Forum Forum emerytalneZUS

Co z bezrobotną po 60roku życia?

Co z bezrobotną po 60roku życia?

Karolina P / 178.235.79.* / 2010-09-18 09:07
Witam,mam takie pytanie. moja teściowa w sierpniu skończyła 60 lat.Właściwie nigdy nie pracowała,no może za młodu jakieś dorywcze zajęcia miała. Była zarejestrowana jako bezrobotna i przez szereg lat jeździła do Urzędu Pracy z nadzieją,ze w końcu znajdzie jakąś prace,ale niestety nie było jej dane. Więc zajmowała się domem. Dodam,że przeszła szereg operacji,więc nie jest okazem zdrowia Od dziesięciu lat żyje w separacji z moim teściem,nie mieszkają razem. Ona mieszkała ze swoją matką, na której utrzymaniu była do tej pory. Niestety babcia,a mama teściowej właśnie zmarła. I teraz tak:ostatnio moja teściowa pojechała do UP aby się odnotować,a tam Pani powiedziała jej,że może się ubiegać o jakieś niewielkie pieniążki z ZUS-u i na razie skreśliła ją z listy bezrobotnych. Chciałabym się wszystkiego dowiedzieć na ten temat,bo nie ukrywam,ze przydały by się mojej teściowej chociaż pieniążki na leki i jakieś inne wydatki związane z domem. Mam nadzieję,że temat przeze mnie nakreślony jest zrozumiały. I bardzo bym prosiła o odpowiedz.Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Wyświetlaj:
wiwan / 2010-09-21 13:15
Jeśli znajdzie się choć pół roku okresów składkowych i nieskładkowych, teściowa ma szansę na symboliczną emeryturę z samej tzw. części socjalnej emerytury. Niestety nie obejmuje jej gwarancja najniższej emerytury. Stan zdrowia może być podstawą wcześniejszego przyznania dodatku pielęgnacyjnego (normalnie jest od 75 roku życia), wymaga to komisji lekarskiej/ orzeczenia orzecznika ZUS.
Tak czy inaczej warto złożyć wizytę w swoim ZUS.
Inaczej tylko pomoc społeczna pozostaje.
I jeszcze jedno - w separacji nadal trwa obowiązek alimentacyjny- teść ma obowiązek w tej sytuacji po prostu teściowej finansowo pomagać, jest podstawa do zasądzenia z jego strony alimentów.
szklarek / 2010-09-27 12:41
Podobnie jak 'wiwan' podkreślę rolę alimentów- również z tego powodu, że jeśli będą zasądzone to teściowa z wątku nabierze prawa do renty rodzinnej po śmierci "niedobrego' teścia.

Najnowsze wpisy