Forum Forum emerytalneOFE

Co oznacza ten list, prośba o wytłumaczenie.

Co oznacza ten list, prośba o wytłumaczenie.

Mateusz98524 / 83.8.56.* / 2016-11-20 22:00
"Uprzejmie informujemy, że od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r. otwarte jest okno transferowe
OFE/ZUS, pozwalające na podjęcie decyzji, w jaki sposób oszczędzać na przyszłą emeryturę.
W  czasie okna transferowego w  2014 roku nie przesłał Pan do ZUS oświadczenia
o przekazywaniu składki do OFE. W związku z czym od lipca 2014 roku środki zgromadzone
na Pana koncie w AXA OFE przestały powiększać się o kolejne składki emerytalne.
Aby to zmienić, należy wypełnić i przesłać poniższe oświadczenie do ZUS do 31 lipca 2016 r.
Kolejną taką decyzję będzie można podjąć w 2020 roku, a następnie co 4 lata.
Przypominamy, że środki zgromadzone w AXA OFE mogą być dziedziczone. Zachęcamy też
do bieżącej aktualizacji swoich danych osobowych. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu
będziemy mogli pozostać z Panem w stałym kontakcie. "


Gdzie w końcu są odkładane moje składki?
Gdy było trzeba wybrałem AXA lecz pomyliłem kod pocztowy, wysłałem na specjalnym drugu korekcje i od tamtej pory nic juz nie przychodziło. przez te dwa lata pracowałem i moje składki gdzieś przecież są odkładane tylko gdzie?
Wyświetlaj:
Mateusz98524 / 83.23.58.* / 2016-11-28 23:07
Złożyłem deklaracje kiedy był na to czas. Wybrałem Axa lecz popełniłem bład w deklaracji pomyliłem nieznacznie kod pocztowy. Później dostałem list a axa który dotarł do mnie z poprawionym kodem pocztowym i zpotwierdzeniem danych wiec wypełniłem go jeszcze raz poprawnie i odesłałem. Wiecej nic juz nie dostałem.
wiwan / 2016-11-29 08:06
Pisz w wątku, bo robi się zamieszanie w wątku.

KIEDY złożyłeś deklarację - w 2014 czy 2016 ?
wiwan / 2016-11-21 20:06
Twoje składki emerytalne :

- do lipca 2014 były odkładane :
w ZUS na koncie 'głównym'+ w ZUS na subkoncie + w AXA
- później już tylko w ZUS na koncie głównym + w ZUS na subkoncie.

Więc siłą rzeczy subkonto zaczęło być bardziej zasilane, bo na koncie głównym w ZUS jest ewidencjonowane 12,22 % podstawy, a na subkoncie 4,38 % podstawy gdy jest OFE albo 7,3% gdy nie ma OFE. Do OFE - 2,92 % podstawy.

W następnym oknie transferowym za 4 lata będziesz mógł zmienić decyzję w zakresie ponownego odprowadzania części składek do OFE. Czy to do AXA czy to do innego OFE. Jeśli do innego, to będzie oznaczało też przeniesienie środków z AXA do niego.
Mateusz98524 / 83.11.109.* / 2016-11-21 21:04
Tylko czemu są w ZUS jak wybrałem żeby były w AXA?
wiwan / 2016-11-22 09:47
Bo była znaczna zmiana systemu emerytalnego, a Ty nie złożyłeś skutecznej deklaracji pozostania w OFE.

Naprawdę trudno chyba było przeoczyć 'akcję', która przewalała się przez media przez rok:

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ofe;nadchodzi;czas;wyboru;zus;czy;zus;i;ofe,231,0,1506023.html

Najnowsze wpisy