Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Cięcia budżetowe. Kogo dotkną najbardziej?

Cięcia budżetowe. Kogo dotkną najbardziej?

skomentuj
Wyświetlaj:
ryba.26 / 89.76.139.* / 2009-07-23 10:30
Politycy powinni w końcu wyrównać podatki płacone przez rolników i resztę społeczeństwa, należy zlikwidować KRUS. To skandal i wielka niesprawiedliwość społeczna, że rolnicy żerują na dopłątach reszty społeczeństwa. Dotyczy to oczywiście nie tylko rolników, ale również kilku innych grup społecznych, które żerują na ciężkiej pracy innych i cieszą się niesprawiedliwymi przywilejami (górnicy, policja etc.).
matunia / 85.89.184.* / 2009-07-16 10:41
jestem matką samotnie, wychowującą 2 synów. podstawa pensji brutto 1.400 zł. co chcą jeszcze ludziom ciąć?
minarchist-warrior / 83.11.17.* / 2009-07-16 18:16
Ciesz się. Im mniejszy budżet, tym lepiej dla gospodarki, czyli lepiej dla ludzi. Masz taką małą pensję, bo płacisz ok 70%-owy podatek (jest to suma wszystkich podatków płaconych prze przeciętnego Polaka). Mniejszy budżet, to mniejsze podatki. Jest się więc z czego cieszyć: rząd nie zwiększa obciążeń podatkowych.
Wyobraź sobie, że podatki wynosiłyby 10%, jak chce partia pozasejmowa UPR, wówczas zarabiałabyś ok. 4000 zł do ręki. Pozdrawiam
Bernard+ / 79.187.8.* / 2009-07-16 10:13
Ciagle tylko doraźnie lepią plastry na rozsypujący się system finansów państwa. A kiedy będą przeprowadzać konieczne głębsze reformy? Obecne pociągnięcia są dobre jedynie dla ich partii lub ich liderów?
Trzeba, aby Prezydent, Rząd, Posłowie i Senatorowie zdali sobie wreszcie sprawę z tego, że Polsce potrzebne są nie tylko doraźne oszczędności budżetowe i nie tylko doraźne zamknięcie bilansu i sfinansowanie deficytu budżetowego dziś i w przyszłym roku, ale trzeba wreszcie zacząć poważną kurację tej toczącej Państwo Polskie i rozwijającej się od 20 lat choroby, której objawem jest stały deficyt budżetowy i mimo wzrostu dochodów państwa powyżej inflacji bardzo niski PKB per capita. PKB Polski jest jednym z najniższych w Europie, ( bo tylko Łotwa Bułgaria i Rumunia mają niższy PKB na głowę mieszkańca niż Polska). To powoduje stały brak środków na finansowanie ważnych dla całego narodu spraw, w których Polska rażąco odstaje poziomem zaspokojenia potrzeb od przeciętnej skali europejskiej.
Przyczyny zaś tej choroby są następujące:
1. Malejąca liczba osób pracujących poza sferą budżetową, które płacą podatki dochodowe oraz płacą obowiązkowe para podatki, które kłamliwie nazwane są składkami obowiązkowych ubezpieczeń a równocześnie rosnąca coraz szybciej liczba osób zdolnych do pracy a utrzymywanych przez budżet państwa.
2. Relacje dochodów osób płacących podatki i składki do dochodów osób utrzymywanych z podatków i składek stale rozchodzą się w złym kierunku gdyż maleją dochody płatników a rosną dochody osób utrzymywanych z budżetu.
3. Część sfery przedsiębiorstw zatrudniająca około 1 miliona osób jest od lat nierentowna ciągle nierentowna i niesamodzielna tak, że bez dotowania oraz bez ulg w opłacaniu podatków i składek lub bez pomocy państwa na inwestycje nie wypracowuje nawet środków na proste odtworzenie swoich warsztatów pracy i bez dotowania publicznymi pieniędzmi dawno by upadła a przecież w innych krajach są to przemysły generujące bogactwo narodu. Ta część przedsiębiorstw państwowych i spółek z udziałem własności skarbu państwa jest kulą u nogi reszty pracujących Polaków i pasożytuje na pozostałej części polskiego społeczeństwa pracującego, bowiem pomimo swojej bardzo niskiej efektywności i tragicznie marnej wydajności ekonomicznej wywalczyła sobie politycznie najwyższe płace, otrzymuje wyższe i wcześniejsze emerytury oraz luksusowe przywileje socjalne, których nie mają 4 miliony pracowników rentownych i samodzielnych przedsiębiorstw prywatnych solidnie płacących podatki i obowiązkowe składki.
Junosza / 83.4.188.* / 2009-07-16 11:07
"...Trzeba, aby Prezydent, Rząd, Posłowie i Senatorowie zdali sobie wreszcie sprawę z tego, że Polsce potrzebne są nie tylko doraźne oszczędności...",
Szanowny forumowicz 'Bernard+' wylicza wszystkich nie myślących odpowiedzialnych za rządy w Polsce. A czemu zapomniał Pan o głównym rządzącym nieudaczniku premierze Tusku? To jest osoba nr 1 w Polsce. Ludzie zacznijcie myśleć gdzie Was zaprowadzi ten Pan ze swoją ekipą rządową i partią mającą większość w sejmie...
ciwaresss / 195.75.207.* / 2009-07-16 10:07
to proste. latwiej zabrac przywilieje tym ktorzy nie przyjada pod sejm i nie beda palic tam opon.
IMHO
pierwszymi do obciecia dotacji budzetowych powinni byc gornicy, rolnicy i kolejarze.
wkutwiony / 83.27.190.* / 2009-07-15 16:45
wykorzystane na dofinansowanie badań naukowych"

brawa dla tandemu Tusk-Roztowski,WIELKI BRAWA!
Janekzkrakowa / 82.160.155.* / 2009-07-15 13:18
i dobrze zabrałyby się w końcu te urzędasy za jakiąś normalną robotę (np. ci Regionalnych izb obrachunkowych, co to nie wiadomo do czego to jest te izby - banda darmozjadów napewno), co zrobić człowiek pracuje uczciwie płaci podatki, o tu z jego pieniedzy utrzymuje się banda ......... ech szkoda gadać!
dareczek11111 / 83.25.88.* / 2009-07-15 20:13
Tak banda Tuskolandia ,a mialo byc oszczedne panstwo i widac ze wszystko idzie w tym kierunku ,tylko gdzie ten dobrobyt ,zeby ludziom zylo sie lepiej czy jakos tam podobnie ,trzeba sobie odpowiedziec na jaka partie glosowalem i czy bylem na wyborach ,a w wolnych chwilach powspominac sobie dobre czasy jak rzadzil PIS.
hhbkk / 89.74.105.* / 2009-07-15 19:58
to tacy koledzy co sprawdzają czy koledzy nie kradną.
booobi / 89.75.143.* / 2009-07-17 14:14
Baranie, pomyliłeś RIO z CBA, FBI, CIA i spółka ojca dyrektora z torunia :)
mych10 / 2009-07-15 12:56
dlaczego finansujemy Wyższy Urzad Górniczy,czym się zajmuje agencja atomistyki.,pewnie takich dziwnych instytucji jest więcej.Jak brakuje pieniędzy,dlaczego podniesiono płacę minimalną,a z nia składki na ZUS i wszystkie zasiłki,zamiast zamrozic wydatki z budżetu na pensje i zasiłki,dlaczego dotujemy partie i związki....Teraz jest najlepszy czas na likwidacje przywileji emerytalnych nauczycieli, mundurówki i górników-one najwięcej obciążająZUS,A NAM SKŁADKI ROSNĄ
krys43 / 89.25.248.* / 2009-07-15 18:48
ciekawy jestem czy mych10 byłby za likwidacją przywileji emerytalnych nauczycieli, mundurówki i górników gdyby był nauczycielem, górnikiem czy policjantem. Fajnie się zabiera innym przywileje ale trzeba się zastanowić czy jeżeli nie te przywileje to trzeba by zwiększyć płace ww. aby ktoś chciał narażać życie czy zdrowie za głodowe pensyjki.
Bernard+ / 79.187.8.* / 2009-07-16 10:47
Już w latach 1978- 1980 napisano pracę doktorską o wpływie wieloletniego uprzywilejowania wybranych sektorów gospodarki na ich rozwój. Wnioski były następujące. Stymulacja rozwoju przywilejami ekonomicznymi jest efektywna najwyżej przez pierwsze 5 lat a jeżeli przywileje ekonomiczne są stosowane dłużej to z każdym rokiem powodują degradację uprzywilejowanej dziedziny aż do jej upadku. Jest to podobne do sytuacji następcy tronu, którego od dziecka noszono w lektyce i gdy dorósł stał się kaleką niezdolnym nie tylko do biegania, ale nawet do chodzenia. Przez dziesięciolecia w Polsce kolejne władze rozwijały system przywilejów dla wybranych sektorów gospodarki i życia społecznego. W tym celu dotowano kopalnie, stocznie, PKP i wiele innych wielkich branż zatrudniających czołowe oddziały klasy robotniczej początkowe przemysły te rozwijały się dynamicznie wytwarzając coraz więcej ilościowo produktów i usług marnej, jakości ale był to rozwój ekstensywny, gdy okazało się, że ekonomiczna efektywność zbudowanych w ten sposób wielkich zakładów jest ujemna to żadna próba doprowadzenia do rentowności przez państwo nie powiodła się. Gdy państwo tak osłabło z powodu tego, że coraz więcej żądano dotacji a coraz mniej płacono podatków i udziału w zyskach do budżetu system runął, ale nie runęły zakłady pełne zdemoralizowanych homo sovietikus, które od lat pasożytowały i dalej pasożytują na reszcie pracującego społeczeństwa. Żaden z zakładów przez lata PRL dotowany i dotowany przez ostatnie 20 lat III RP, jeżeli nie został w 100% sprywatyzowany nie jest do dziś samodzielny ekonomicznie to jest dowód, że teza postawiona w1979r. w pracy doktorskiej, o której piszę była prawdziwa. Ale wtedy praca ta nie mogła być dopuszczona do obrony, bo podważała podstawy ustroju. Ponieważ państwo było biedne a głosiło i w PRL i głosi teraz, że inwestycja w wiedze i naukę jest najważniejsza to nie mając pieniędzy na odpowiednie wynagradzanie nauczycieli i naukowców wprowadzano system przywilejów socjalnych, za które zapłacić należało w przyszłości. Dziś ta przyszłość stała się teraźniejszością i pieniędzy brak, bo ta część gospodarki, która hołubiono przez lata zamiast teraz przynosić wysokie dochody jest kaleką wymagającym ręcznego karmienia nie ma, więc pieniędzy na opłacanie uchwalonych przywilejów system zadłuża się dalej i jeżeli nie wybierzemy ekipy sejmowej, która to zmieni to za kilka lat, gdy wszyscy członkowie powojennego wyżu demograficznego z lat 1945 1952 będą już emerytami państwo zbankrutuje, bo jego gospodarka rozwija się w tempie 1-6 % rocznie a wydatki wynikające z wieloletnich zobowiązań i rosnące zadłużenie do spłaty zwiększa się w tempie 4-10% rocznie, więc gospodarka mimo lat reformowania staje się nadal niewydolna w stosunku do rozbudowywanych potrzeb.
Ob-Server / 83.5.210.* / 2009-07-16 07:53
Bo te grupy społeczne wybierały swoje zawody często powodowania przywilejami i teraz mamy oświatę taką jak każdy widzi, mało jest nauczycieli z powołania, poziom nauki niski, wyrugowano matematykę z matury, brak inżynierów, konstruktorów, a i tak nauczyciele mają najwyższą stawkę godzinową przy najmniejszej liczbie godzin pracy.
Rak obrósł Państwo polskie i je toczy, toczy, toczy....
man13 / 2009-07-15 13:20 / Tysiącznik na forum
Do tego rezygnacja z dofinansowywania uczelni katolickich i zmiana podatków dla uprzywilejowanych "kościołów" - to jako dopełnienie.
marek 19.53 / 83.24.16.* / 2009-07-15 15:00
A czemuż to uczelnie katolickie akurat "na indeksie". I która z nich ma dotacje ???
. KUL np. jest utrzymywany głównie ze składek wiernych.

Takie populistyczne odzywki dobre są na wiecu.
nelson18 / 80.53.72.* / 2009-07-17 13:17
oj, marek całkiem nie w temacie. KUL jest dotowany przez panstwo na tych samych zasadach, co kazda uczelnia publiczna w Polsce. Sam jesteś populista.
off2 / 80.53.72.* / 2009-07-17 13:08
Oj, marek nie na czasie. KUL otrzymuje dotacje na tych samych zasadach, jak każda uczelnia publiczna. A oprócz tego oczywiście żywi się licznymi składkami wiernych.
marek 19.53 / 83.24.16.* / 2009-07-15 12:07

Polski nie stać na kosztowne i nieskuteczne pakiety stymulacyjne. Toteż jedynym wyjściem w czasie kryzysu jest oszczędzanie.


Ale oszczędzać trzeba umieć. Ciąć jak popadnie jest dość łatwo. I robić sztuczki (cuda ???) księgowe.

Głupie oszczędzanie może szybko doprowadzić do równi pochyłej. Zmniejszą się dochody wymuszając kolejne oszczędności w kolejną wyprzedaż. Co z kolei ...............

Właśnie w rzepie przeczytałem, jak to Klich, by zaspokoić partyjnego kolegę, za 60 milionów przenosi jednostkę wojskową z Elbląga do Gołdapi. Wbrew opinii ekspertów wojskowych.


Jakoś nikt nie pisze jaki będzie wpływ tych cięć na wykorzystanie funduszy unijnych.

Jak jest kryzys to nie wyprzedaję węgla z piwnicy tylko zaciągam kredyt (stymulowany przez państwo) i ocieplam chałupę.
Floyd / 2009-07-15 15:52 / Tysiącznik na forum
A, to państwo, to skąd bierze te pieniążki? Zdradź tę słodką tajemnicę.
dareg / 217.98.12.* / 2009-07-15 11:37
"czy leci z nami pilot ?"
min. rostowski w czerwu mówił co innego a w lipcu co innego
kłamał wcześniej czy teraz ?
a może nie mówił wszystkiego ze względów politycznych (wybory) ?
w każdym razie czy Polskę stać na takiego ministra, u którego intelekt obejmuje czasokres max. jeden miesiąc do przodu ?
andowc / 83.5.28.* / 2009-07-15 11:48
Mówi to, co jemu "wyliczą" informatycy (komputery,programy,itd..).
Szybciej byłoby na liczydle,abakusie, na papierze z długopisem (na piechotę).
Tylko kto dzisiaj tak nauczony liczyć ? (bankierzy,żydzi,araby i inni "mądrzejsi",itd..).
bizli / 193.201.137.* / 2009-07-15 11:28
czy ktoś w końcu odchudzi nasz parlament? po co nam tylu
darmozjadów, posłów podejrzanego autoramentu i niepewnej moralności,
ile lat trzeba było żeby uniemożliwić osobom skazanym
prawomocnym wyrokiem zasiadania w parlamencie!

560 parlamentarzystów! nawet w USA jest ich mniej!!!!!!!!

odchudzić nasz parlament!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

po co nam Senat który nie ma żadnej realnej władzy!!!
po co nam prezydent skoro politycy mogą szargać jego dobre imie bez żadnych konsekwencji, który jest ośmieszany na forum międzynarodowym przez rząd polski!!!
czy ktoś w końcu dotrzyma obietnic wyborczych i doprowadzi tę sprawę do końca!!!!
czy góre weźmie jak zawsze konieczność zaspokojenia potrzeb establiszmentu partyjnego i partyjnych popleczników!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

tutaj są grube miliony marnotrawione!
zagonić tych darmozjadów do roboty, niech pracują na polskie PKB!
Pilsener / 2009-07-15 14:02 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
A po co nam tyle wykrzykników na forach internetowych? A liczba posłów to kropla w morzu - co drugi zatrudniony pracuje dla sektora partyjnego (znaczy się publicznego), czyli jesteśmy dokładnie w połowie drogi pomiędzy komuną a demokracją, więc nie może być dobrze.
JanKS / 2009-07-15 12:00 / Bywalec forum
Zgadzam się, że posłów mamy zbyt wielu, ale to są "groszowe" oszczędności (miliony, a potrzeba miliardów).
Prezydent to ośmiesza się sam i całą nasza Polskę przy okazji. Zgroza!
Prawdziwe oszczędności należy poczynić w ZUS i - przede wszystkim KRUS!!!!
Wielka część (wiele miliardów) złotych jest oddawana w prezencie osobom, którym się to zupełnie nie należy. Nie płacili składek, a teraz biorą pieniądze, albo mogą sami się doskonale utrzymać, ale korzystają z "przywileju".
Chodzi mi oczywiście o rolników, przedwczesnych emerytów, a do tego stado wyłudzaczy rent (wśród otrzymujących renty część naprawdę ich potrzebuje a otrzymuje głodowe, a część cynicznie oszukuje nas wszystkich).
To jest prawdziwe pole do popisu dla rządzących, tylko, że to trudne, trzeba pomyśleć! I - nie daj Bóg - jeszcze się komuś narazić!
Pozdrawiam
Andrzej 19 / 87.205.218.* / 2009-07-18 18:20
A komunistyczni donosiciele i SB-ki oraz byli PZPR-owcy
mają ogromne emerytury, za bezcen przejeli majątki i ich dziura budżetowa nie dotyczy. No ale oni popierają Tuskomatołków.
bizli / 193.201.137.* / 2009-07-15 12:30
sprzątać trzeba zacząć od samej góry, bo ryba psuje się od głowy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
mniej posłów i likwidacja listy krajowej być może sprawi, że będziemy wybierać kompetentnych, uczciwych i przede wszystkim oddanych służbie Polsce parlamentarzystów!
poza tym albo prezydent albo senat, obie instytucje do niczego nam nie są potrzebne!
reszta darmozjadów do roboty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Youtuuuuuuu / 77.65.1.* / 2009-07-16 23:19
Żeby było tak, jak w samorządach?
janiszek / 85.222.86.* / 2009-07-15 11:16
Koledzy z PO z Tuskiem na czele zrobili z Polski burdel na kółkach. I to by było na tyle. Serdecznie pozdrawiam
Eco76 / 195.20.110.* / 2009-07-15 10:23
ponieważ PO obiecała zwiekszać innowacyjność polskiej gospodarki z nakładów na naukę mozna zupełnie zrezygnowac. Stanie się cud Tuska i innowacyjność powstanie z niczego.
dżemikzp.o. / 78.8.62.* / 2009-07-15 10:13
Z kampanii społecznych piętnujących przemoc w rodzinie możemy zupełnie zrezygnować. Normalne rodziny i tak żyją po swojemu i nic Państwu do tego. A patologią niech zajmie się Policja.
luk009 / 85.222.73.* / 2009-07-15 18:54
Ale ktoś tą przemoc musi zauważyć i zgłosić policji, a polskie 'sąsiady' tego nie wiedzą i trzeba im to uświadamiać. Jak se nie wychowasz społeczeństwa to ciągle tu będzie wiocha.
arch / 2009-07-15 09:06 / Tysiącznik na forum
Widać że niektórzy są zaskoczeni że po lecie przychodzi zima !
jeddd / 2009-07-15 09:03
Porządny sport w Polsce nie istnieje, może poza kilkoma zespołami, ale te poradzą sobie póki dobrze grają, a na resztę szkoda pieniędzy, szczególnie teraz, kiedy jest tak krucho.
do początku nowsze
1 2
skomentuj

Najnowsze wpisy