Forum Forum finansoweInne

Ciepło nie musi być drogie

Ciepło nie musi być drogie

Money.pl / 2008-09-03 23:08
Komentarze do wiadomości: Ciepło nie musi być drogie.
Wyświetlaj:
MariuszKaniecki / 2008-09-04 09:18
A co sądzisz o oszczędzaniu na prądzie? Ja myślę jak zaoszczędzić na opłatach za prąd. Mam magiel elektryczny i moje rachunki za prąd stanowią znaczną cześć kosztów które ponoszę. Dlatego to ile płace za prąd jest dla mnie bardzo ważne. Ostatnio dowiedziałem się od znajomego o stronie www.izi.pl Jest tam sporo informacji o rynku energii oraz kalkulator, który oblicza ile zaoszczędzę przy zmianie dostawcy. Czy ktoś już zmienił dostawce i może mi doradzić?
Gro / 194.181.227.* / 2008-09-04 08:26
Używam oleju opałowego, bo to było 10 lat temu najtaniej i bardzo na fali. Teraz za jakieś 3-4 lata piec padnie i trzeba będzie założyć coś nowego. Jednak jak patrzę na "fachowców" obsługujących nowoczesne systemy oraz ich zdolność do dojenia kasy z użytkowników jestem skłonny zainwestować w nowy piec na ... olej. Będzie mniej nerwów a koszty wcale nie takie wysokie po uwzględnieniu sił fachowych okradających klientów i wpierających im ciemnotę. Tak więc ludzie oszczędzajcie ale z głową.
wolny człowiek / 83.27.57.* / 2008-09-03 23:08
Pompa ciepła zupełnie mnie nie przekonuje. Koszt powiedzmy 50000 zł. Kasę wydaję od razu po zamontowaniu instalacji. Jeśli ogrzewam dom innym sposobem, kasę wydaję w "ratach" tyle ile potrzeba w danym sezonie grzewczym. Może rozsądniej byłoby zainwestować te 50000 na powiedzmy 10% rocznie i mamy 5000 odsetek minus Belkowe, co z powodzeniem wystarczy na zakup opału na sezon grzewczy,a podstawowy kapitał dalej jest do dyspozycji i dalej pracuje. Instalując pompę ciepła trzeba tez doliczyć koszt energii elektrycznej do normalnej eksploatacji no i koszty serwisu i ewentualnych napraw. Natomiast jestem fanem kolektorów słonecznych do podgrzewania wody. Mojej konstrukcji kolektor wykorzystuję od marca do listopada i praktycznie całkowicie zaspokaja zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Panel o powierzchni 2m2 podgrzewa w umiarkowanie pogodny letni dzień ok. 100l wody do temperatury 50 stopni C. Dwa panele o takiej powierzchni całkowicie wystarczają dla 4 osobowej rodziny. No i jeszcze całkowity koszt takiej instalacji: ok 7- 8 tys zł.
bogulo2 / 79.187.32.* / 2008-09-04 08:29
Pompa się opłaca bo np nie musisz budować komina w domu, ale niestewty jesteś uzalezniony od energii elektrycznej, a ostaniej zimy jakby w polsce było o 1000-2000 więcej domów z pompami ciepła po kilka-kilkanaście kW to mielibyśmy deficyt i prąd musiałby być wyłączany odbiorcom (z pustego nei nalejesz).

Ostudzę fanatyzm kolektorowy:
Policz dokładnie, bo ja policzyłem i bez kosztów eksploatacji zakłądając jako alternatywę ogrzewanie wody elektrycznie zakup kolektorów zwróci się po ok 18 latach...bez kosztów eksploatacji czyli prądu do napędzania pompy, wymiany glikolu itd.

Kalkulacja właściwa jeżeli kolektory będą miały stałą sprawność przez te 18 lat, w co wątpię szczerze.

Mój znajomu pracujacy dla firmy vissmann podzielił moje uwagi i się z nimi po cichu zgodził, choć przyznał, że wciskoają klientom okres 5-6 lat bo za taki czas to i tak nie będą pamiętać za ile kupili i jak długo miało to służyć :)

W naszych warunkach najpierw należy wyjsć przed dom i się rozejrzeć co jest blisko. Masz las to moze da się dobrze kupić drewno, masz gospodarstwa to może słomę, masz kopalnie/skłąd węgla to może węgiel...polecam drewno i węgiel - mamy najlepiej dopracowane technologie spalania węgla na swiecie
wolny człowiek / 83.27.43.* / 2008-09-04 11:28
Podzielam Twój pogląd jeśli chodzi o kolektory słoneczne w wykonaniu "fabrycznym". Dlatego takie rozwiązanie mi nie odpowiadało i wymyśliłem własną konstrukcję. W tej konstrukcji nie ma glikolu, nie ma pompy obiegowej, słońce grzeje bezpośrednio wodę, nagrzaną wodę przepompowuję ciśnieniem sieciowym wodociągu do zbiornika i stamtąd pobieram ciepłą wodę. Wszystkim oczywiście steruje elektronika, pobierając moc rzędu 20-30 W. Natomiast jeśli chodzi o koszty całej instalacji to koszt materiałów do zmontowania 4m2 paneli to ok. 5000 zł. 7-8 tysięcy to koszty za jakie jestem skłonny wykonać taką instalację zainteresowanemu klientowi.
pilarski6 / 83.14.133.* / 2011-06-10 20:56
Witam prosze o kontakt na pilarski6@adres.pl
Asica / 217.153.242.* / 2008-11-03 12:53
Proszę o kontakt w spr. Pana konstrukcji na moj mejl joanna.chelchowska@poczta.onet.pl
plazin / 77.17.199.* / 2008-10-26 16:55
JESTEM ZAINTERSOWANY PANA PROPOZYCJĄ WIĘC PROSZE O JAKIEŚ NAMIARY NA PANA! MÓJ MAIL plazin@go2.pl
bbbbogo / 79.187.32.* / 2008-09-05 10:30
Interesujące...moze jakieś szczegóły?
Sam myśląc nad dogrzewaniem wody wpadłem na pomysł:

Małą część dachu domu wykonać z przezroczystej "pleksi" i pod nią zainstalkować czarny matowy boiler. Zbiornik nie byłby zaizolowany (ewentualnie od spodu), natomiast zaizolowane byłoby małe "pomieszczenie" ze zbornikiem na struchu. 2 warstwy z pustką pleksi dobrze izolowałyby przed zimnem od strony dachu.
Nie wiem jaki byłby koszt takiej instalacji, ale mam ochotę wykonać coś takiego hobbystycznie z czystej ciekawości.

Na pomysł wpadłem oglądając zdjęcia z ameryki południowej, gdzie zbiorniki zamontowane były bezpośrednio na dachu, i przypominając sobie upały na poddaszu domu moich rodziców.
wolny człowiek / 83.27.33.* / 2008-09-08 22:43
Pomysł jaki opisałeś w naszych warunkach się nie sprawdzi. Upały na poddaszu o których piszesz nie nagrzeją wody do temperatury 50 stopni C. Taką temperaturę masz tylko bezpośrednio z promieniowania słonecznego. Dużo opisów wykonania kolektorów znajdziesz wpisując w google "amatorskie kolektory słoneczne" Masz link do ciekawego rozwiązania: http://darmowa-energia.eko.org.pl/plik/solar/kolektor3.html

Najnowsze wpisy

Kredyty hipoteczne - najlepsza oferta: