Forum Forum inwestycyjneFundusze

co po kryzysie?? [prognoza 5 - 10 lat]

co po kryzysie?? [prognoza 5 - 10 lat]

bonczek / 212.2.180.* / 2008-08-09 10:47
witajcie,

przymierzam się do rozpoczęcia regularnego inwestowania w jeden z funduszy zagranicznych (Robeco albo BlackRock). tak sobie postanowiłem, że będzie to fundusz inwestujący geograficznie (kraj/ region/ świat), a nie branżowo.

no i cały czas próbuję sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie mogą być kierunki rozwoju w horyzoncie 5 - 10letnim.

przyjmując, że kryzys zbierze jeszcze żniwo w US (np. bankructwa firm spoza sektora finansowego) oraz, że skutki kryzysu rozleją się mniej lub bardziej na cały świat, zastanawiam się czy nie lepiej byłoby zainwestować np. w fundusz inwestujący w USA i/lub w krajach rozwiniętych, zamiast pakować się w BRIC czy generalnie emerging markets?

założenia w mojej analizie nie są jakoś szczególnie wyrafinowane, a mianowicie wydaje mi się, że:
(a) olbrzymie zyski na rynkach BRIC to już przeszłość, a emerging markets będą się w przyszłości coraz bardziej normalizować,
(b) zmienia się porządek na świecie i korporacje np. z Indii, Chin czy Rosji będą coraz częściej inwestować w państwach wysoko rozwiniętych,
(c) kryzys oczyści te kraje (przede wszystkim USA i UK) ze źle zarządzanych i np. zbyt chciwych firm oraz zostaną wprowadzone nowe rozwiązania kontrolne,
(d) ceny jednostek funduszy inwestujących w USA czy krajach 'starej' Unii są teraz na atrakcyjnym poziomie (a mogą być jeszcze bardziej przecenione).

wiem, że to jest po części jak wróżenie z fusów bo jest tutaj dużo niewiadomych (ceny surowców, żywności, ew. epidemie, zatrucie środowiska), niemniej jednak będę Wam wdzięczny za wszelkie opinie.

dzięki.
Wyświetlaj:
Pilsener / 2008-08-10 03:16 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
W co bym nie inwestował:
1. UE
2. USA
3. Rosja
4. Brazylia
5. Indie
6. Chiny
7 - ?

Przeanalizowałbym sytuację polityczną wielu innych krajów (Afryka choćby), zainwestuję tam, gdzie są duże szanse na trwałe rządy liberalno-demokratyczne. Dywersyfikacja i 5-10 lat powinny zrobić swoje. Inwestując w akcje amerykańskich spółek jakich zysków się spodziewasz? Żeby skórka była warta wyprawki musi to być minimum 7-8% rocznie, inaczej lepiej darować sobie akcje.
bonczek / 212.2.173.* / 2008-08-10 20:35
chyba podobnie jak Ty uważają ludzie z Wealth Solutions (patrz ich lokata strukturyzowana). gdzieś wyczytałem, że UEA (Dubai) mają się stać (czy już się stają...) nowym pupilkiem biznesu...
pchelek / 2008-08-09 21:38 / Tysiącznik na forum
mysle ze teraz to trza inwestowac w stabilne gospodarki europejskie i amerykanskie firmy no i w azje - tam jest luda jak mrowek
Zeus52 / 2008-08-09 11:04 / 10-sięciotysiącznik na forum
Przewidywania są takie,że za 10-15 lat Chiny staną się 2 po Stanach potęgą gospodarczą świata,więc...ale to dość odległe i dużo może się zdarzyć. Proszę nie traktować tego jako jakiejkolwiek sugestii,jedynie jako zaczątek dyskusji. Sam chciałbym wiedzieć,co o tym myślą inni...chyba dobry temat!
spod Londynu / 78.146.202.* / 2008-08-10 23:57
Chiny staną się większą gospodarką od USA jeszcze przed upływem 5 lat. Juz rok temu jedna z firm chińskich wyprzedziła Exxon Mobil która dotychczas była największą pod względem kapitalizacji firmą na świecie. W Chinach żyje przynajmniej 5x wiecej ludzi więc nic w tym dziwnego . Jeśli chińczycy nadal będą sztucznie wstrzymywać aprecjację ich waluty to jeszcze długo pozostaną światową manufaktórą. I nadal będą się cieszyć wzrostem 8-10% rocznie.
Chiny prakrycznie nie ucierpiały na kryzysie finansowym bo ludność tego kraju nie żyje ponad stan jak amerykanie ( choć oczywiście kryzys światowy zmniejszy trochę popyt na ich produkty). Rok temu BBC podało że średni chińczyk odkłada 50% swoich zarobków. A sredni amerykanin wydaje ponad 100% swoich zarobków i tylko przerzuca dług z jednej karty kredytowej na drugą
Swiatowi komentatorzy sugerują jednak że dalszy tak szybki rozwój Chin nie może się tylko opierać na exporcie ale także na wzmożeniu popytu wewnetrznego i rozwoju infrastruktury. Popyt wewnętrzny wzrosnie jak zaczną lepiej zarabiać.
Na infrastruktórę mają kasę (ogromne rezerwy dolarowe).
Myślę że czasy Azji jeszcze wrócą. Choć teraz krótkoterminowo inwestowałbym w akcje amerykańskie, Zaznaczam to moje prywatne zdanie
koczkodan / 84.10.23.* / 2008-08-10 21:18
masz kasę wybuduj sobie bunkier na te piękne czasy
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy