Forum Forum emerytalneZUS

czy mój kapitał w zus zależy tylko od "składki pracownika" czy od "składki pracodawcy też" ?

czy mój kapitał w zus zależy tylko od "składki pracownika" czy od "składki pracodawcy też" ?

froff / 77.79.214.* / 2012-03-23 13:22
dzień dobry wszystkim
Mam następujący problem:
Chciałbym przejść na jednoosobową działalność ale nie wiem na ile mi się to opłaca. Tak - wiem, że mogę płacić minimalny ZUS a nadwyżkę roztropnie przeznaczyć na mój prywatny fundusz emerytalny, ale to tylko jedna strona medalu.
Do pełnego obrazu potrzebna mi informacja o tym na bazie czego zus wylicza mi przyrost kapitału podczas pracy na etacie. Czy wyłącznie na bazie tzw. "zusu pracownika" czy też na bazie sumy "zusu pracownika" i "zusu pracodawcy". Innymi słowy:
Jeżeli przechodząc na działalność chciałbym mieć przykładowo nadal taki sam miesięczny przyrost w zusie, to ile musiałbym płacić? Pełne 19,52% czy też tylko połowę z tego, co stanowiło dotąd "zus pracownika" ?

To samo pytanie dotyczy również składki rentowej. Czy wysokość ew. renty zależy tylko od tzw. "składki pracownika" czy od sumy składek pracownika i pracodawcy?

pozdrawiam wszystkich
Wyświetlaj:
wiwan / 2012-03-23 19:49
Od 1999 roku całość składki ( suma części płaconej przez obie strony stosunku pracy, zlecenia ) wpływa do ZUS imiennie. Czyli całe 19,52%, ale w ZUS pozostaje część, reszta idzie do OFE również imiennie. Do kwietnia 2011 był to podział;
część odpowiadająca 12,22% podstawy- na "konto" osobiste ubezpieczonego w ZUS, 7,3% do OFE ( o ile przystąpił ). Od maja 2011 do OFE trafia tylko część odpowiadająca 2,3% podstawy, brakujące 5% zostaje w ZUS, ale na dodatkowym subkoncie- osobnym od dotychczasowego 12,22%.

Więc odpowiedź uproszczona- ZUS oblicza na podstawie całości składki, ale nie z całej składki :-).

Sytuację komplikuje to, że emerytura wcześniejsza jest liczona na innej zasadzie- z lat składkowych, nieskładkowych i stosunku wynagrodzenia do średniej krajowej. Podobnie wylicza się kapitał początkowy ( za ubezpieczenie do roku 1998 włącznie ) na potrzeby emerytury normalnej, osoby z rocznika 1949 i młodszej.

Renty oblicza się tylko wg, sposobu takiego jak emerytury wcześniejsze, składki rentowej nie ewidencjonuje się indywidualnie.

Generalnie więc oba świadczenia zależą od obu części składek lub od wynagrodzenia co mniej więcej na jedno w tej kwestii wychodzi.

Pod tym kątem patrząc- DG jest dużo mniej wydajna- tzn. by uzyskać taki sam efekt na koncie emerytalnym należałoby zadeklarować podstawę ubezpieczeń DWA razy wyższą niż na porównywalnym etacie.
tańczący_z_fundami / 83.6.99.* / 2012-03-26 22:06
Tylko pamiętaj że składki oddane do ZUS zostaną Ci wypłacone tylko wtedy jeśli w momencie wypłaty będą istnieli frajerzy płacący dzielnie ówczesne składki. Po prostu budżet ZUS co roku zamyka się na zero (plus długi), składki wpłacane przez pracujących są natychmiast wypłacane emerytom. Po prostu system emerytalny w Polsce jest pospolitym oszustwem które masy zrozumieją w momencie gdy pracujący nie dadzą już rady utrzymywać takiej armii emerytów a wtedy będzie kęsim kęsim... Nie słuchaj gadek o mniej wydajnej działalności gospodarczej, uciekaj z etatu czym prędzej a pieniądze na emeryturę odkładaj z daleka od jakiegokolwiek rządu - szczególnie socjalistycznego, np kupuj co parę miesięcy złotą sztabkę. Nie ma szans abyś po 40-tu latach takiej akcji miał problemy na starość.

Najnowsze wpisy