Forum Money.pl - wspieramy lot każdej Waszej złotówki!

Czy będę miała prawo do zachówku?

Czy będę miała prawo do zachówku?

SŁAWA / 2006-05-05 22:04
Moja mama za życia dokonała na rzecz mojej siostry darowizny w postaci nieruchomości rolnych i działek budowlanych w sumie 2.5 ha łacznie..Siostra chce nieruchomości rolne przekształcić na działki budowlane i wszystko sprzedać.Z uzyskanych w ten sposób pieniędzy ma zamiar kupić mieszkanie, w którym mieszkają rodzice z bratem i po ich śmierci przekazać je bratu.Mnie natomiast zamierza wypłacić kwotę w wysokości 10 000 zł.Za pozostałe pieniądze zamierza wybudować dwa domy swoim dzieciom.Ustalenia takie zostały poczynione między siostrą i rodzicami bez konsultacji z nami a szczerze powiedziaszy poza naszymi plecami.Jesteśmy zszokowani takimi decyzjami. Nie chcemy jednak kłótni.Czy w tej sytacji będziemy mieli z bratem prawo do zachowku?
Wyświetlaj:
Lirelle / 2009-07-14 12:33
Dziwne to wszystko. Moja mama przepisała dom jednorodzinny( dom piętrowy z działką ok.100m2 i budynki gospodarcze) mojemu bratu, a ten obiecał mnie spłacić. Po przepisaniu dowiedziałam się, że ma zamiar mi dać 20 000zł.,dla mnie to była śmieszna suma, ale cóż miałam zrobić. Teraz brat powiedział, że nie da mi już tych pieniędzy. Czy w takim razie nie będę miała prawa do zachowku po śmierci mamy? Jestem od urodzenia zameldowana na stałe w tym domu.
/ 83.27.30.* / 2006-09-04 09:49
Prawo do zachówku jest wyłącznie po śmierci darczyńcy który pozostawił wyłącznie testament . Zyjący właściciel może dowolnie swoją własność przenieść według swojej woli.
Radca / 83.238.210.* / 2006-07-05 15:15
oczywiście będziesz miała prawo do zachowku jeśli nie zostaniesz wydziedziczona (choć to nie jest takie proste jeśli się nie ma mocnych podstaw). Stąd też po ewentualnej śmierci rodziców konieczne jest dobre przeprowadzenie sprawy. Inaczej sytuacja się będzie przdstawiała jeśli rodzice przekażą grunt np. darowizną za życia - jeśli jest to ich własność to mają prawo. Mają prawo sprzedać choćby za symboliczne kwoty. Jest tu wiele możliwości.

pozdro

pozdro
Poziom / 83.27.212.* / 2006-05-18 18:44
nie jestem specjalista w tej dziedzinie ale wydaje mi sie z tego co pamietam z wykladow ze jezeli mama przepisala nieruchomosci i inne rzeczy na siostre za zycia i siostra jeszcze za zycia mamy byla wlascicielem tych ze nieruchomosci to nie macie raczej prawa chyba ze wykazecie w sadzie ze nie mogla sama za siebie decydowac. Jezeli mama napisala w testamencie ze wszystko sie nalezy siostrze, ale w chwili smierci byla jeszcze wlascicielem prawnym to macie 100% prawo do zachowku!:> Zycze powodzenia

Najnowsze wpisy