Forum Forum inwestycyjneFundusze

Co powinien wiedzieć początkujący inwestor mBanku.

Co powinien wiedzieć początkujący inwestor mBanku.

minik / 2006-08-29 17:10
Interesuję się rynkiem finansowym dopiero od tygodnia, dlatego mam kilka pytań. Złożyłem wniosek o założenie eKonta i eMaxPlus w mBanku. Czekam na kontakt z przedstawicielem mBanku. Chciałbym założyć także Supermarket FI, IKE i wybrać właściwy fundusz we właściwym czasie, by ulokować dobrze swoje pieniądze. Mam zamiar wpłacać pieniądze regularnie. Oto moje pytania:


RACHUNEK OSZCZĘDNOŚCIOWO ROZLICZENIOWY

1.Czy lokata eMaxPlus jest obarczona podatkiem od wzbogacenia?

2.Czy zwykłą kartą płatniczą można płacić w Internecie. Czy można dokonać w Internecie przelewu, czy też wszelkie transakcje internetowe wymagają specjalnej karty (eKarty)

3.Czy za kartę Visa trzeba coś płacić? Czy za darmo jest każda następna karta po zakończeniu ważności pierwszej karty?


INDYWIDUALNE KONTO EMERYTALNE

4.Czy IKE to trzeci filar emerytalny?

5.Co wybrać –IKE mBank Agresywny (funds of funds) czy mIKE Akcja?

6.Co to są fundusze funduszy? Czy nie trzeba płacić podwójnej prowizji funduszowi, który jest pośrednikiem?

7.Co się dzieje z pieniędzmi zgromadzonymi w funduszach inwestycyjnych, inwestycyjnych IKE, lokatach i koncie po mojej śmierci? Czy trzeba złożyć wniosek dyspozycyjny na wypadek śmierci? Ile to kosztuje?

8.Co z IKE jak stracę pracę i przestanę wpłacać na IKE? Czy mogę przez kilka lat nic nie płacić?

9.Jaki jest minimalny, maksymalny wkład w IKE?

10.Jestem już ubezpieczony w pracy w AmplicoLife. Czy warto jeszcze inwestować dodatkowo w mIKE ubezpieczenie?

11.Czy będąc w IKE mogę wykupywać jednostki innych funduszy inwestycyjnych? Czy można mieć więcej niż jedno IKE? Czy można zmienić IKE do innego funduszu jeżeli nie będę zadowolony ze sposobu inwestowania moich pieniędzy? Z jakimi opłatami jest to związane?

12.Jak zapisać się do IKE mBanku? Czy trzeba wykupić jednostki uczestnictwa tak jak w funduszach inwestycyjnych?

FUNDUSZE INWESTYCYJNE

13.Jakie są opłaty manipulacyjne, prowizje i inne ukryte koszty wykupienia i prowadzenia jednostek jednostek w funduszu inwestycyjnym?
Ile kosztuje konwersja do innego funduszu?

14.Co to jest % aktywów klientów klientów i rating?

15.Jakie jest wasze zdanie na temat funduszy małych spółek?
Czy są jeszcze jakieś fundusze akcji małych spółek, gdzie można wykupić jednostki?

16.Jak lepiej? Wykupić jednocześnie wiele jednostek uczestnictwa, czy też rozłożyć sobie wpłaty na raty i inwestować małe kwoty, lecz systematycznie? Czy lepiej zainwestować w jeden fundusz, czy też lepiej wybrać kilka funduszy i w nich lokować swoje oszczędności? Czy nie jest tak, że czym więcej mam wykupionych jednostek, tym mniej płacę za zarządzanie nimi?

17.Chcę wybrać taki fundusz inwestycyjny który w czasie hossy będzie inwestował w akcje a w czasie bessy w inne papiery wartościowe przynoszące zysk.
Jeżeli chcę oszczędzać systematycznie (co pewien czas dokupywać jednostki uczestnictwa – miesięcznie ok. 500 zł). Jaki mam wybrać fundusz inwestycyjny?

18.Chciałbym kupić jednostki funduszu kiedy będą najtańsze i szybko na nich zyskać. Jednak chcę zalokować je na okres od kilku do kilkunastu lat, chyba że będzie się działo na rynku finansowym coś złego. Jaka jest teraz sytuacja na rynku? Czy warto w tym momencie inwestować, czy też zaczekać z tym na później. Proszę o trafne wskazówki na co mam zwrócić szczególną uwagę wybierając fundusz i inwestując swoje pieniądze w jednostki uczestnictwa.

Proszę o odpowiedzi obiektywne na każde lub kilka z wyżej wymienionych pytań. Za pomocne wskazówki dziękuję i mam nadzieję, że pomogą mi one podjąć właściwą decyzję inwestowania.
Wyświetlaj:
Jegermeister / 31.61.128.* / 2011-11-04 11:18
Widzę, że masz dużo pytań i chciałbyś żeby ktoś wykonał za Ciebie pracę związaną z edukacją. Powiem Ci tak, najlepiej znaleźć sobie dobrą książkę o tym jak stawiać pierwsze roki na giełdzie (znajdziesz na allegro, w empiku itp), wybrać sobie jeden portal z aktualnymi analizami rynku (ttools, money itp.) i inwestować małe sumki pieniędzy, zobaczyć co się będzie z nimi działo, zwiększyć kwoty jak będziesz wychodził na plus.
OLGAK / 2006-09-11 10:56
Wyślij te zapytania mailem do mbaqnku. W ciągu 12 godzin dostaniesz fachową odpowiedź.
BARTOL / 2006-09-08 17:02
jeśli będziesz zainteresowany IKE w Amplico daj znać to nie do końca prawda co piszą na forum
asfdasgfsh / 83.11.226.* / 2006-08-30 21:02
widze że umiesz pisać to zapewne i czytać chyba że jesteś okropnym leniem mnie nikt nie pomagał sam wszystko znalazłem a naiwni którzy będą cię uczyli
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy