CIĄŻA

Patrycja24 / 109.196.36.* / 2014-01-22 21:17
Witam , jeśli mam umowę o pracę na 3 miesiące i w tym czasie zajdę w ciąże to jakie są moje prawa? Czy pracodawca nie może mnie zwolnić do urodzenia dziecka?a potem co bedzie na macierzyńskim płaci mi ZUS czy nic nie dostanę? Zaznaczam , że jeśli nie mam pracy to ubezpieczona jestem w KRUSIE.Nie wiem gdzie i co mi sie należy proszę o pomoc.
szklarek / 2014-01-23 12:28
Umowy takiej pracodawca nie ma obowiązku przedłużać do dnia porodu. Jeśli wiec tego nie uczyni - urodzi Pani w trakcie ubezpieczenia społecznego rolniczego i uzyska zasiłek macierzyński z KRUS, wcześniej pewnie zasiłek chorobowy z tejże Kasy.

W czasie ciąży pracodawca bezwzględnie nie może zlecać pani pracy w godzinach nadliczbowych, porze nocnej, w przerywanym czasie pracy.To zakazy bezwzględne. Czyli, nawet gdyby pracownica chciała- jest to zabronione. Zgoda pracownicy jest natomiast wymagana na delegację.

Co do ochrony samego stosunku pracy- jest zakaz wypowiedzenia umowy o pracę*, jest możliwa dyscyplinarka, o ile zgodzą się związki.

W czasie pracy może Pani wykonywać zlecone przez lekarza badania- jeśli są związane z ciążą i nie mogą być wykonane poza godzinami pracy. Czas wolny od pracy udzielony w takich okolicznościach przez pracodawcę (obowiązkowo) jest płatny.

* nie dotyczy okoliczności likwidacji/upadłości zakładu/firmy

O ciąży pracodawca winien wiedzieć oficjalnie- tj. mieć zaświadczenie lekarskie.

Najnowsze wpisy