Forum Forum finansoweBanki

Czy bank może tak postępować

Czy bank może tak postępować

MATEUSZX620 / 2009-09-02 12:59
Proszę o rade .Wczoraj żona była w banku załatwiała sprawę z wiązaną z dostępem do konta bankowego przez internet. Gdy w domu weszła na konto okazało się że na rachunku widnieje wpłata własna na imię i nazwisko żony 8000 zł z tego dnia, a ona przecież nie wpłacała ani złotówki.Była to godz20 00 więc postanowiliśmy że rano otwierają bank o godz 1030 to pójdziemy i wyjaśnimy to kto i gdzie ta wpłata została dokonana.Rano przed wyjściem do banku spojrzeliśmy jeszcze raz na konto i co się okazało.Została wykonana wypłata własna na imię i nazwisko żony tejże kwoty tzn.8000zł .byliśmy w banku kasjer wyjaśnił że została popełniona pomyłka z jego winy.ALE moje pytanie czy bank może wypłacać pieniądze z naszego konta podając się za moją żonę,czy to nie jest karalne, teraz się obawiam o moje oszczędności czy któryś z kasjerów się nie pomyli i wyczyści mi konto wpisując moje dane jako wypłata własna
Wyświetlaj:
oszukana klientka / 83.30.55.* / 2009-11-20 17:57
W kwietniu tego roku moi rodzice podczas wizyty w eurobanku , w celu zerwania lokaty i funduszu dowiedzieli się , że z konta została dokonana wypłata pieniędzy - kwota ta nie przekraczała 20 000 zł , powyżej tej sumy potrzebny byłby podpis drugiego pracownika...Oburzeni napisali reklamację , na miejscu w oddziale. Po prawie 3 tygodniach czasu , kiedy to nikt z eurobanku nie odezwał się , ponownie udali się do placówki i ku zdumieniu dowiedzieli się , że w cenrali ta reklamacja zaginęła...Pracownik banku zaproponował napisanie " reklamacji reklamacji". Na odpowiedź i to telefoniczną czekali około miesiąca. Bank uznał , że podpis jest oryginalny (informacja ta została przekazana rodzicom przez pracownika placówki) , a na dowód wysłał skan dokumentu potwierdzającego rzekomą wypłatę. Na tym interwencja eurobanku zakończyła się. Rodzice zgłosili kradzież środków na policję. Na dzień dzisiejszy toczy się śledztwo. Bardzo mozolnie. Dowiedzielismy się , że pracownica której podpis widnieje pod wypłatą nie pracuje już w banku. Ona sama nie odbiera wezwań od policji w celu przesłuchania. Śledztwo idzie jak krew z nosa ,dokument został wysłany do ekspertyzy - policjant ostrzegł jednak rodziców , że sprawa może być rozpatrzona dopiero w kwietniu 2010!!! Jak dotąd eurobank nawet nie raczył ustosunkować się na piśmie co do faktu zaginięcia pieniędzy , nie rozpoczął też nawet postępowania wyjaśniającego tylko założył , że racja jest po jego stronie.Czy ktoś może podpowiedzieć , gdzie jeszcze można prosić o pomoc w takim przypadku?Rodzice ciągle wierzą ,że odzyskają utracone pieniądze , ale przerażające jest tępo postępowania i postawa eurobanku , który wydaje się nam , że chcąc chronić swoje dobre imię umywa ręce od działań swoich pracowników...A może eurobank zasypany jest takimi reklamacjami o kradzież pieniędzy i lądująone na dnie szuflady jak głośne ostatnio wnioski o przesunięcie windykacji?
janko bankowiec / 82.177.244.* / 2009-09-23 12:33
Oczywiście że Bank nie może wypłacić środków z Twojego konta bez podpisanej dyspozycji i jeżeli to zrobił to jest to bezprawne działanie banku (praconika)
Możesz poprosić w banku o przedstawienie potwierdzenia wypłaty środków z podpisem żony. Oczywiście czegoś takiego nie będą mieli, wtedy masz do wyboru: żądać zwrotu tych pieniędzy na konto powołując się na samowolkę pracownika banku i wypłatę bez Twojej zgody (kradzież) - w tej sytuacji ten doradca będzie miał problem 8000 i ureguluje to z własnych środków. Ewentualnie podpiszesz im ten dokument i zapomnisz o sprawie- dasz im te 8000w prezencie. Błąd doradcy w tej sytuacji pociąga za sobą odpowiedzialność materialną pracownika. Nie daj sobie wmówić że tak mogli, bo nie mogli i w każdym sądzie przegrają sprawę. Twój wybór !!!
Są inne sposoby na wyksięgowanie błędu doradcy. Wypłata z konta klienta klientowi podlega pod paragrafy KK.
faq / 217.99.26.* / 2015-08-21 15:22
ty chyba jesteś chory pisząc, że osoba pytająca "podaruje w prezencie" bankowi 8000 zł, które omyłkowo znalazły się na jego koncie. oczywiście nie wolno robić 'wypłaty' zwłaszcza podając się za kogoś innego, takiego pracownika bank zwolni po ujawnieniu (główny zarzut to podrobienie podpisu i brak wiarygodności takiej osoby - i bezmyślność), ale bank ma do dyspozycji nagrania z kamer i jest w stanie udowodnić, że żadnych 8000zł nie wpłacała żona tego pana. wtedy może zgłosić bank zawiadomienie do prokuratury, bo , o ile za pierwszym razem , to się pomylił i to doradca z tą wpłatą, ale za drugim razem, jeśliby żona i ten pan twierdzili, że jednak wpłacili 8000zł, to już jest usiłowanie kradzieży. a odpowiedzialność pracowniczą ponosi oczywiście pracownik.
banko / 82.177.244.* / 2009-09-23 12:35
Oczywiście że Bank nie może wypłacić środków z Twojego konta bez podpisanej dyspozycji i jeżeli to zrobił to jest to bezprawne działanie banku (praconika)
Możesz poprosić w banku o przedstawienie potwierdzenia wypłaty środków z podpisem żony. Oczywiście czegoś takiego nie będą mieli, wtedy masz do wyboru: żądać zwrotu tych pieniędzy na konto powołując się na samowolkę pracownika banku i wypłatę bez Twojej zgody (kradzież) - w tej sytuacji ten doradca będzie miał problem 8000 i ureguluje to z własnych środków. Ewentualnie podpiszesz im ten dokument i zapomnisz o sprawie- dasz im te 8000w prezencie. Błąd doradcy w tej sytuacji pociąga za sobą odpowiedzialność materialną pracownika. Nie daj sobie wmówić że tak mogli, bo nie mogli i w każdym sądzie przegrają sprawę. Twój wybór !!!
Są inne sposoby na wyksięgowanie błędu doradcy. Wypłata z konta klienta klientowi podlega pod paragrafy KK.
zk09 / 193.41.230.* / 2009-09-23 11:51
Mam pogląd następujący: wpłacić na konto klienta może KAŻDY, mół to zrobic także kasjer. Wypłacić może TYLKO klient! jakie wnioski? Bank mogł co NAJWYŻEJ poinformowac klienta o błędnej wpłacie i zablokować na koncie te kwotę, ale nie mógł jej sam wypłacać. To wszystko.
faq / 217.99.26.* / 2015-08-21 15:30
żaden bank nie pozwala swoim pracownikom wpłacać pieniędzy na konta klientów. na wszelki wypadek.
dr Zaraza / 83.168.124.* / 2009-09-23 06:00
wplata wyplata, szulernia i pralnia pieniedxzy
Riccco / 193.111.166.* / 2009-09-22 15:29
Najważniejsza rzecz to, że bank nie powinien tak postąpić i to już jest karygodne.

Druga to taka, że w regulaminach bankowych jest napisane, iż bank może dokonać korekty błędnie dokonanej transakcji, powiadamiając o tym klienta.

Jeżeli uprawniony pracownik dokonałby korekty transakcji i powiadomił o tym klienta to wszystko byłoby w porządku (pomylić się to ludzka rzecz, ale nie wiedzieć jak z tego "wyjść" to już niedopuiszczalne)
MjutMalyna / 2009-09-02 13:37
Chyba nie muszę wyjaśniać, że bank NIE MOŻE tak postępować... to oczywiste. Jednak wszędzie, gdzie pracują ludzie mogą zdarzyć sie błędy - o ile to był błąd.
Sugeruję natychmiastowy kontakt z bankiem ale z inną osoba niż ten pan.
MATEUSZX620 / 2009-09-02 13:58
byliśmy w banku, rozmawialiśmy z tym właśnie panem, powiedział, że to pomyłka i napiszą zaświadczenie o tym że żona nie wykonała tych operacji.kasjer pomyłkowo wpłacił na konto 8000, ale wypłata juz nie była pomyłka, czy on miał prawo dokonac wypłaty bez poinformowania mnie o tym i bez mojej wiedzy.on twierdzi że tak.moim zdaniem powinien mnie najpierw zawiadomic że nastąpiła pomyłka i wpłacono na moje konto pieniądze.
MjutMalyna / 2009-09-04 06:47
Powinni dać tobie wyjaśnienie, że również zrobią korektę - czyli zabiorą te środki.
Zażądaj od banku wyjaśnienia każdego ruchu na twoim koncie, który powstał w wyniku ich błędu.
centrino / 193.111.166.* / 2009-09-22 13:40
Kasjer spanikował i tyle. Oczywiście nie powinien był tak zrobić. Pieniądze pomyłkowo zaksięgowane na koncie klienta stanowią jego nienależny przychód (czy coś w tym stylu), więc przede wszystkim wynikałyby z tego konsekwencje podatkowe (dla klienta) gdyby się stawiał (albo np. szybko wypłacił kasę), a bank doniósł do USkarb., ale zanim do tego by doszło, to o ile mi wiadomo bank miałby podstawę prawną do wymagania zwrotu środków. Więc zasadniczo nie ma powodu do paniki. No, ale oczywiście kasjer zarabia tak szacunkowo 1/3 z 8000 netto, więc dla niego widmo manka na 8k jest przerażające. I wcale się nie dziwię. Niestety w bankach nie szkoli się ludzi mających bezposredni kontakt z klientem jak tego klienta w sposób profesjonalny obsługiwać, a jedynie jak go naciągać na kolejne nic nie warte produkty. Jeszcze długa droga przed nami...
faq / 217.99.26.* / 2015-08-21 15:35
niepotrzebnie dałem plusa, bo przeczytałem tylko że pewnie spanikował kasjer lub jego przełożona a to akurat prawda...
reszta to bzdury: wpłata na konto stanowi 'nienależny przychód' ? wystarczy, że powie, że to jego oszczędności i tyle. a sam bank będzie miał prawo podjąć odpowiednie kroki w celu odzyskania środków. osoby próbujące udawać greka w takiej sytuacji, tzn twierdzące, że wpłacały środki, mogą mieć problemy, więc nie radzę.
@@@ / 89.79.62.* / 2009-09-22 13:37
Bank moze zrobic wszystko co mu sie podoba.
Dla przykladu opisze prawdziwe wydarzenie.

W pewnym banku w Kanadzie na kontcie mojego kolegi bank dwukrotnie zaksiegowa ta sama wplate.
Po tygodniu stwierdzili blad i chcieli go naprawic wyplacajac z konta nadplate.
Niestety na koncie nie bylo juz wystarczajacych srodkow.
Bank niewielie myslac zlikwidowal koledze, bez jego zgody, lokate terminowa i wyplacil sobie pieniadze.
Kolega stracil odsetki z lokaty zerwanej przed terminem.

Moral - bank moze zrobic wszystko co mu sie podoba.
faq / 217.99.26.* / 2015-08-21 15:37
jesteśmy w Polsce a nie w kanadzie u twojego "wujka z kanady".
corall / 83.27.183.* / 2009-09-22 17:36
a moze to bylo w Banku Nordea?
bankowiec2 / 193.111.236.* / 2009-09-23 09:47
CHCIAŁBYŚ ALE TO NIE TEN BANK :(

Najnowsze wpisy

Konto firmowe - najlepsza oferta: