Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Czy jest szansa na wczesniejsza emeryture?

Czy jest szansa na wczesniejsza emeryture?

skomentuj
aga89heh / 2015-12-15 13:01
Witam,
Mam pytanie dotyczące przejścia na wcześniejszą emeryturę.
A więc mój przyszły teść ma przepracowane 35 lat( 9lat w I firmie oraz 26lat w II firmie w tym 15 lat w szkodliwych warunkach, ok 5 lat temu został zwolniony przez zwolnienia grupowe) po tym zwolnieniu byl jeszcze na stażu z urzedu pracy trwajacym 7 miesiecy.
Jego data urodzenia to 1 styczeń 1957r. W tej chwili jest bezrobotny, chociaż stara się znaleźć jeszcze pracę by dotrwać do emerytury niestety nie udaje mu się. Czy ma szansę na przejscie na wczesniejszą emeryture lub starania sie o jakiś zasiłek?
Wyświetlaj:
wiwan / 2015-12-15 13:11
Jak jego staż ogólny oraz okres pracy w war. szczególnych wyglądał na dzień 1.01.1999 r.

Jakie to war. szczególne- dokładny opis stanowiska pracy i rodzaju pracy albo pozycja w wykazie, którym (A/B). czy praca ta była wykonywana po 2008 r. ?
aga89heh / 2015-12-15 13:49
Staz ogolny: 25miesiecy w 3 firmach, plus 14lat i 9miesiecy w 4 firmie. Okres prac w warunkach szczegolnych na dzien 01.01.1999r. wynosil 14lat 9miesiecy.

od dnia 05.03 1984 do 31.05.2010 stale i w pelnym wymiarze pracy wykonywal prace przy wytwarzaniu i przesylaniu energii cieplnej oraz przy montazu, remoncie i eksploatacji urzadzen cieplnych wymienione w wykazie A Dzial 2 rozporzadenia rady ministrow z dnia 7.02. 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracownikow zatrudnionych w szczegolnych warunkach lub szczegolnym charaktrze (DZ.U.Nr 8 poz. 43 z pozniejszymi zmianami) oraz wymienione w wykazie A Dzial 2 poz. 1 pkt. 11 i 26 Zarzadzeniu Nr 9 Ministra Administracji, Gospodarki terenowej Ochrony Srodowiska z dnia 01.07. 1983r. w sprawie stanowisk pracy w zakladach resortu administracji, gospodarki terenowej i ochrony srodowiska na ktorych sa wykonywane prace w szczegolnych warunkach uprawniajace do nizszego wieku emerytalnego oraz do wzrostu emerytury lub renty inwalidzkiej (Dziennik urzedowy ministerstwa administracji, gospodarki terenowej i ochrony srodowiska Nr2 poz.3) na stanowisku konserwator plus maszynista urzadzen cieplnyc; operator sieci, urzadzen i instalacji cieplnych
wiwan / 2015-12-15 20:15
Pytałem o staż ogólny nie na dziś, tylko też na 1.01.1999 r. Ale nieważne w tym przypadku- bo brak 15 lat pracy z wykazu A na ten dzień wyklucza e. wcześniejszą teścia z tyt. pracy w war. szczególnych z art. 184 ustawy emerytalnej.

Praca teścia to zatem :
-konserwator rozdzielni i sieci elektroenergetycznych
-elektromonter aparatury i ciepłowniczych urządzeń rozdzielczych (w kotłowniach z kotłami pyłowymi oraz rusztowymi o wymuszonym podmuchu powietrza pod ruszt i przepompowniach o mocy od 10 Gcal/h wzwyż)

Niestety w nowych wykazach tj. załącznikach do ustawy o e. pomostowych nie ma odpowiednika tych prac. Zatem nie jest spełniony warunek takiej pracy również po 2008 r.
A to wyklucza prawo do e. pomostowej(w wieku 60 lat), daje jedynie prawo do rekompensaty finansowej (zwiększenia emerytury) za okres pracy w war. szczególnych.

Zatem wg. obecnego stanu prawnego :
- e. powszechna w wieku 67 lat
- e. częściowa w wieku min. 65 lat jeśli zwiększy swój staż ogólny (dopracuje na etacie, zleceniu, poprowadzi DG itd) do 40 lat.

Dużo korzystniej- gdyby popracował (teoretycznie 1 dzień, ale wiadomo że byłoby to podejrzane) w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze w nowych wykazów tj. w rozumieniu ustawy o e. pomostowych- wtedy e. pomostowa w wieku 60 lat.
skomentuj

Najnowsze wpisy