Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

czy mam szansę na wcześniejszą emeryturę?

czy mam szansę na wcześniejszą emeryturę?

skomentuj
ula486 / 89.78.122.* / 2013-07-18 14:34
jestem z rocznika 1962 , mam przepracowane 30 lat w tym 15 w warunkach szczególnych /jestem kobietą/ . Czy w wieku 55 lat mogę liczyć na wcześniejszą emeryturę , jeżeli tak to z jakiej ustawy. Z góry dziękuję za odpowiedź
Wyświetlaj:
Witold1962 / 195.38.12.* / 2019-07-16 10:29
Proszę o pomoc w określeniu moich praw do emerytury pomostowej lub wcześniejszej.
1.Urodzony: kwiecień 1962,
2.staż pracy od września 1977 (szkoła przyzakładowa),
3.praca o szczególnym charakterze (energetyka) od maja 1984 do grudnia 2008)
koralowa / 2015-07-07 22:16
Jestem pielęgniarką,3lipca skończyłam 54 lata,a 19 czerwca nabyłam 34 lata pracy zawodowej,czyli...za rok będę miała 55 lat wieku i 35 lat pracy .Czy mam mozliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę?
wiwan / 2015-07-08 10:08
Niestety NIE.

1. powód stażowy- jest Pani 'za młoda' stażem ubezpieczeniowym- bo na dzień 1 stycznia 1999 r. Pani staż ogólny był niższy niż 20 lat, a to jedno z kryteriów e. wcześniejszej z art. 184 dla pracujących w war. szczególnych, którzy nie spełnili jej warunków do 2008 r.

No chyba, że są jakieś inne okresy niż praca- studia ?

2. sama w sobie praca pielęgniarki nie stanowi pracy w war. szczególnych. Taką pracą, są prace z działu XII wykazu A, czyli :

1. Prace na oddziałach: intensywnej opieki medycznej, anestezjologii, psychiatrycznych i odwykowych, onkologicznych, leczenia oparzeń oraz ostrych zatruć w bezpośrednim kontakcie z pacjentami
2. Prace w zespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych oraz prace lekarzy stomatologów.
3. Prace w prosektoriach i zakładach anatomopatologicznych, histopatologicznych i medycyny sądowej.
4. Prace w zespołach pomocy doraźnej pogotowia ratunkowego oraz medycznego ratownictwa górniczego
5. Prace w domach pomocy społecznej dla nieuleczalnie i przewlekle chorych, umysłowo upośledzonych dorosłych i umysłowo niedorozwiniętych dzieci.
6. Prace przy pobieraniu prób i pomiarach w warunkach i na stanowiskach pracy szkodliwych dla zdrowia, wykonywane przez personel stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz laboratoriów środowiskowych.

Jeśli tak się da Pani pracę zakwalifikować to:
jej staż (min. 15 lat) musiałby przypaść również do 1 stycznia 1999.

Jeśli jest krótszy- być może pojawia się opcja e. pomostowej.
ula486 / 89.78.122.* / 2013-07-24 13:35
Bardzo dziękuję za odpowiedź ,rozumiem że nie spełniam warunków do uzyskania emeryt. z art 184, ale mam jeszcze tylko pytanie - na stronie ZUS-u w dziale " Emerytura z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze dla osób urodzonych w latach 1949-1968 pisze ;
"Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948r. a przed dniem 1 stycznia 1969r. mogą nabyć prawo do emerytury z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jeśli wszystkie warunki wymagane do uzyskania tego świadczenia od osób urodzonych przed 1949 rokiem spełniły do dnia 31 grudnia 2008r."
Obliczyłam ze wszystkich świadectw pracy, że do 31 grudnia 2008 miałam ogólnie stażu 26 lat pracy w tym po odliczeniu wszystkich urlopów wych. i chorobowego pozostało 16 lat pracy w war. szczególnych- czy to także mnie nie obejmuje? Chyba że wszystko rozbija się o fakt, że nie była to praca w okolicznościach ostrego dyżuru /czego nie jestem pewna, ale może uda mi się sprawdzić tylko nie wiem gdZie/.Bardzo proszę o odpowiedź, czy to faktycznie mnie nie dotyczy.
wiwan / 2013-07-24 14:04
Ale NIE ukończyła Pani 55 lat do końca 2008 r. a to kolejny warunek. Ważne jest ich spełnienie łączne tj. wieku, stażu ogólnego i stażu w warunkach szczeg. lub szczeg. charakterze

Dlatego wprowadzono właśnie "na pociechę" emerytury pomostowe, ale z ograniczonym znacznie 'nowym' wykazem.
wiwan / 2013-07-24 14:38
Ps. Zacytowała Pani zasady e. wcześniejszej z art. 46 Ustawy
ula486 / 89.78.122.* / 2013-07-26 09:02
Nie chodzi tutaj o art 46 ustawy bo to jest "zwykła" wcześniejsza emerytura pracownicza, a ja zacytowałam zasady em. wcześniejszej dla pracujących w szczególnym charakterze / strona ZUS"/
wiwan / 2013-07-26 09:12
Dla Pani rocznika jest to właśnie art. 46, który daje możliwość e. wcześniejszych z kilku artykułów (dotyczących roczników do 1948 włącznie) również dla roczników 1949-1968, jeśli spełnią warunki tych emerytur do końca 2008 r.

M. in. e. wcześniejszej z tyt. pracy w war. szczególnych- art. 32- o której Pani pisze.

Sprostowanie:
e. wcześniejsza pracownicza to NIE jest e. z tyt. pracy w war. szczególnych. To emerytura wcześniejsza nie związana z rodzajem pracy, a jedynie z uzyskaniem dużego stażu ubepzieczeniowego lub orzeczeniem całkowitej niezdolności do pracy. To emerytura z art. 29
wiwan / 2013-07-18 17:05
Odpowiedź niemożliwa bez podania:
- ogólnego stażu ubezpieczeniowego na dzień 1.01. 1999 r.
- stażu w war. szczególnych na dzień 1. 01.1999 r.
- konkretnego rodzaju tych warunków/stanowiska
- tego, czy praca w owych warunkach miała miejsce również po 2008 r. ( na potrzeby ewentualnie e. pomostowej )
ula486 / 89.78.122.* / 2013-07-22 09:51
Korzystając z Pana uprzejmości podaję szczegółowe dane ;
Urodziłam się w marcu 1962 r. Pracę rozpoczęłam od 1.08.1982r.
Na dzień dzisiejszy staż ubezpieczeniowy 30 lat 10 m-cy.
Ogólny staż ubezpieczeniowy na dzień 1.01.1999 = 16 lat 5 m-cy
Staż na dzień 1.01.1999 w warunkach szczególnych 15 lat 11 m-cy 14 dni
/ w tym 6 lat 5 m-cy 5 dni urlopu wychowawczego , 7 m-cy 26 dni macierzyńskiego, 3 m-ce i 20 dni chorobowego/ -jako pielęgniarka na bloku operacyjnym Wykaz A Dział XII pkt.2 /Rozp.Rady Min z 7.02.1983 poz 43.
Na stanowisku tym w warunkach szczególnych przepracowałam od 18.01.1983 do 30.11.2007 r.-przy czym po 1.01.1999r korzystałam z dalszego urlopu wychowawczego 2 lata 4 m-ce 11 dni.
Następnie w latach od 1.04.2008 do 25.12.2008 i od 30.12.2008 do 31.12.2010 czyli 2 lata i 9 m-cy pracowałam w warunkach szczególnych na stanowisku pielęgniarki instrumentującej wym. w wykazie A Dział XII pkt.2 ust.2 /Zał. Do Zarz.Min Zdr. Z 13.02.1989 /
Proszę o podanie czy jeżeli skończę 55 lat moge liczyć na wcześniejszą emeryturę , z jakiej ustawy, a jeżeli nie to czy mogę przejść na pomostową.
Z góry dziękuję !
wiwan / 2013-07-24 13:11
1. NIE spełnia Pani warunków uzyskania e. wcześniejszej z tyt. pracy w war. szczególnych z art. 184 ustawy emerytalnej, gdyż na dzień 1 stycznia 1999 r. NIE miała Pani min. 15 lat pracy w war. szczególnych- NIE wlicza się bowiem do owego stażu okresów niezdolności do pracy (chorobowe, macierzyńskie) ani okresu u. wychowawczego.

2. dla prawa dla e. pomostowej z kolei ogromne znaczenie ma to, czy Pani prac odbywała się w war. ostrego dyżuru.

Chodzi o poz. 24 zał. 2 do ustawy o em. pomostowych wg. którego "Prace personelu medycznego w zespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych i anestezjologii
w warunkach ostrego dyżuru" kwalifikuje jako pracę w szczególnym charakterze. A tylko taka praca instrumentariuszki jest w tzw. nowych wykazach (załącznikach) do ww Ustawy. I tylko taka praca wykonywana po 2008 r. pozwalałaby na skorzystanie z tej emerytury.

Wskazała Pani w tym okresie dział XII, pkt.2 UST. 2 - nie ma tam ust. 2, jest zdanie drugie- dot. lekarzy stomatologów.

Innymi słowy - bez okoliczności ostrego dyżuru po 2008 r. prawa do e. pomostowej też nie będzie.
skomentuj

Najnowsze wpisy