Co robić???

stanman / 2007-08-28 17:19
Witam, wszystkich forumowiczów,
Jestem początkującym inwestorem dlatego prosiłbym o rade. Od jakiegoś miesiąca chce kupić fundusze, mam przeznaczone na to jakieś 35 tyś zł. Przewiduje inwestycje na około 3 lat. Chciałem dodać że około 10 tyś zł posiadam jeszcze na koncie oszczędnosciowym w INGu.
W tym momencie nie wiem co mam robić czy kupowac fundy czy czekać. Chiałem kupić to co się da przez Mabnk, zacząć od fundów pieniężnych i obligacyjnych i po mału wchodzić w fundy akcyjne wpłacając minimalna kwote co kilka dni. Niestety juz na poczatku czekała na mnie niemiła niespodzianka ponieważ mój fundusz IDEA sprzedawany jest przy inwestycji min. 170 tyś zł. Czy taka cena dotyczy tylko zakupu przez Mbank ? Czym mógłbym ewentualnie zastąpić jakimiś innymi fundami, fundusze które nie są dostepne za pośrednictwem Mbanku czyli :

Arka Europy Wschodza
LUkas Dynamiczny
ING SUbfundusz

Proszę o poradę doradców finansowych i wszystkich forumowiczów a w szczególności Pana Sebastiana.Drutowskiego , Tas- a i innych szanowanych na tym forum znawców tego tematu. Dziękuje z góry za każdą poradę.

Moje portfel przedstawiałby się następująco:

AIG pieniężny 6000
IDEA Premium 4500
Skarbiec dłużny 4500

LEG MAson AKcji 6000
PZU MIS 3000
Arka Europy Wsch 2000
Lukas Dynamicz 5000
ING SUBfundusz 4000
Wyświetlaj:
TaS / 2007-09-01 00:33 / Tysiącznik na forum
widze,ze zostałem wywołany :)

ale się nie odezwe zbyt głośno, bo ilość tekstu jaką Sebastian wypisał mnie przytłoczy :)

powtórze tylko:
strach to naturalna ochrona przed głupotą :)
pazerność nie sprzyja spokojnemu spaniu...
nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka :)

itp itd :)
nie wiem który Subfund z ING chcesz wziąć, ale mimo to uważam, że proporcjonalnie portfel jest rozsądny...
jertom / 2007-08-30 08:12 / portfel / Bywalec forum
jest ok ze swojej strony proponuję przyjrzeć się funduszom noble
młode fundusze nie posiadające jeszcze tak dużego kapitału aby były trudności w płynności zarządzania i ciekawa ekipa zarządzająca tymi funduszami z staniszewskim na czele za ostatnie pół roku bardzo dobre wyniki
sebastian.drutowski / 2007-08-28 20:56 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Co do Ideii Premium to minimalna wpłata jest właśnie na takim poziomie jak Pan pisze - równowartość 4000 euro. A teraz co do portfela. Rozumiem że chce się Pan oprzeć na mbanku, aby uniknąć opłaty dystrybucyjnej, ale pisałem to już kilkakrotnie - tam nie ma sporej liczby najciekawszych funduszy.
Poza tym, jeśli chce Pan dłużej inwestować (według mnie powinien Pan założyć sobie przynajmniej 5-letni horyzont inwestycyjny), to raczej odpadają fundusze zrównoważone i stabilnego wzrostu o klasycznej konstrukcji. A teraz co do funduszy akcyjnych. Ja bym absolutnie nie wchodził w klasyczne fundusze akcji bez żadnych mechanizmów zabezpieczających. I wcale nie chodzi mi o to co się dzieje na giełdzie teraz, ale jest pytanie co się będzie działo np. za rok, może prędzej, a może później. A niewątpliwie czuć już powoli koniec hossy - pytanie jest tylko kiedy. Dlatego ja bym już teraz budował portfel właśnie pod przyszłą zmianę trendu. I nie chodzi mi o to, żeby go załadować akcjami, a potem gdy przyjdzie załamanie uciekać w konwersje w fundusze bezpieczne. Ja bym raczej starał się zbudować portfel tak, aby nie trzeba było nic z nim robić gdy przyjdzie bessa. Przy klasycznych funduszach akcji, zrównoważonych, czy stabilnego wzrostu będzie Pan bez szans i trzeba będzie z tych funduszy uciekać, aby nie generować strat. Krótko mówiąc, przy takiej gotówce jaką Pan ma, poszukał bym tzw. funduszów alternatywnych i niespecyficznych czyli takich, które są w stanie swoją konstrukcją dopasować się do tego, co będzie działo się na rynku. Do takich funduszów zaliczył bym: fundusze zamknięte Investor lub Opera, fundusze aktywnej alokacji i fundusze selektywne (na polskim rynku jest dostępny tylko jeden - ING Selektywny). Uzupełnienie portfela to oczywiście f.pieniężne lub lokata. Zaczął bym np. od 15 tyś. i za tą sumę zbudował bym na początek cały portfel, a potem bym ewentualnie dokładał w odstępach np. 3-4 miesięcznych kolejne transze. Zresztą będzie to pewien wymóg, bo certyfikaty Investor FIZ zwykle można kupić 4-5 razy w roku, w czasie publicznej emisji przez towarzystwo. Portfel mógłby wyglądać np. tak:
40% Investor FIZ
10% ING Selektywny Plus
15% Allianz Aktywnej Alokacji
20% Skarbiec Ochrony Kapitału
15% Aig Pieniężny
Portfel w miarę prosty, ale treściwy. Nie jestem zwolennikiem jakiegoś zbytniego komplikowania inwestycji. Dodam, że każdy z tych funduszy (oprócz ostatniego) inwestuje w akcje w różnym zakresie, ale ma również możliwość całkowitego wyjścia z tych gorących papierów w okresie dekoniunktury. I nie mówię tu np. o trzech miesiącach spadków, ale np. o dwóch latach. Poza tym taki portfel będzie dostatecznie zorientowany na zysk, jeśli nadal trwała będzie hossa, a zapewnia to właśnie elastyczna konstrukcja portfela tychże funduszy.
Rozumiem, że Pan dopiero zaczyna, a ja tu proponuję Panu np. w sumie dość profesjonalnego Investora FIZ. Właściwie to fundusz globalny i supernowoczesny, ale jak dla mnie wart jest tego, aby się nim bliżej zainteresować. Może ktoś doradzi Panu coś zupełnie innego, ale ja w czasach niepewności, a właśnie takie niewątpliwie nadchodzą - preferuję inwestycje nietypowe. Pozdrawiam i życzę dużo zapału w poszerzaniu wiedzy na temat rynków kapitałowych.
sebastian.drutowski / 2007-08-29 15:58 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Może być jeszcze nieco zmieniona wersja tego portfela, tak aby nieco zwiększyć jego agresywność poprzez udział typowego funduszu polskich akcji opartych na Wig-u. Przyznam szczerze, że jednak mam słabość do Legg Masona i do Noble (i to nieraz za cenę ponoszonego ryzyka). Podstawa inwestycji to dalej FIZ, fundusz selektywny i aktywna alokacja:
25% Investor FIZ
15% ING Selektywny Plus
10% Legg Mason Akcji lub Noble Fund Akcji
15% Allianz Aktywnej Alokacji
20% Skarbiec Ochrony Kapitału
15% Aig Pieniężny
W przyszłości można by dalej dywersyfikować portfel np. certyfikatami Investor BIR (w przyszłym roku powinna być nowa emisja). Jeśli pojawiła by się bessa niegłupim rozwiązaniem może być jakiś polski fundusz obligacji zagranicznych (postawił bym tu głównie na papiery amerykańskie). Jak by się Panu spodobało inwestowanie, mógłby Pan pomyśleć potem o którymś funduszu zagranicznym np. Franklina Templetona lub Merryl Lyncha. I może niekoniecznie do końca akcyjnym. Podobnie jak u nas są tam różne fundusze (a raczej wypadało by powiedzieć - podobnie jak u nich, u nas są podobne fundusze :))) nawet takie perełki, jak fundusze aktywnej alokacji o zasięgu globalnym. Pozdrawiam
stanman / 2007-08-30 19:48
Myśle ze zaproponowany przez Pana portfel z funduszem zamknietym jest ciekawą propozycją tak jak Pan pisze to przyszłościowy fund warty zainteresowania w tych naszych trudnych czasach. Podoba też mi się fund Legg Mason dlatego myśle ze skorzystam z Pana rady i zmodyfikuje swój portfel. Nie wiem tylko czy nie bede miał kłopotów z zakupem fundu Investor który kupuje sie przez dom maklerski, bede musiał poszukać czy w moim miescie Zielona Góra jest jakiś dom maklerski.
Zastanawiam sie tylko czy fundusze ochrony kapitału, slektywny i akcyjny powinienem zakupić już teraz czy poczekac jeszcze jakiś czas,do konca korekty. A może kupowac po 1tyś złotych co tydzien aby uśrednić cene?? Chyba ze wykupie najpierw za 15 tys cały portfel i bede do niego dokładał w zależności od sytuacji na rynku.
Pozdrawiam,
sebastian.drutowski / 2007-08-31 11:45 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Z zakupem funduszu Investor FIZ nie powinien Pan mieć większych problemów. Jego certyfikaty sprzedają tylko punkty subskrycyjne biura maklerskiego Banku BGŻ. W Zielonej Górze taki punkt mieści się przy ul. Stary Rynek 24a. Takie certyfiakty będzie można nabywać bodajże od 7 października, ale to trzeba sprawdzać na stronie Investor.pl. Ja bym nabył te wszystkie fundusze w 2 transzach, ale stopniowo. Powiedzmy pierwsza transza od końca września do połowy listopada. I kolejna, gdzieś na przełomie stycznia i lutego. Pomiędzy pierwszą i drugą transzą powinna być co najmniej 2-3 miesięczna przerwa. To czas aby przyjrzeć się portfelowi i własnej strategii. To także czas aby dokonać już wstępnej weryfikacji przyjętej strategii i ewentualnie wprowadzić jakąś korektę. Co do sposobu wpłacania na poszczególne fundusze to Pan musi sobie sam wypracować własny model. Proszę pamiętać, że 50-55% portfela będzie miał Pan bezpośrednio w f.akcyjnych. Cena po której je Pan nabywa jest owszem ważna - wiadomo każdy chciał by je kupić jak najtaniej. Ale najważniejszy jest tu jednak czas inwestycji i cierpliwość. Część akcyjna portfela to co najmniej 5 lat inwestowania. Inwestycje w fundusze pieniężne i aktywnej alokacji nie wymagają aż takiego łapania lokalnych górek i dołków, ale i tu zachęcam do stopniowego inwestowania. Pozdrawiam
krzysiek29 / 2007-08-28 21:57 / Uznany Gracz Giełdowy
tez jestem za tym a inwestor fiz jest calkiem super bo opera uniwersal duzo gorzej jak byly spadki leciala w dol lepiej niz akcyjne
luki84 / 87.101.32.* / 2007-08-29 20:47
A jaki portfel poradzilibyście gdy ktoś ma 10 k i możliwość dokładania 500 zł miesięcznie ? Inwestycja byłaby na 2 do 5 lat. Myślałem o portfelu opartym głownie o fundusze akcyjne polski - 15%, fundusze akcyjne europejskie - 15%, fundy hybrydowe - 50% i fundusze obligacyjne + lokata w banku - 20 %. Chciałem oprzeć swoją inwestycję o mBank bo nie ma tam opłat a przy tak małych sumach jak moje to jest troche oszczedności. Proszę o radę.
cortez / 2007-08-29 21:54 / Bywalec forum
Bardzo rozsądne rozłożenie ryzyka w portfelu, pogratulować, wreszcie jakiś rozsądn inwestor:) Ja bym to podzielił w ten sposób:
5% Unikorona akcji
5% LM
5% bph dynamicznych spółek
10% pzu nowa europa
5% bph europy wschodzącej
20% uniaktywna alokacja
20% seb4
10% unimaxdłużne
20% w lokatę (chociaż ja do lokat mam pewien dystans, więc nie będę polecał konretnych)

Pozdrawiam i życzę udanych inwestycji:)
Trade / 2007-08-29 21:57 / Bywalec forum
popieram
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy