Forum Spółki giełdowe ABC Data SA

Czy ABC Data jest dobrą spółką i płacąca zadowalające dywideny?

Czy ABC Data jest dobrą spółką i płacąca zadowalające dywideny?

skomentuj
tom.jarocki / 89.72.7.* / 2014-08-14 13:37
Pobieżna analiza z akcentem na najważniejsze parametry przy wyborze spółek. Przykładowe walory spełniające kryteria: ABC Data [ABC], Budimex [BDX], Decora [DCR], Integer.pl [ITG], PZU (w portfelu przynajmniej 40-50spółek).


ABC Data (największy dystrybutor sprzętu IT)
Ostatnia dywidenda wyniosła 36groszy (stopa dyw. 8,28%). Pierwsza ważna uwaga - stopa dywidendy jest inna dla każdego inwestora w zależności od średniej ceny zakupu. Dla przykładu, jeśli ktoś nabył akcje po cenie 3,60zł, to jego stopa dywidendy wyniesie 10% (minus podatek Belki). Była ona o 50% wyższa od ubiegłorocznej. Przychody spółki wzrosły w 2013r niemal o 20%, a zyski prawie 40%. Spółka prowadzi właśnie skup akcji własnych, przez co przyszłoroczna dywidenda będzie dzielona na mniejsza ilość udziałów.
Obecne zalecany jest zakup po bieżących cenach.

Budimex (jedna z największych firm budowlanych)
Ostatnia dywidenda wyniosła 11,85zł (stopa dyw. 8,42%). Na podstawie ostatnich 5lat można szacować oczekiwaną jej wysokość w zakresie nie mniejszym, niż 7,35 - 8zł. W stosunku do obecnej ceny ok.118zł nabywamy udziały z oczekiwaną dywidendą minimum 6,2 -6,78%.
W obecnej sytuacji wzmożonego ryzyka na rynkach zalecany jest ewentualny zakup po bieżących cenach za część środków przeznaczonych na tą spółkę i nabycie za pozostałą kwotę akcji, po zejściu cen do wsparcia w okolicach 90zł. Przy tej cenie oczekiwana dywidenda wyniesie minimum 8,2 - 8,9% (wspomniane 7,35 - 8zł).

Decora (jeden z największych producentów artykułów wykończeniowych;połowę produkcji sprzedaje za granicę)
Ostatnia dywidenda wyniosła 42grosze (stopa dyw. 5,26%). Przez ostatnie 9lat spółka wypłaca bardzo stabilną kwotowo dywidendę.
http://www.stockwatch.pl/gpw/decora,wykres-swiece,dywidendy.aspx

Na tej podstawie można oczekiwać, że przejście na poziom 0,42zł jest trwałe. W dzisiejszej cenie zamknięcia 6,90zł daje to oczekiwaną dywidendę w wysokości 6,1%. Cena spółki spadła dość wyraźnie osiągając dno w drugiej połowie maja w okolicach 6zł. Wcześniej oczekiwana dywidenda wynosiła zaledwie 3% (przy cenie 14zł), więc spółka była wyraźnie przewartościowana. Na początku czerwca ujawniło się w akcjonariacie ING OFE, co jedynie wzmacnia pozytywną analizę fundamentów tego przedsiębiorstwa. Ze względu na podwyższone ryzyko na rynkach finansowych zalecany jest zakup za połowę kwoty i za drugą połowę za ok. 3miesiące, bądź po przekroczeniu ceny 7,70zł za akcję (oczekiwana dywidenda 5,4%). W przypadku tej spółki oczekiwana dywidenda jest z góry znana ze względu na brak zmienności jej kwotowej wartości!


Integer.pl - grupa kapitałowa składająca się z 6 spółek działających w 3 obszarach: usług pocztowych, kolportażu przesyłek bezadresowych oraz usług finansowych. Wchodzący w jej skład InPost jest największym niezależnym operatorem pocztowym.
Wg. Warrena Buffetta bardzo dobrymi spółkami są te dynamicznie rozwijające się oraz dające szansę na płacenie dywidend w najbliższych latach. Integer znajduję się na liście obserwacyjnej spółek wartych zainwestowania. Przymierzała się już w ostatnich latach do rozpoczęcia wypłacania dywidend, ale postanowiła przeznaczyć gotówkę na rozwój. W związku z dużymi sukcesami na całym świecie polskich paczkomatów przychody spółki dynamicznie rosną (dochody są czerpane od ilości dostarczanych paczek, a nie jednorazowo przy sprzedaży urządzenia). W 2009r. przychody osiągnęły niecałe 136mln zł i wzrastały kolejno: w 2010r. o niemal 50% (202mln zł), w 2011r. o 23% (249mln zł), w 2012r. o 13% (282mlnzł) i w 2013r. wzrosły o 23% (347mln zł). Analiza pozostałych wskaźników oraz zalecenie kupna/oczekiwania na kupno dla klientów w raporcie.

PZU (największy ubezpieczyciel w Polsce)
Jest to jedna z niewielu spółek płacących dywidendę 2razy do roku. Zysk za 2013r. po rozwiązaniu rezerw był tak duży, że po wypłaceniu zaliczkowej dywidendy w wysokości 20zł pod koniec ub. roku (stopa dyw. 4,18%), spółka wypłaci we wrześniu drugą transzę dywidendy w wysokości 17zł oraz kolejne 17zł na początku 2015r. Inwestując w PZU nawet przy maksimach cenowych przed dywidendą z końca ub.r.(450zł dla ułatwienia obliczeń) sumaryczna dywidenda za 2013r. aż 12% (54zł)!
Zakup np. po 400zł oznacza dochód z posiadania akcji: 5% końcem 2013r. plus 4,25% we wrześniu oraz4,25% początkiem 2014r. (13,5% zysku w stosunku do ceny zakupu). Zakup w tym momencie PZU w cenie 460zł przyniesie dochód 34zł z pozostałych części dywidendy za zyski z 2013r. (stopa dyw. 7,4%).
Przypominam, że wszystkie serwisy podają stopę dywidendy w stosunku do ceny z dnia przyznania do niej prawa i jest inna wartość, niż stopa dywidendy dla inwestora liczona w stosunku do średniej ceny zakupu danego waloru.


Zakres moich usług obejmuje:
- udostępnienie listy spółek spełniających założone kryteria;
- konsultacje przy konstruowaniu osobistego portfela inwestycyjnego;
- śledzenie najważniejszych informacji nt. walorów z portfela;
- monitorowanie akcji dołączających do grona płacących regularnie dywide
skomentuj
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy