Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Czy blog to działalność gospodarcza?

Czy blog to działalność gospodarcza?

Money.pl / 2007-03-23 09:20
Komentarze do wiadomości: Czy blog to działalność gospodarcza?.
Wyświetlaj:
nikt byle kto / 83.6.112.* / 2007-03-26 17:20
Formalnie uzyskujemy docód z innego źródła niż zatrudnienie, czyli jeśli zleceniodawca reklamy nie podpisze z nami np. umowy zlecenia to mamy kłopot.
I tu mam pytanie dlaczego (ja oczywiście znam odpowiedź) nie opodatkowane są w polsce łapówki?
Przecież są to gigantyczne pieniądze w skali kraju a przy okazji generują na ogół sporo większe straty skarbu państwa.
Gdyby przynajmiej jeden poseł miał organ przypominający normalny (medycznie) mózg to dałoby się zrobić dużo.
Niestety osoby, które dorwały się do władzy w takim systemie jaki panuje u nas mniej więcej od 1948 roku cierpią na pewnego rodzaju chorobę psychiczną nazwijmy ją umownie "władzomanią". Niestety różnimy się od wielu innych krajów tym, że nie istnieje u nas żadna forma kontroli społecznej (media są jak widzimy prawie w 100% "komunistyczne"), co powoduje, że:
1- każdy "władca" od wójta do prezydenta jest całkowicie bezkarny i nie ponosi konsekwencji swoich działań,
2- władza jest najefektywniejszym sposobem zarabianie ogromnych pieniędzy z zapewnioną ochroną przed organami kontrolnymi,
3- powyższe powoduje, że "władcy" zajęci swoimi sprawami mają w "głebokim poważaniu" jakąś tam Polskę i Polaków.
Jestesmy potencjalnie krajem bardzo bogatym, ale skala marnotrawstwa jest rekordowa w skali świata.
Aby dostać łapówke np ok 1mln PLN taki "władca" ma za nic to, że my jako społeczeństwo stracimy np 1 mld PLN - "bo niważne czyje co je, ale ważne co je moje".
Natomiast społeczeństwo od góry do dołu reaguje powielaniem na swoją skalę działania "władców".
.. i mamy błędne koło.
A co do płatnych linków to wystarczy ich nie zamieszczać skoro to się nie opłaca.
anula321 / 83.29.238.* / 2007-03-27 12:40
Gdyby media były, jak piszesz, komunistyczne, to właśnie jako z innego obozu niż władza, kontrolowałyby bardzo skutecznie wszelkie przejawy korupcji. Jednakże nasza władza bardzo dobrze postarała się o to, by media były w rękach "przyjaznych władzy". No i mamy to co mamy.
dsa / 193.242.104.* / 2007-03-24 02:14
BUhhhha ! Zarabiam na reklamach 2zl miesiecznie, a mam placic 400zl ZUS'u ? Pogielo chyba kogos
serew / 83.12.134.* / 2007-03-23 21:11
To już nie jest śmieszne! To chyba agonia! Mafie grasują, złodzieje sprzecznie z prawem i w zgodzie z nim okradają ten biedny kraj, normalni ludzie wieją stąd gdzie pieprz rośnie, trudno znaleźć robotę, czyba, że magister zechce zrobić kurs dekarza i wyjechać na Zachód, a oni przyczepiają się do blogierów! To chyba jakas błazenada? Przyznam, że w komunizmie byłem rzadziej tak zdziwiony. Bywatela okrada się na kazdym kroku. Od paru lat mówią mi, że inflacja jest minimalna. Gdy co roku zmieniaja podatki to dokładnie o 10%. Mówią wprowadzimy podatek katastralny. Chyba już nie! Normalny podatek siega już dolnej stawki katastru. Oczywiście nie w Warszawie, ale na prowincji. Mam działke budowlana, goła, na głuchej wsi (1500m) i płacę rocznie 300 zł. Kataster wynosi w krajach w których jest 0,5 - 2,5% wartości nieruchomości. Jak myślicie? Ile warta jest moja działka? 60 000? Figę! Może z 45 000. A więc już płace podatek katastralny. Ciekawe czy posiadacze działek w Warszawie też go płacą. Trzeba uczyć dzieci języków obcych, och trzeba!!!
adam222 / 213.136.225.* / 2007-03-23 16:49
Problem nie w podatku tylko w ZUSie. Podatek to 19% z zysku więc reszta zostaje. Natomiast ZUS w wysokości 778 zł powoduje, że opłaty nieraz przekraczają przychody nie mówiąc już o zysku. Na tym polega bandytyzm państwa, że przymusowy ZUS nie chce uznać za podatek. A jak ktoś już pracuje to płaci dwa razy składkę zdrowotną. To następny przykład okradania ludzi w majestacie prawa.
josef / 83.28.129.* / 2007-03-23 16:29
Szanowni ww internauci ! Czy nie możecie zrozumieć, że urzędnik to osobny gatunek człowieka, coś tak jak neandertalczyk. Ich mózg zupełnie inaczej funkcjonuje, logika mają czterowymiarową - jednym słowem istnieją w innym świecie. Ani to świat realny, ani wirtualny.
acomitam / 83.25.220.* / 2007-03-23 15:49
Urzędnicy do cna zniszczą nasz piękny kraj. Że też sami, za własne pieniadze, wyhodowaliśmy tę zarazę.
easy / 2007-03-23 19:13 / Baczny obserwator
nie jestem urzędnikiem ale trzeba spojrzeć z innej strony: taki urzędnik to czyjaś żona, moż, brat, matka, sistra itd. Nie wieszajy na nich psów, coż oni winny? Winni są Ci którzy mnożą ilość etatów zamiast zmniejszać ich ilość. Głosujmy dalej na PIS i inne partie to będzie więcej Urzędów, Biur, Instytutów, stanowisk państwowych i więcej pieniędzy na roztrwonienie!!!
dom993 / 83.22.216.* / 2007-03-23 17:11
Zgadzam się z tym i popieram.
mateleo / 2007-03-23 13:32 / Bywalec forum
I bardzo dobrze pomyśleć że trzeba było by założyć tyle działalności gospodarczych tony papierów, analiz - wniosek kilkaset tysięcy ton papierów do archiwizacji i niech urzędnik się przez to przebija jeden rok wystarczy takiego przepisu aby zająć ich na 10 lat:) a naj weselej było by zakładać blogi na jeden dzień:) ale by się męczyli w tym wszystkim.
ADFG / 62.233.197.* / 2007-03-23 11:54
Mam stronę posadzoną na amerykańskim serwerze u amerykańskiego prowajdera. Reklamodawcą jest Amerykańska spółka. Ale ja jestem polskim podatnikiem tutaj zamieszkałym. Gdzie płacić podatek i jaki?
acomitam / 83.25.220.* / 2007-03-23 15:52
Nie płacić w ogóle. Trzeba dać odpór idiotyzmom. Taki drobny wyraz obywatelskiego nieposłuszeństwa jest konieczny. Urzędasy nie są w stanie skontrolować wszystkich.
Olsztynianin / 81.15.230.* / 2007-03-23 14:23
W Polsce tak stanowią przepisy!
. / 2007-03-23 11:19 / ................
Przeciez np. G.W. wrzuca reklamy na strony swoich uzytkownikow wogole nie pytajac ich o zgode!!!!!!!!!!!!
I dlaczego to ja mam udowadniac,ze nic na tym nie zarabiam?????
I nawet,jesli zarobie piec groszy,dlaczego mam placis skladke ZUS,zwlaszcza jesli place juz jedna gdzie indziej???
Pisac,ze to chory kraj jak nizej,to zbyt malo.To jest paranoja w koncentracie
tom1111 / 217.153.49.* / 2007-03-23 11:58
Ale jak się płaci jedne ZUS to już drugiego nie trzeba płacić, co innego składka zdrowotna. Tak czy siak jest to państwo złodziejskie.
konsument / 85.14.118.* / 2007-03-23 17:01
A poco płacić składkę zdrowotną jak i tak nie można się leczyć normalnie, idziesz do lekarza to i tak zapłacimy za wizyte bo państwowa opieka to tylko dodatkowy gwóźdź do trumny
Olsztynianin / 81.15.230.* / 2007-03-23 10:25
Zależy oczywiście o jakich kwotach się mówi. I na jakiej zasadzie i z jakich firm są umieszkane reklamy. Na wszystko jest paragraf. Nie od wszystkiego palci się podatki, ZUS i nie do wsyztskiego trzeba odrazu zakładać działaności ! Może jak ktos zacznie mówić o finansach to nie zacznie od przepisów, no chyba że jesteście wtórmi analfebetami i nie umiecie czytac przepisów.
obywatel IV RP / 83.15.89.* / 2007-03-23 10:04
Trzeba jeszcze opodatkować prezenty imieninowe i kieszonkowe dzieci.
simon_r / 213.158.197.* / 2007-03-23 09:20
Paranoja!!!.... czyli jak moje dziecko sobie założy stronę o Didlu i wrzuci tam boksy onetowe to prowadzi działalność gospodarcza i musi zapłacić ponad 600zł ZUS'u niezależnie od tego jakie ma przychody z kliknięć??
Ten kraj jest chory...
--s / 212.76.37.* / 2007-03-24 09:45
yyyy, a jak to dziecko np. napisze książkę i będzie na niej zarabiać to co? ma nie płacić podatków bo to dziecko? Poza tym takie dziecko nie może płacić ZUSu, zanim będziesz coś krytykować to naucz się czegokolwiek
sc / 195.82.184.* / 2007-03-23 09:42
a powiedz mi niby dlaczego twoje dziecko (ty) miałoby zarabiać bez odprowadzania podatków, a ja płacę podatki na jego zas.... szkołę?

zarabia - płaci... nie wiem czemu uważasz że kraj jest chory

dla mnie kraj jest chory, jak gość próbuje udowodnić, że to nie pędząca 130km wariatka jest winna spowodowania wypadku, ale to że nie było widać na pagórkowatej drodze i była mgła - tylko od kiedy bierzemy się za wyprzedzanie na podjeździe jak nie widzimy drogi na 100m do przodu?
lanseros / 194.114.151.* / 2007-03-23 18:50
POPIERAM w 100% ja tez prowadze dzialalnosc i musze placic ZUS podatki!!! Podatki sa od zawsze !! A potem gadaja ze drogi do dupy ze paliwo drogie jak wszyscy unikaja placenia podatkow to z czego maja budowac drogi???

A po 2 to nie przesadzajcie z tymi przychodami za klikniecia w jeden baner i tu nie chodzi o dziecko ktore za klikanie dostaje 0,01 zl nie badzcie smieszni
Sugar-Zulu / 83.23.62.* / 2007-03-25 13:40
Pitolicie Hipolicie! Za każdą sumę nawet 1grosz płaci się podatek! Najgorsze jest to, że nieraz nie mamy świadomości co robi dziecko i okaże się że nie odprowadziło podatku w sumie 1PLN i co? To wtedy my rodzice płacimy karę z ustawy karnej skarbowej i niestety to jest a b s u r d! Kary są bardzo wysokie.Ja zapłaciłem fiskusowi 7200PLN za źle policzony podatek(różnica 6PLN)!!!!!! To jest BANDYTYZM!
dino / 83.11.88.* / 2007-03-23 18:08
właśnie przez takich chorych z nienawiści moherów jest źle w tym kraju. I gdyby nastąpiła natychmiastowa eliminacja naturalna wszelkich kretynów - ty jako jesen z pierwszych dostąpiłbyś tego.
lanseros / 194.114.151.* / 2007-03-23 18:57
Zle jest bo sa tacy jak ty co zeby nie placic podatow dali by sobie odciac a potem w kolejce po zasilek od panstwa ! a na lewo robi ! ja sie na takich meneli jak ty skladam co miesiac i nie gadam ze zle jest bo zeby to zrozumiec trzeba miec troche rozumu w glowie

jak cos sie nie podoba to granice otwarte dla takich jak ty co w kraju robic im sie niechce a zagranica zapieprzaja jak mrowki ! tam to oszczedzac potrafia na jedzeniu piciu A tu to polowe przepije i potem gada ze malo zarabia
bbbbbb / 83.12.110.* / 2007-03-25 23:20
Ale tu nie chodzi o płacenie podatków. Podatek to nie problem. Zresztą nie chodzi tylko o te linki ale o ludzi, którzy mogliby dorobić co miesiąc nawet kilkaset złotych ale nie mogą, bo wtedy wykończyłaby ich składka na ZUS. Nie powiesz chyba, że rozsądne jest dowalenie człowiekowi, który wykonując jakieś drobne prace mógłby zarobić kilkaset złotych na miesiąc, 800 złotych składki na ZUS. Tak naprawdę jest to problem wszystkich przedsiębiorców, którzy przecież nie zawsze mają zyski a składkę opłacić muszą.
ogier / 85.14.118.* / 2007-03-23 17:09
uczciwie płaciłem podatki, pracowałem, a teraz jestem bezrobotnym po 54 r.życia i nigdzie nie mogę znaleźć pracy, a państwo pokazuje mi figę z makiem i kto tu jest uczciwy pytam się jak teraz tacy jak ja są w potrzebie? W końcu takie warunki stworzyło pństwo to tak ma.....
śmieszno i durno / 83.4.143.* / 2007-03-24 08:58
Bedziesz miał zapisane proawo w KONSTYTUCJI do życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci....... co się martwisz..... trzymaj dalej z prawicą......... wyjdziesz na tym jak ci w Argentynie, Czile i innych krajach o rządach prawicowych........ ale myslenie nie boli przy urnie wyborczej..... może toszkę ręka bo trzeba coś skreślić......
tryper / 83.13.186.* / 2007-03-23 09:52
chory jest kraj, w którym "uczciwe" płacenie haraczu na ideologiczne "spełnienie" socjaldemokratycznych złodziei wolności i własności (z "lewicy" i "prawicy") uważane jest za coś NORMALNEGO
lanseros / 194.114.151.* / 2007-03-23 18:39
z czego to skopiowales?? pewnie twoim zdaniem to w kraju nie powinno byc ani podatkow ani sejmu ani ZuS-u co ty kurna Kononowicz jestes?
Floyd / 2007-03-23 11:50 / Tysiącznik na forum
Okazuje się (nie poraz pierwszy), że pojęcie choroby też jest pojęciem względnym. Czy ci się kochasiu podoba czy nie to zostanę przy swoim pojęciu choroby, a Ty sobie zostań przy swoim.
hoshi / 62.29.170.* / 2007-03-23 09:34
nie - nie twoje dziecko - tylko ty, za dzialalnosc maloletniego odpowiadaja rodzice... :]
anc2007 / 2007-03-23 09:43 / Bywalec forum
to powinno iść na umowę o zlecenie!
wsedrftg / 212.76.37.* / 2007-03-23 11:08
nie na umowe zlecenie. Powinno sie uchwalic oddzielny przepis na drobne zarobki przez interner. Placiloby sie tylko podatek bez zusow i innych p******. Wtedy byloby to uczciwe.
sc / 195.82.184.* / 2007-03-23 12:25
tak... i w ten sposób mielibyśmy kolejną branżę dla którą przepisy traktowałyby oddzielnie - jakby nie były dostatecznie skomplikowane...

a może za chwilę związek umieszczaczy linków na stronach wystąpi o prawo do wcześniejszej emerytury?

ja jestem przeciwko socjalizmowi w wydaniu kaczyńskich, jestem przeciwko nadmiernej fiskalizacji, ale jestem też przeciwko tworzeniu osobnych przepisów na każdy przypadek.
Sipok / 212.244.199.* / 2007-03-23 17:31
Kochani Rodacy,

ten kraj jest chory. Nie ulega to wątpliwości. Ale przyczyn poszukamy w dalszej części tego wywodu. Najpierw kilka przykładów.
- w USA nie ma obowiązku podatkowego od JAKIELKOLWIEK działalności prowadzonej przez Sieć. Powód ? Trzeba wspierać rodzący się od kilku lat Internet i handel w nim, a może kiedyś, ajk obroty i zyski z tego typu biznesu będą duże, więc na tym zarobimy. Ale na razie, bezterminowo, nie ma co tłamsić w zarodku ...
To tak jak z dziećmi - inwestujemy w nie, uczymy, a one jak dorosną zapewniają nam korzyści.

Jakie to proste, prawda ?

- Najlepszym miejscem na đwiecie do robienia business'u jest Hong Kong. System polityczny i gospodarczy jest nastawiony na maksymalne uproszczenie wszelkich spraw związanych z zarabianiem pieniędzy. Założenie firmy kosztuje 1720 HKD (221 USD - co jak na warunki finansowe w HK to pestka), wymaga to 1 dokumentu i można to załatwić przez Sieć. Podatki ? Oczywiście jest podatek liniowy - który wynosi podatek od zysku osób prawnych (cpt) wynosi 17,5%,
podatek od zysku osób fizycznych (ppt) wynosi 15.5%. Podatki płaci się kiedy się ZARABIA. Kiedy się NIE ZARABIA, podatków się nie płaci. Kto to kontroluje ? NIKT.
Dlaczego ? Dlatego że nie ma takiej potrzeby. Przecież widać czy ktoś ma nowy dom czy samochód. Gospodarka Hongkongu ma charakter bardzo otwarty, a nieskrępowana wymiana handlowa z zagranicą jest jedną z podstaw jej rozwoju. Utrzymywanie prostych, przejrzystych procedur i minimalnej ilości barier taryfowych i pozataryfowych jest naczelną zasadą tutejszej administracji gospodarczej. Ważna jest również duża stabilność przepisów celnych, stosowanych procedur i stawek, jak i rozwiązań prawnych związanych z całą sferą obrotu handlowego. W realizacji transakcji wymagane są jedynie podstawowe dokumenty znane i stosowane powszechnie w handlu międzynarodowym. W Hongkongu nie stosuje się ceł, a importowane bądź eksportowane towary podlegają minimalnym formalnościom. Jedyne towary, których przywóz podlega obciążeniu akcyzą to tytoń, napoje alkoholowe, alkohol metylowy i olej węglowodorowy. Rząd Hongkongu jest zobowiązany zapisem w ustawie zasadniczej (Basic Law) do utrzymywania niskich podatków. Hongkong posiada bardzo prosty i przejrzysty system podatkowy, w którym podatki pobiera się od ściśle określonych kategorii tzn. zysków osiąganych przez osoby prawne, płac i dochodu z wynajmu nieruchomości. System ten różni się zatem zasadniczo od stosowanego w wielu krajach modelu naliczania podatku na bazie zagregowanych dochodów konkretnej osoby. Przedmiotem opodatkowania w Hongkongu są jedynie te przychody, które zostały osiągnięte przez dany podmiot z działalności produkcyjnej, usługowej bądź pochodnej aktywności gospodarczej prowadzonej na terenie Hongkongu. Dla zapewnienia niezbędnej jednoznaczności systemu, regulacje szczegółowe precyzują zasady określające źródła uzyskiwania przychodów.

Podatek od osób fizycznych (indywidualny) odnosi się także tylko do dochodów uzyskanych w Hongkongu. Płace zagranicznych pracowników, którzy pracują w Hongkongu przez okres krótszy niż 61 dni w roku fiskalnym, nie podlegają opodatkowaniu.

Hongkong nie stosuje odpowiednika VAT ani żadnych innych podatków typu od sprzedaży, obrotu itp.

Jeśli chodzi o stosowane odpisy i ulgi zmniejszające kwoty do opodatkowania, to uwzględnia się wszystkie wydatki podmiotu poniesione w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Korporacja, która prowadzi więcej niż jeden rodzaj działalności, może straty poniesione w jednej branży skompensować nadwyżką uzyskaną w innej. Poważne odpisy udzielane są w odniesieniu do zainwestowanego kapitału w budowę nowych obiektów produkcyjnych lub nieruchomości, jak również i w inne rodzaje działalności gospodarczej, które w efekcie mają przynieść dochody będące przedmiotem opodatkowania. Zakup wyposażenia produkcyjnego i unowocześnianie bazy wytwórczej podlegają też znacznym odpisom, dla przykładu, 100 % natychmiastowego odpisu stosuje się przy zakupie maszyn wykorzystywanych bezpośrednio w produkcji. Poważne odpisy uzyskuje również podmiot inwestujący w badanie rynku, analizy i działania prorozwojowe (generalnie to co w j. angielskim nazywa się sferą R& D - Research and Development).

Nie do pomyślenia ?

A jednak.

Już dawno Europa czy USA straciły prymat w biznesie w stosunku do Azji.

To dlatego Azjaci pomijam czy Japończycy, Taiwańczycy czy Chińczycy - są już najbogatsi na świecie. Bo sie nie kłucą tylko pracują - Państwo ZAMIAST ZABIERAĆ CO SIĘ DA ZABRAĆ, ogranicza się do absolutnego minimum !

Przecież zamożniejsze społeczeństwo wyda więcej więc te podatki i tak zostaną zdjęte !
lanseros / 194.114.151.* / 2007-03-23 19:02
TO JAK TAM TAK FAJNIE TO SIE PAKOJ KOLEŚ ! ! !

ja p********* poczytales ksiazki a byles tam kiedys? widziales ludzi ktorzy po twoim przejsciu po chodniku zamiataja? W bogatych dzielnicach a biednych byles? za przyslowiowa miseczke ryzu robia caly dzien i robia bo jak nie ten to nastepny bedzie robil
Sugar-Zulu / 83.23.62.* / 2007-03-25 14:04
Podzielasz obiegowe poglądy i to te sprzed wielu lat.Teraz produkcję odzieżową przenoszą z Chin do Polski bo w Polsce siła robocza jest tańsza niż w Chinach! Obecnie Chińczycy produkują zaawansowaną elektronikę i mają z tego wielkie zyski. Polska przespała kolejną swoją gospodarczą szansę i dlatego teraz robi się u nas najprostsze czynności(zarazem najmniej płatne)!!!!
Memento / 83.31.106.* / 2007-03-24 02:07
Kurde jeden przez drugiego ..a ty nyłeś nie ja wiem lepiej i tak dalej . Co do podatków to nic tylko boom i po sprawie ale co tam .
Ludzie czemu jesteście tacy głupi i nie mówicie tu do tych co próbują wmawiać soją rację a ledwo od nocnika odeszli. Moim zdaniem to złodzieje i naprawdę nic tylko sie pakować. Na razie nie spieszy mi się nigdzie ale jakby los sprawił że nic mnie nie będzie tu trzymało to ucałuje pierwszy skrawek ziemi poza naszym. Bo ci złodzieje co po wojnie wrócili wmawiając jacy z nich bohaterzy a w kraju pozostali i poginęli. Ci polegli , jeśli to widzą czekają dnia w którym dostaną w swoje ręce tych co krzywdzą nasz kraj.
Kaczka / 62.121.118.* / 2007-03-23 17:41
Ale Chinczycy nie przeprowadzili u siebie lustracji !
Sipok / 212.244.199.* / 2007-03-23 17:55
No masz racje,

ale Konfucjusz już nie żyje, więc po co ?
Ważniejszy jest szmal. Azjaci szybko zapominają problemy i patrzą w przyszłość - i idą w nią z pewnością siebie, z wiedzą, nauką i pracą.

Bez kłutni.

Dlatego wygrywają.
easy / 2007-03-23 19:08 / Baczny obserwator
wszystko pięknie ale taki system gospodarczy jak w HK paradoksalnie zabił by nasz kraj: co by robili mało inteligentni, prości i niewykształceni urzędnicy, których w Polsce jest setki tysięcy? Nie obrażając Ich ale naprawdę to są prości ludzie, którzy nie potrafią prowadzić własnych biznesów a jednak swoje wypłaty zostawiają w sklepach, butikach, punktach usługowych, w kioskach i wielu innych miejscach prowadzonych przez przedsiębiorczych ludzi.

Zmiana? tak! Ale wyjątkowo powoli. Sądzę, że ze 2 pokolenia musiały by się transformować aby doprowadzić do takiej sytuacji jak w HK :)
cometto / 2007-03-23 23:24
Jak dla mnie, to te urzędasy mogłyby się zająć tak ważnymi (naprawdę!!) dziedzinami jak sprzątanie i wywóz śmieci, oczyszczanie szamb, odśnieżanie, zbieranie kartofli etc. Kwalifikacji specjalnych też do tego nie potrzeba...

Najnowsze wpisy