733 / 66.249.81.* / 2015-04-08 19:48
Witam
Od 21 lipca 2014 przebywam na urlopie macierzyńskim. Umowę mam zawartą na czas nieokreślony ( od 01.12.2010 r. ). 31 stycznia 2015 roku zostałam poinformowana przez obecnego pracodawcę o planowanym przejęciu zakładu pracy przez nowego pracodawcę. Miało to nastąpić 28 lutego 2015 roku. Od tamtej pory mam 2 miesiące na rezygnację, przy czym będę korzystała z urlopu wychowawczego i nie będę dokonywać żadnych zmian.

Dnia 01.04.2015 będąc u lekarza dowiedziałam się,że nie mam prawa do świadczeń. Wypełniłam druk potwierdzając,że ubezpieczenie mi przysługuje,choćby z tytułu urlopu macierzyńskiego. By wyjaśnić sprawę zadzwoniłam do ZUS, gdzie dowiedziałam się,że jestem wyrejestrowana. Nie chciano mi podać daty tej czynności. Wysłałam więc zapytanie przez ZUS PUE na którym mam konto. Otrzymałam odpowiedź, iż wyrejestrowano mnie z dniem 01.02.2015 roku. Nowy pracodawca nie dokonał mojego zgłoszenia w ZUS.

Moje pytanie brzmi, co mogę zrobić w tej sytuacji skoro stary pracodawca zamknął działalność (31.01.2015), wyrejestrował 01.02.2015 a nowy miał obowiązek zarejestrowania mnie 28.02.2015 lecz tego też nie uczynił?.

Co z okresem od 02.02.2015 - 28.02.2015?, gdyż z tego co wiem nie może nastąpić ani jeden dzień przerwy w ubezpieczeniach, zarówno stary jak i nowy pracodawca powinien wszelkie czynności dokonać w dniu 28.02.2015 ( wyrejestrowanie i zarejestrowanie).

Przejęcie nastąpiło na mocy art. 23 (1) Kodeksu Pracy. Otrzymałam pismo z taką informacją.

Proszę o pomoc i z góry dziękuję.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2015-04-09 14:16
Wątek zdublowany:

http://www.money.pl/forum/przejecie-zakladu-pracy-urlop-macierzynski-brak-prawa-do-swiadczen-t4085925.html
agamil / 2012-01-08 23:32
Zatrudniona jestem od września tego roku (czyli od 4 miesięcy) na umowę o pracę na 2 lata w szkole prywatnej. Niedługo chcę pójść na L4, gdyż jestem w 6 mies. ciąży. Obecny pracodawca najprawdopodobniej się zmieni!!! Fundację chce przejąć ktoś inny, nie wiem jak to wygląda z prawnego punktu widzenia, ale albo 1. umowy zostaną wypowiedziane i podpisane z nową nazwą lub 2. nowa fundacja przejmie stare umowy (nie wiem na jakich zasadach się to odbywa). Bardziej prawdopodobna jest pierwsza opcja!

Jak to się ma do mojego L4 w ciąży??? Czy w trakcie trwania L4 lub urlopu macierzyńskiego mogę podpisać nową umowę z tymi samymi zasadami L4 i urlopu macierzyńskiego? Czy muszę przepracować u nowego pracodawcy jakiś okres czasu? Czy może ZUS przejmuje płatności (gdy poprzednia firma przestaje istnieć) a nowa podpisze ze mną umowę jak wrócę?

Bardzo proszę o pilną odpowiedź!
Z góry dziękuję :)
szklarek / 2012-01-09 11:19
Jeśli będzie to "przejście" zakładu pracy w trybie art. 23'1 KP- nowy pracodawca przejmuje wszystkie obowiązki poprzednika i pracowników, bez względu na to, czy są na urlopie, zwolnieniu czy wykonują pracę.

Jeśli nie- i tak korzysta Pani z ochrony stosunku pracy- szkoła musiałaby ulec likwidacji, by Pani obecna umowa mogła być wypowiedziana.
młoda-mama / 79.185.59.* / 2011-09-16 22:44
Czyli rozumiejąc ostatni akapit, będą matką karmiącą pracującą o jedną godzinę krócej podlegam ochronie prawnej i nie mogę zostać zwolniona??

Najnowsze wpisy