Forum Forum finansoweBanki

Cofnięcie zgody na przetwarzanie danych

Cofnięcie zgody na przetwarzanie danych

jonas355 / 178.216.92.* / 2015-08-11 17:02
Dzień dobry
Napisałem do swojego banku z prośbą o cofnięciu zgody na przetwarzanie danych. Odpisali mi, że mogę cofnąć zgode pod warunkiem, że wszystkie płatności były terminowe. Miałem opóźnienie ponad 3 miesiace. Czyli nic się nie da zrobić? Zależy mi na wzięciu kredytu, boję się, że taka informacja będzie widoczna w BIK.
Wyświetlaj:
Adam Paczos / 79.110.200.* / 2015-08-12 14:59
Potwierdzam wcześniejsze ustalenia...

Płać raty pozostałe terminowo. Jedno opóźnienie możesz wytłumaczyć przy okazji ubiegania się o kredyt.Sam fakt jednorazowego opóźnienia nie wyklucza faktu, że w przyszłości otrzymasz kredyt. Ważne by pozostałe raty były płacone terminowo.

W swojej pracy spotkałem się z sytuacją gdzie w przypadku opóźnienia bank wykreślił wniosek z BIK.Analogicznie jak można wykreślić wpis komornika (po spłaceniu zobowiązania) lub wykreślenie z rejestru KRD :)

Pozdrawiam
Adam Paczos
eRzecznikBIK / 2015-08-12 11:29
Dzień dobry,

Dane na Twój temat są przesyłanie do BIK od chwili zaciągnięcia kredytu (także gdy jesteś poręczycielem) aż do jego spłaty, niezależnie od tego, czy spłacasz terminowo, czy też pojawiła się zaległość.

Usuwanie danych z BIK jest możliwe wyłącznie w 3 konkretnych sytuacjach:
- gdy wcześniej udzielona zgoda na przetwarzanie danych po spłacie zobowiązania kredytowego zostanie odwołana lub upłynie termin, na jaki została udzielona zgoda, jednak dotyczy to tylko informacji pozytywnych czyli zobowiązań spłacanych terminowo, bądź z opóźnieniem poniżej 60 dni,
- gdy upłynie 5-letni termin przetwarzania danych klienta bez jego zgody po wygaśnięciu zobowiązania,
- gdy w BIK znalazły się dane błędne, omyłkowo wprowadzone do systemu BIK przez bank lub SKOK.
Jeśli Twoje opóźnienia w regulowaniu płatności były powyżej 60 dni i bank dochował obowiązku informacyjnego zgoda nie może zostać wycofana. Dane w BIK będą przetwarzane przez 5 lat od dnia spłaty kredytu.

Pamiętaj jednak, że nie warto wycofywać zgody na przetwarzanie danych, jeśli spłacasz swoje zobowiązania w terminie. Wszystkie w ten sposób spłacane kredyty budują Twoją dobrą historię kredytową, dzięki której jesteś dla banków wiarygodnym klientem – łatwiej jest Ci wówczas uzyskać kolejny kredyt oraz otrzymać lepsze warunki kredytowe.

Pozdrawiam
eRzecznik BIK

Najnowsze wpisy

Kredyty hipoteczne - najlepsza oferta: